reklama
 
 

V Melbourne řádí ničivý živel jménem Kvitová. Je úžasná, půjde do finále, zní světem

21. 1. 2019 20:04
Před lety se k Petře Kvitové našla přiléhavá přezdívka. P3tra. Česká tenistka bývala královnou dlouhých třísetových bitev, zvratů, někdy až brutálních změn ve vývoji zápasu, ať už pozitivním nebo negativním směrem. Na letošním Australian Open by si ale Kvitová zasloužila přezdívku novou. Hurikán, uragán nebo třeba tornádo. Češka zatím působí jako ničivý přírodní živel, který po sobě zanechává pořádnou spoušť.

Před startem prvního grandslamu sezony panovaly opodstatněné obavy. Jednak psychického rázu. Kvitová na posledních grandslamech pravidelně selhávala v úvodních kolech a sama přiznávala, že neunáší tlak spojený s nejdůležitějšími turnaji roku.

Těsně před začátkem bojů v Melbourne ale vyvstala další strachem zahalená otázka: jak na tom Kvitová bude fyzicky?

Po nezdaru na úvodním turnaji roku v Brisbane totiž Kvitová přijala divokou kartu do Sydney. A tam nakonec zažila vskutku vyčerpávající týden. Pět zápasů v pěti dnech, neustálé čekání kvůli deštivému počasí, konce utkání kolem půlnoci i později a také drasticky náročné finále s domácí Ashleigh Bartyovou. Poté rychlý přesun do Melbourne a hned první kolo s nebezpečnou kamarádkou Magdalenou Rybárikovou.

Našly se hlasy, a nebylo jich málo, podle kterých mělo působení Kvitové na Australian Open skončit velmi rychlým fiaskem. Nepotvrdily se. Češka zvládla zrádné první kolo, v hlavě se naladila na pozitivní antistresovou vlnu a rozjela kolotoč, který se dodnes nezastavil.

Čtyři soupeřky už odjely domů s debaklem. Rybáriková dostala 6:3, 6:2, Rumunka Beguová ve druhém kole 6:1, 6:3, Švýcarka Bencicová poté 6:1, 6:4 a konečně sedmnáctiletá Američanka Anisimovová v osmifinále 6:2, 6:1.

Kvitová zahájila rok šňůrou devíti vítězných zápasů za sebou. Ztratila v nich jediný set, ve finálovém klání v Sydney, kde s Bartyovou otáčela na konečných 1:6, 7:5, 7:6.

Po článcích vyzdvihujících nevyzpytatelnost české tenistky teď není ani památka. Pro svět je Kvitová rázem jednou z největších favoritek na titul. John McEnroe se nestačí divit, jak světová šestka pozměnila svou hru, zařadila do svého arzenálu schopnost vyběhat těžké míče a nespoléhá už jen a pouze na agresivní palbu od základní čáry.

Jeho kolega z Eurosportu Mats Wilander se nad Kvitovou rozplývá: "Fyzicky vypadá v úžasné formě. Po kurtu se strašně rychle pohybuje, což znamená, že i kdyby měla špatný den, pořád je schopná díky tomu vyhrávat zápasy. V tom byla loni slabší."

Pro Wilandera - a rozhodně v tomto názoru není osamocen - je Kvitová v této chvíli velkou kandidátkou na postup do finále. "Když je takhle připravená, může vyhrávat grandslamy. To teď musí být očividné pro každého," říká Švéd, bývalá světová jednička.

Kvitová navíc v dolní polovině pavouka přišla o některé velké soupeřky. Nic lehkého ji ale stejně nečeká. Už zítřejší čtvrtfinále, odveta za finále v Sydney s Ash Bartyovou bude jednou z nejtvrdších možných zkoušek. Australanka, světová patnáctka, je stále nebezpečnější a sebevědomější, především po čerstvém vítězství nad Marií Šarapovovou.

V případném semifinále by Kvitová mohla mít papírově snadnější soupeřku, jakkoli prozatímní výkony Američanky Danielle Collinsové i Rusky Anastasie Pavljučenkovové vzbuzují zasloužený respekt.

Kvitová ovšem nemyslí na nic jiného, než na nadcházející zápas. Úkol splnila už svým postupem do čtvrtfinále.

"Chci hrát každý zápas na sto procent a uvidíme, co se stane. Chci si tenis užívat, což mi zatím jde moc pěkně," tvrdí česká tenistka. "Jsem ve čtvrtfinále, ale vím, jak je těžké grandslam vyhrát. Nepřemýšlím o tom," dodává.

Už nyní v živém žebříčku WTA vystoupala na třetí místo. A stále živí naději, že se po turnaji poprvé v kariéře stane světovou jedničkou. Šanci sesadit Simonu Halepovou, která skončila v osmifinále na raketě Sereny Williamsové a neobhájila body za loňské finále, mají ještě Japonka Naomi Ósakaová, Ukrajinka Elina Svitolinová a také krajanka Kvitové Karolína Plíšková.

Velké úspěchy jsou blízko, ale zároveň stále dost daleko. Je jen dobře, že se na ně Kvitová nijak neupíná. Povznést k nim ji může právě ona čistá radost ze hry, kterou si Češka v prvních týdnech nové sezony plnými doušky užívá.

autor: Aleš Vávra | 21. 1. 2019 20:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama