Krejčíková i Vondroušová nadělily "kanáry", Martincová ho schytala. Bouzková vypadla

Aktualizováno 31. 8. 2021 6:30
Barbora Krejčíková porazila v 1. kole tenisového US Open Astru Sharmaovou 6:0, 6:4. "Kanára" nadělila soupeřce i Markéta Vondroušová, s Elenou-Gabrielou Ruseovou si poradila 7:5, 6:0. Naopak Tereza Martincová bez zisku jediného gamu odevzdala druhý set Bělorusce Viktorií Azarenkové a padla 4:6, 0:6. Těsně unikla "kanáru" Marie Bouzková, favorizované Naomi Ósakaové podlehla podobně 4:6, 1:6.
Barbora Krejčíková.
Barbora Krejčíková. | Foto: Reuters

Osmá nasazená Krejčíková povolila při své premiéře v singlové hlavní soutěži US Open 114. hráčce světa Sharmaové v prvním setu jen pět fiftýnů a soupeřce uštědřila "kanára" za jednadvacet minut.

Ve druhém vyrovnanějším setu vzala australské soupeřce podání jednou, odvrátila dva brejkboly a vyhrála za hodinu a čtvrt.

"Zápas to byl těžký, protože první kola jsou vždy nejtěžší. Ona měla za sebou kvalifikaci, byla rozehraná a už tady odehrála tři zápasy, takže člověk nesmí nic podcenit," oddechla si Krejčíková.

"Jsem ráda, že jsem první set zvládla rychle a druhý po dobrém začátku dopodávala. Hrála jsem dobře," pochvalovala si česká tenistka, kterou ve druhém kole čeká domácí Christina McHaleová.

Stříbrná olympijská medailistka z Tokia Vondroušová měla pomalý rozjezd a s Ruseovou prohrávala 0:3. Za stavu 3:5 odvrátila dva setboly a ve zbytku utkání těžila z chyb Rumunky. Hrála jistěji i odvážněji a zápas otočila ziskem jedenácti her v řadě.

Naopak Martincová začala proti osmnácté nasazené Azarenkové odvážně a vedla 3:0. Od stavu 1:4 se ale bývalá světová jednička zlepšila a Češce už nepovolila ani game.

Bouzková měla proti Ósakavé šance na začátku. Dobře bránila a turnajová trojka kazila. Češka vedla ve třetí hře při podání soupeřky 40:0, ale neuspěla a v utkání neproměnila ani jeden z osmi brejkbolů. Udělala sice jen osm chyb, ale Japonka ji přestřílela 34:10 na vítězné míče.

Veselý skončil v New Yorku počtvrté v řadě v prvním kole. Jediný český zástupce ve dvouhře mužů na závěrečném grandslamu sezony bojoval čtyři hodiny a 22 minut s Jihoafričanem Kevinem Andersonem, který nasázel 49 es, a s finalistou turnaje z roku 2017 nakonec prohrál po setech 6:7, 6:4, 6:3, 6:7 a 6:7

Levou rukou hrající Veselý neztratil v utkání ani jednou servis, sám nasázel 27 es, ale neuspěl v žádném z tie-breaků. V prvním setu ho ztratil poměrem 1:7. Pak sice ovládl druhý a třetí set díky zisku podání soupeře v koncovkách, ale další dva tie-breaky prohrál 5:7 respektive 4:7. Anderson za podpory fanoušků proměnil mečbol svým 49. esem v utkání.

Veselý vypadl na US Open v 1. kole stejně jako loni, předloni a v roce 2017, v roce 2018 turnaj nehrál. Do druhého kola v New Yorku postoupil naposledy před pěti lety,

Halepová se vrátila vítězně

Rumunka Simona Halepová se vrátila po loňské absenci do Flushing Meadows  a v prvním kole uspěla. Turnajová dvanáctka v New Yorku porazila Camilu Giorgiovou z Itálie 6:4 a 7:6 a na grandslamech načala druhou stovku vyhraných zápasů.

"Jsem ráda, že jsem to zvládla a cítila se dobře. Camila je nebezpečná soupeřka, hodně si věří, takže to bylo důležité vítězství," řekla Halepová v rozhovoru na kurtu.

Bývalá světová jednička Halepová loni nestartovala na US Open kvůli koronaviru. Letos do New Yorku přijela a zápas s Giorgiovou byl její teprve třetí po zranění lýtka, kvůli kterému vynechala grandslamové turnaje Roland Garros i Wimbledon a také olympiádu v Tokiu.

První kolo zvládla také šampionka z Flushing Meadows z roku 2017 Sloane Stephensová. Americká hráčka si v repríze čtyři roky starého finále poradila 6:3, 1:6 a 7:6 s krajankou a dobrou kamarádkou Madison Keysovou.

V soutěži mužů postoupil do druhého kola sedmý hráč světa Andrej Rubljov. Třiadvacetiletý Rus porazil 6:3, 7:6 a 6:3 veterána Iva Karloviče. Dvaačtyřicetiletý Chorvat si účast v hlavní soutěži vybojoval v kvalifikaci, což se mu na US Open podařilo jako nejstaršímu hráči v otevřené éře.

Tahákem prvního dne je souboj vítěze US Open z roku 2012 Brita Andyho Murrayho s jedním z letošních favoritů a třetím nasazeným Stefanosem Tsitsipasem z Řecka. Ve večerním utkání nastoupí druhý nasazený Daniil Medveděv z Ruska proti Richardu Gasquetovi z Francie.

Po začátku turnaje se kvůli zdravotním potížím odhlásili Francouz Jo-Wilfried Tsonga, letošní finalistka Australian Open Američanka Jennifer Bradyová a vítězka Roland Garros z roku 2017 Lotyška Jelena Ostapenková.

Tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku (tvrdý povrch, dotace 57,5 milionu dolarů):

Muži:

Dvouhra - 1. kolo:

Anderson (JAR) - Veselý (ČR) 7:6 (7:1), 4:6, 3:6, 7:6 (7:5), 7:6 (7:4), Rubljov (5-Rus.) - Karlovič (Chorv.) 6:3, 7:6 (7:3), 6:3, Schwartzman (11-Arg.) - Berankis (Lit.) 7:5, 6:3, 6:3, Auger-Aliassime (12-Kan.) - Donskoj (Rus.) 7:6 (7:0), 3:6, 7:6 (7:1), 7:6 (10:8), Gojowczyk (Něm.) - Humbert (23-Fr.) 1:6, 6:1, 6:2, 5:7, 6:4, Evans (24-Brit.) - Monteiro (Braz.) 6:3, 6:7 (6:8), 6:4, 6:1, Lajovič (Srb.) - Paire (Fr.) 6:3, 7:5, 2:6, 6:4, Laaksonen (Švýc.) - Millman (Austr.) 7:6 (8:6), 7:6 (7:2), 6:1, Zapata - F. López (oba Šp.) 5:7, 7:6 (8:6), 4:6, 6:3, 6:3, Bagnis (Arg.) - Daniel (Jap.) 6:3, 6:3, 6:3, Ruud (8-Nor.) - Sugita (Jap.) 6:3, 6:2, 6:2, Garín (16-Chile) - Gombos (SR) 6:3, 4:6, 6:4, 7:6 (7:4), Nakashima (USA) - Isner (19-USA) 7:6 (9:7), 7:6 (8:6), 6:3, Kohlschreiber (Něm.) - Čilič (30-Chorv.) 6:7 (4:7), 6:7 (3:7), 6:2, 6:1, 2:0 skreč, Giron (USA) - Hoang (Fr.) 6:3, 6:4, 7:5.

Ženy:

Krejčíková (8-ČR) - Sharmaová (Aus.) 6:0, 6:4, Vondroušová (ČR) - Ruseová (Rum.) 7:5, 6:0, Ósakaová (3-Jap.) - Bouzková (ČR) 6:4, 6:1, Azarenková (18-Běl.) - Martincová (ČR) 6:4, 6:0, Halepová (12-Rum.) - Giorgiová (It.) 6:4, 7:6 (7:3), Kučová (SR) - Liová (USA) 7:5, 6:1, Fernandezová (Kan.) - Konjuhová (Chorv.) 7:6 (7:3), 6:2, Kalininová (Ukr.) - Šarífová (Egypt) 4:6, 6:1, 6:1, Muguruzaová (10-Šp.) - Vekičová (Chorv.) 7:6 (7:4), 7:6 (7:5), Collinsová (26-USA) - Suárezová (Šp.) 6:2, 6:4, Kanepiová (Est.) - Putincevová (31-Kaz.) 2:6, 7:6 (7:4), 6:2, Alexandrovová (32-Rus.) - Erraniová (It.) 6:3, 6:2, Stephensová - Keysová (obě USA) 6:3, 1:6, 7:6 (9:7), Rybakinová (19-Kaz.) - Sasnovičová (Běl.) 6:2, 6:3, Juvanová (Slovin.) - Watsonová (Brit.) 6:1, 6:4, Garciaová (Fr.) - Dartová (Brit.) 6:7 (6:8), 6:4, 6:2, Petkovicová (Něm.) - Beguová (Rum.) 6:2, 7:6 (7:3).