V Davis Cupu začíná pro Čechy složitá doba. Neporazit Izrael by ale bylo ostudou

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 4. 2018 10:30
Češi zahajují v Ostravě zápas proti Izraeli. Když uspějí, půjdou do baráže o Světovou skupinu, z níž loni po 11 letech sestoupili.
Uspějí Češi proti Izraeli? Pokud ne, bude to velký problém.
Uspějí Češi proti Izraeli? Pokud ne, bude to velký problém. | Foto: ČTK

Praha - Musíme se připravit na hubenější léta a počkat na dorůstající generaci hráčů. Věta, kterou v posledních měsících slýcháme z úst nejvyšších tenisových činovníků opakovaně. Český mužský tenis skutečně zažívá personální krizi.

Na podzim po jedenácti letech sestoupil ze Světové skupiny Davisova poháru, navíc definitivně skončili strůjci minulých úspěchů, Tomáš Berdych a Radek Štěpánek.

Češi teď stojí na křižovatce. A mají štěstí, že se o postup do zářijové baráže utkají právě s Izraelem, navíc na domácí půdě. Upřímně, pokud během pátečních a sobotních bojů v Ostravě nezvítězí, půjde o obrovské fiasko. 

Češi jsou jasnými favority především kvůli antuce, kterou logicky zvolili za povrch, jenž jim má přinést úspěch. Jiné řešení vzhledem k okolnostem ani nepřicházelo do úvahy. Českému týmu jde o hodně a takřka všichni svěřenci nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila označují antuku za nejoblíbenější povrch. Naopak vztah Izraelců k oranžovému povrchu je silně negativní.

V tom přálo Čechům štěstí. Předpoklady před důležitým víkendem hovoří jasně pro ně.

Izraelská jednička Dudi Sela, třiatřicetiletý zkušený matador a momentálně 98. hráč světového žebříčku, může být jedinou vážnější překážkou. Jeho jméno by šlo vyslovovat s obavami, nikoli ale podíváme-li se na jeho antukovou bilanci. 

Počínaje sezonou 2013 na ní přemožitel Johna Isnera z loňského Wimbledonu vyhrál pouhé dva zápasy. Při pohledu na kariérní antukovou bilanci uvidíme výrazně záporné skóre, 38 výher a 59 porážek. To hovoří za vše.

Edan Lešem, izraelská dvojka a hráč třetí světové stovky, nemá s antukou prakticky žádné zkušenosti. V kariéře na ní zatím odehrál jen tři zápasy. Právě on bude v pátek prvním soupeřem Jiřího Veselého. Muže, který na sebe bere rozhodující zodpovědnost.

Už není kam couvat. Veselý sice nenaplňuje velký potenciál v čistě osobní kariéře ani na poli reprezentace, tohle je však ideální příležitost navýšit sebevědomí a rozhodující měrou pomoci týmu k očekávanému postupu. Jestli se mají Češi vrátit brzy mezi elitu, bez ve formě hrajícího Veselého to prostě nepůjde.

"O tom, že je na mě tlak, vím už dost dlouho. Je mi jasné, že se vítězství ode mě očekává. Jsem na to připraven," slibuje Veselý, jehož singlová bilance v Davisově poháru je 6:9 na zápasy.

Kapitán Navrátil si nicméně uvědomuje ošidnost role favorita. "Pokud budeme hrát dobře, postoupíme. Když jenom průměrně, budeme se s nimi tahat a budou to nervy. To utkání ale musíme zvládnout," tvrdí zkušený lodivod.

Do druhé dvouhry dostal přednost Adam Pavlásek před zkušenějším Lukášem Rosolem. Třiadvacetiletý tenista tak zažije daviscupovou premiéru ve dvouhře. I on může ukázat, jak velký potenciál v něm vlastně dříme.

První dvouhry začínají v hale v Porubě v 15 hodin. Hraje se pouze na dva vítězné sety. Stejně jako v sobotu, kdy je na programu od 12 hodin čtyřhra a po ní další singlové zápasy.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy