Utužila ho armáda, teď se lídr nové tenisové generace chystá prohnat i Berdycha

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
10. 7. 2017 6:50
Lídr nové generace, velký tenisový talent a armádním výcvikem posílený Dominic Thiem, je dalším soupeřem Tomáše Berdycha v boji o čtvrtfinále letošního Wimbledonu.
Dominic Thiem
Dominic Thiem | Foto: Reuters

Londýn - Po třech letech se utkají znovu na grandslamu, ale v opačných rolích. Tentokrát ale proti Tomáši Berdychovi v osmifinále Wimbledonu nebude stát vytáhlý ušatý mladíček, žádný neokoukaný talent, který je zatím v páté desítce žebříčku. Z rakouského tenisty Dominika Thiema vyrostl zralý muž i hráč, který na okruhu prohání ty nejlepší, a právě on bude v pondělí plnit roli favorita.

Na US Open 2014 byl ještě trochu vyjukaným klučinou z Vídně, který si na střet s absolutní tenisovou špičkou teprve zvyká. Už postup mezi poslední šestnáctku amerického grandslamu byl pro něj zázrak, a když pak proti Berdychovi uhrál dohromady jen sedm gemů, bral to především jako skvělou lekci.

Od té doby se ale ledacos změnilo. Thiem potvrdil, že když ho organizace ATP vyhlásila Hvězdou zítřka, nemýlila se. Teď se hřeje v první desítce on a Berdych čeká v té druhé na šanci dostat se zpět do elity.

Nyní třiadvacetiletý Rakušan také musel absolvovat půlroční vojenský výcvik. Na výjezdy po turnajích dostal "opušťák", ale jakmile se vrátil, musel na velitelství podat raport a učil se, jak zacházet se zbraní.

"Po té sezoně jsem se hodně zlepšil. Odpočinul jsem si a pak jsem začal pracovat na hře na rychlejších površích," přiznal Thiem, kterému dodnes nejvíce sedí antuka.

Však to letos nadmíru dokázal. Na červené drti byl téměř neporazitelný, ve třech případech mu vystavil stopku absolutní antukový král Rafael Nadal. Dvakrát to bylo ve finále, na pařížském grandslamu v semifinále.

"Toho nejlepšího Thiema jsme ale ještě neviděli. Pořád je několik aspektů hry, na kterých můžeme pracovat. Ano, je teď na něj větší tlak než dřív, ale on to zvládne," prohlásil o něm před pár týdny jeho trenér Günter Bresnik.

To je vůbec zajímavý chlapík, právě do jeho vídeňské akademie přivedl otec tehdy teprve jedenáctiletého Dominika. A bývalý kouč Borise Beckera po pár trénincích poznal, že tenhle klučina rozhodně má talent. 

"Začal jsem s Günterem hrát jednou týdně a postupně se počet lekcí zvyšoval, o dva roky později se stal oficiálně mým trenérem. Když jsem za ním přišel, uměl jsem jen obouručný bekhend a hrál jsem hodně defenzivně. On mě změnil," chválí Thiem trenéra, který do první desítky dovedl například i Ernestse Gulbise z Lotyšska.

Vždy to ale při trénincích nebyla úplná idylka. "Mezi 16. a 17. rokem jsem vyrostl o 16 centimetrů. Můj imunitní systém kolaboval a byl jsem často nemocný," vzpomíná rakouská jednička.

Všechno však ustál a rok nato už hrál finále juniorky na French Open. Dnes už má na pařížské antuce dvě semifinálové účasti, v žebříčku mu u jména svítí číslo osm a na okruhu ATP už stihl stejný počet turnajových titulů.

"Je to lídr nové tenisové generace. Je velmi silný, hraje pestrý tenis. Pokud bude pořád pokracovat v práci, ještě toho o něm v budoucnu hodně uslyšíme," prorokoval mu před loňským Turnajem mistrů Srb Novak Djokovič.

Thiem může další krok k potvrzení slov bývalé jedničky udělat v pondělí, pokud by posunul své maximum na Wimbledonu postupem do čtvrtfinále. V cestě mu ale stojí Berdych.

"Tomáš je jeden z nejlepších tenistů své generace. Vzpomínám si na náš jediný vzájemný zápas na US Open. Od té doby jsem už zkušenější. Vím, jaké to je vydržet na grandslamu do druhého týdne, jak náročné je to psychicky i fyzicky, a já se teď cítím dobře," hlásí před zápasem Rakušan.

Jejich duel přijde na řadu na kurtu číslo 3 jako třetí v pořadí cca v 15:30 (živě Nova Sport).

 

Právě se děje

Další zprávy