Na US Open z Češek pokračuje už jen Plíšková, Kvitová prohrála. Skončil i Nadal

Aktualizováno 6. 9. 2022 9:22
Tenistka Karolína Plíšková porazila na grandslamovém US Open Bělorusku Viktorii Azarenkovou 7:5, 6:7, 6:2 a jako jediná z českých účastnic postoupila do čtvrtfinále dvouhry. V něm narazí na další Bělorusku Arynu Sabalenkovou, která vyřadila Američanku Danielle Collinsovou 3:6, 6:3, 6:2. Turnaj skončil pro Petru Kvitovou, která nestačila na domácí Jessicu Pegulaovou 3:6, 2:6.

Třicetiletá Plíšková si v souboji bývalých světových jedniček připsala proti Azarenkové páté vítězství z devíti zápasů. Rodačka z Loun prožívá nejlepší grandslamové vystoupení v sezoně.

Kvůli zlomenému zápěstí vynechala Australian Open, na Roland Garros a ve Wimbledonu dohrála ve 2. kole. Pod novým trenérem Leošem Friedlem vyhrála desáté ze 13 zápasů. Nadále živí naději na první titul z turnajů "velké čtyřky".

Dvaadvacátá hráčka světa Plíšková ustála na konci prvního setu nepříjemné chvíle, kdy stavu 4:4 ztratila servis. Dvojnásobná grandslamová šampionka Azarenková ale set nedopodávala a Češka se díky třem vyhraným gamům za sebou dostala do vedení.

Třiatřicetiletá Běloruska se však rychle vrátila do hry. V tie-breaku druhé sady Plíšková odvrátila za stavu 2:6 tři setboly, ten čtvrtý už ale smazat nedokázala.

Rozhodnutí přinesl třetí set, kde byla Plíšková při servisu bezchybná. Díky dvěma brejkům si po třech hodinách zajistila postup do desátého grandslamového čtvrtfinále. Celkem zaznamenala osm es a 53 vítězných míčů.

"Hraju dobře, možná lépe než na loňském ročníku. Jsem zpět ve čtvrtfinále a Sabalenkou jsem v posledních dvou zápasech porazila. I když to bylo vždy těžké, mám šanci," uvedla Plíšková.

Dvaatřicetiletá Kvitová nenavázala proti Pegulaové na předchozí dvě výhry bez ztráty setu. Doplatila na slabší servis, který šestkrát ztratila. Skončila tak ve stejné fázi jako předloni, mezi osm nejlepších se na grandslamu v New Yorku dostala pouze v letech 2015 a 2017.

"Dneska to byl její den, hrála fakt dobře. Mně přišlo, že nemám moc co hrát. To se mi příliš nestává," řekla Kvitová.

"Její údery byly ale strašně dlouhé a nedalo se z toho moc zahrát. Nedala mi míč zadarmo a bylo to těžké. I když jsem měla určité šance, které bych mohla zvládnout, dala mi na brejkboly vždy dobré servisy. Zahrála prostě velmi dobře," doplnila.

Úvod utkání Kvitové s Pegulaovou narušil dvakrát déšť. Organizátoři sice zatáhli nad stadionem Arthura Ashe střechu, přesto byl duel kvůli vysoušení kurtu na hodinu přerušen.

Nedávná finalistka turnaje v Cincinnati Kvitová se nemohla opřít o podání. Poté, co jej ztratila v prvním setu třikrát, přišla po devětatřiceti minutách i o celý set.

Ani ve druhé sadě se projev české tenistky nezlepšil. V úvodu sice získala brejk a vedení 2:0, od té chvíle ale prohrála všech šest her za sebou. Nepovedený zápas zakončila po hodině a třinácti minutách dalším ztraceným podáním. Celkem Kvitová doplatila také na pět dvojchyb a 24 nevynucených chyb.

"Celkově na to budu vzpomínat v dobrém. I díky Cincinnati, kde jsem porazila hráčku z top 10, to bylo jedno z dobrých období v sezoně. Třeba zápas s Muguruzaovou byl hodně psychicky i fyzicky náročný, ale byl skvělý. Mohu si odsud vzít hodně pozitivního," dodala Kvitová.

Nadal v New Yorku končí, Šwiateková jde dál

Španěl  Rafael Nadal prohrál v osmifinále s domácím Američanem Francesem Tiafoem 4:6, 6:4, 4:6, 3:6 a sbírku rekordních 22 grandslamových titulů nerozšíří. Šestatřicetiletý Španěl, který byl po vypadnutí světové jedničky Rusa Daniila Medveděva nejvýše postaveným hráčem na turnaji, zaznamenal nejhorší výsledek na turnajích "velké čtyřky" v sezoně.

Šestadvacátý hráč světa Tiafoe vyzve ve čtvrtfinále Rusa Andreje Rubljova, který zdolal sedmého nasazeného Brita Camerona Norrieho třikrát 6:4. Další čtvrtfinálovou dvojici tvoří Ital Jannik Sinner a Španěl Carlos Alcaraz. Sinner porazil Ilju Ivašku z Běloruska 6:1, 5:7, 6:2, 4:6, 6:3. Devatenáctiletý Alcaraz, který se může po US Open stát světovou jedničkou, vyřadil Chorvata Marina Čiliče po takřka čtyřhodinovém boji 6:4, 3:6, 6:4, 4:6, 6:3.

Rafael Nadal a Frances Tiafoe po osmifinále US Open
Rafael Nadal a Frances Tiafoe po osmifinále US Open | Foto: Reuters

Mezi ženami pokračuje světová jednička Polka Iga Šwiateková. Dvojnásobná vítězka Roland Garros otočila duel s Němkou Jule Niemeierovou a po výhře 2:6, 6:4, 6:0 je poprvé na betonových dvorcích ve Flushing Meadows mezi nejlepší osmičkou. Příště vyzve přemožitelku Petry Kvitové, domácí tenistku Jessicu Pegulaovou.

Šampion letošního Australian Open a Roland Garros Nadal nevyužil možnost vzdálit se v počtu grandslamových titulů Novaku Djokovičovi. Srb, který má na kontě o jeden triumf méně, se US Open neúčastní kvůli odmítavém postoji k očkování proti koronaviru.

Nadal podlehl o 12 let mladšímu Tiafoemu poprvé. Američan se stal jeho jediným přemožitelem na letošních grandslamech. Ve Wimbledonu odstoupil rodák z Mallorky před semifinále kvůli natrženému břišnímu svalu.

"Důvod porážky je jednoduchý. Zahrál jsem špatně a on dobře," řekl na tiskové konferenci Nadal. "Můžeme hledat výmluvy nebo si stěžovat, ale nic se nezmění. Musíme k sobě být kritičtí. To je podle mě jediná cesta, jak se zlepšovat a najít do budoucna řešení," doplnil španělský tenista.

Tiafoe se opíral o podporu domácích diváků a zahrál 48 vítězných míčů. Za celý zápas ztratil jen dvakrát servis, Nadal o něj přišel pětkrát. "Vůbec nevím, co říct. Nemohu tomu uvěřit. Rafa je jedním z nejlepších hráčů všech dob. Podařilo se mi ale zahrát neuvěřitelný zápas. Ani nevím, co se stalo," uvedl.

Španěl zaznamenal nejhorší výsledek na US Open od roku 2016 a tři roky staré vítězství nezopakuje. "Týden před turnajem to bylo v tréninku dobré, ale když se začalo, moje hra šla dolů. Možná se na mně podepsala psychika z toho, co dělo v posledních týdnech. Na tom ale nesejde. Narazil jsem v osmifinále na lepšího hráče, než jsem byl já. Proto letím domů," řekl Nadal.

Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz | Foto: Reuters

Jeho o 17 let mladší krajan Alcaraz v New Yorku zůstává. Třetí nasazený hráč přišel v duelu s Chorvatem Čiličem o sérii tří zápasů bez ztráty setu, přesto vybojoval po třech hodinách a 56 minutách postup do čtvrtfinále US Open podruhé za sebou. Čiličovi nepomohlo ani 14 es a 45 vítězných míčů.

Turnajová trojka Alcaraz je po vypadnutí Nadala a Daniila Medveděva nejvýše postaveným hráčem v turnaji. Po US Open se může stát světovou jedničkou.

Postup Šwiatekové do čtvrtfinále se nerodil snadno. Jednadvacetiletá Polka prohrála kvůli dvěma ztraceným servisům první set a ve druhém měla po dalším brejku soupeřky manko 1:2. Na lavičce schovala hlavu do ručníku a snažila se namotivovat k obratu. Ten se jí vzápětí povedl.

Šwiateková získala čtyři brejky, vyhrála sadu 6:4 a v rozhodujícím setu nadělila soupeřce "kanára". Wimbledonská čtvrtfinalistka Niemeierová, které patří 108. místo v žebříčku WTA, ztratila od začátku druhé sady až do konce zápasu sedm servisů za sebou. Celkem udělala 42 nevynucených chyb.

"Jsem hrdá, že jsem neztratila naději. Bylo to pro mě těžké zatlačit ji zpět," řekla po utkání Šwiateková. "Mám radost, že si před vámi ještě zahraju a doufám, že se vám budou moje zápasy líbit," doplnila s úsměvem.

Rubljov si proti Norriemu připsal ve třetím vzájemném zápase druhé vítězství a zahraje si čtvrtfinále US Open potřetí. Ztratil jen jedinkrát servis a o tři roky staršího soupeře vyřadil po dvou hodinách a šesti minutách. Pomohl si 11 esy.

Olympijský vítěz ze smíšené čtyřhry v Tokiu postoupil do čtvrtfinále grandslamu pošesté v kariéře. Mezi čtyři nejlepší se ale dosud nedostal.

Tenisový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 60 milionů dolarů):

Muži:

Dvouhra - 4. kolo: Rubljov (9-Rus.) - Norrie (7-Brit.) 6:4, 6:4, 6:4, Tiafoe (22-USA) - Nadal (2-Šp.) 6:4, 4:6, 6:4, 6:3, Sinner (11-It.) - Ivaška (Běl.) 6.1, 5:7, 6:2, 4:6, 6:3.

Ženy:

Dvouhra - 4. kolo: Pegulaová (8-USA) - Kvitová (21-ČR) 6:3, 6:2, Plíšková (22-ČR) - Azarenková (26-Běl.) 7:5, 6:7 (5:7), 6:2, Sabalenková (6-Běl.) - Collinsová (19-USA) 3:6, 6:3, 6:2.