Už předčil i Kyrgiose s Wawrinkou. Macháč soupeře válcuje a letí žebříčkem

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 3. 2021 15:03
Na okruhu není český tenista, kterému by se letos dařilo víc. Dvacetiletý talent Tomáš Macháč předvádí parádní výkony, poráží jednoho hráče za druhým a letí žebříčkem strmě vzhůru. Dokonce už v aktuální sezoně předčil taková jména, jakými jsou Australan Nick Kyrgios nebo Švýcar Stan Wawrinka.
Tomáš Macháč
Tomáš Macháč | Foto: Reuters

Od té doby, co si loni na podzim vybojoval účast na grandslamu a na French Open potrápil v prvním kole Američana Taylora Fritze, uhání rodák z Berouna vpřed mílovými kroky. 

Ovládl i kvalifikaci pro Australian Open, připsal si premiérovou výhru v hlavní soutěži a slova chvály pro jeho hru měl i desátý hráč světa Matteo Berretini, kterému Macháč senzačně sebral set. 

"Hodlá tenisu obětovat všechno. Cíl má jasně daný a to, co se stalo v září v Paříži, jenom utužilo jeho ochotu a odhodlání. Posunulo ho to o pořádný kus dopředu," přiznal v lednovém rozhovoru pro Aktuálně.cz Macháčův trenér Daniel Vacek.

Společně si nedávají žádné žebříčkové cíle, dvacetiletému českému tenistovi momentálně patří 166. příčka, ani netlačí nijak na pilu a turnaje volí rozumně. Macháč i po druhém kole v Melbourne dál objíždí hlavně challengery a na nich sbírá spoustu bodů.

V pátek si zajistil už semifinále v kazašském Nur-Sultanu, kde si připsal první skalp hráče z elitní stovky Korejce Kwon Soon-wooa. A povolil mu při tom pouhé tři gemy.

Už teď je tedy jisté, že své žebříčkové maximum český tenista zase vylepší. Letošní sezonu má rozjetou jako málokdo. V živém žebříčku je národní jedničkou na 51. místě.

Posbíral letos více bodů než takoví šampioni, jakými jsou Australan Nick Kyrgios, Švýcar Stan Wawrinka, Brit Andy Murray nebo Chorvat Marin Čilić.

"Dobré je, že zlepšit může ještě úplně všechno. Prostor tam je. Nejdůležitější je ale teď zdraví, obzvlášť v dnešní době. Pak uvidíme, jestli turnaje budou, nebo nebudou. Zatím je jich hrozně málo a je složité naplánovat si program," uvažuje Vacek.

Pokud by Macháč kazašský challenger vyhrál, přiblížil by se výrazně první světové stovce. Zbývají mu k tomu ještě dvě vítězství. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy