Česká nová vlna dobývá New York. Odnesli to Damm s Kodatem i syn Mandlíkové

av av
4. 9. 2019 12:54
Pět obrovských nadějí českého tenisu zatím na grandslamovém US Open vítězí. Mezi juniory už jsou v osmifinále Dalibor Svrčina a Jiří Lehečka. Doplnit je dnes mohou Andrew Paulson a Jonáš Forejtek. Ve hře je také Linda Fruhvirtová. Čtrnáctiletá supertalentovaná dívka vstoupila do amerického grandslamu jednoznačnou výhrou.
Jonáš Forejtek, jedna z českých nadějí v juniorce US Open.
Jonáš Forejtek, jedna z českých nadějí v juniorce US Open. | Foto: Milan Kammermayer

Mladí Češi jsou zatím v New Yorku pořádně vidět. Hned čtyři čeští zástupci zápolí v juniorské dvouhře.

Čtvrtý nasazený Forejtek v prvním kole jasně přehrál šestnáctiletého Američana Zacharyho Svajdu. Tenistu, od kterého si v zámoří slibují velké věci a kterému organizace USTA dokonce zařídila divokou kartu do hlavní soutěže dospělých.

Svajda se stal nejmladším Američanem v hlavní soutěži US Open od roku 2005 a sedmatřicetiletého veterána Paola Lorenziho dokázal zaměstnat v parádní pětisetové bitvě. Nakonec ale padl.

A první kolo posléze nezvládl ani v juniorské soutěži. Forejtek ho porazil jasně 6:3, 6:3. O osmifinále se osmnáctiletý Čech ve středu odpoledne utká s Italem Nardim.

A nebude z Čechů sám, kdo bude usilovat o další cenný postup. Svůj duel druhého kola podstoupí také sedmnáctiletý Andrew Paulson, který už nyní prožívá v New Yorku životní úspěch.

Syn bulharského otce a české matky, a potomek amerického pradědečka nejprve zvládl těžkou kvalifikaci. V té mimo jiné vyřadil syna československé tenisové legendy Hany Mandlíkové Marka Mandlika, jenž reprezentuje Spojené státy. Následně se prosadil i v hlavní soutěži, ve třech setech ukončil působení vysokého Itala Passara. Teď ho čeká čtrnáctý nasazený Francouz Royer.

Mezi šestnácti nejlepšími už je sedmnáctiletý Jiří Lehečka, patnáctý nasazený junior.

Oba své duely zvládl bez ztráty setu, celkem ztratil jen jedenáct her a plní roli možného favorita. Svěřenec Jaroslava Navrátila ukazuje, že je ve svém vývoji z mladých Čechů nejdál, letos už se blýskl vyrovnaným zápasem v Davis Cupu proti hráči první stovky Nizozemci Robinu Haasemu a nyní byl nominován znovu.

V baráži v Bosně ho v týmu doplní kromě Jiřího Veselého další junioři, Tomáš Macháč, zmíněný Forejtek a také šestnáctiletý Dalibor Svrčina.

I ten zatím na US Open září. V prvním kole vyprovodil debaklem 6:1, 6:1 nasazenou třináctku Japonce Saitoha. Ve druhém měl nakročeno podobně, za stavu 6:1, 4:1 si ale utkání s Francouzem Cazauxem zkomplikoval. Situaci nakonec ustál v tie-breaku a znovu uspěl ve dvou setech. V boji o čtvrtfinále čeká Svrčinu Švýcar Stricker, Lehečka vyzve Australana Hijikatu, přemožitele třetího nasazeného Američana Martina Damma.

Mimochodem, Damm s Tobym Kodatem, potomci českých tenisových osobností reprezentující USA a největší favorité juniorského debla, už jsou překvapivě ze hry venku. A prsty v jejich brzkém konci měl samozřejmě Čech. Šok prvního kola zařídil česko-ukrajinský pár Paulson - Žirovskij. 

Damm a Kodat se před pár dny stali nemladší dvojicí, která kdy vyhrála deblový duel na US Open mezi dospělými. Po jejich vyřazení jsou největšími kandidáty na titul v juniorské čtyřhře Forejtek s Lehečkou, úřadující wimbledonští šampioni. Oba se ale mnohem více soustředí na úspěch v singlu.

Velkou naději mohou čeští tenisoví fanoušci sledovat rovněž ve dvouhře juniorek. Svůj markantní potenciál se zde snaží naplno ukázat Linda Fruhvirtová. Čtrnáctiletá tenistka letos s juniorskými grandslamy začala.

Na Roland Garros prohrála hned v úvodním kole, na Wimbledonu už se ale blýskla postupem do osmifinále a zejména výhrou nad druhou nasazenou hráčkou ve druhém kole. Nyní je čas na další progres. 

Vstup do soutěže Fruhvirtová zvládla s velkým přehledem. Na kurtu strávila jen hodinu a Selenu Janicijevicovou zdolala poměrem 6:3 a 6:2. Ve středu si zahraje proti domácí Yepifanovové.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy