Úpadek slovenského tenisu, podivné praktiky. Neničte sny, žádá zklamaná tenistka

av av
28. 7. 2020 10:01
Slovenský tenisový svaz nadále schytává za své fungování výraznou kritiku místní tenisové obce. K Filipu Poláškovi, Dominiku Hrbatému nebo Vladimíru Pláteníkovi se nově připojila Chantal Škamlová.
Slovenská tenistka Chantal Škamlová.
Slovenská tenistka Chantal Škamlová. | Foto: Instagram Chantal Škamlová

Že není situace ve slovenském tenise zdaleka ideální, naznačila už kauza nejlepšího deblisty Filipa Poláška, který v březnu po porážce s českým týmem ukončil daviscupovou kariéru a na místním svazu nenechal suchou nit. 

"Slovenský tenisový svaz dělá věci takovým způsobem, se kterými se neumím ztotožnit, a když nastupuju v Davis Cupu, reprezentuju nejen Slovensko, ale i svaz. Zrálo to ve mně delší dobu, problémy jsem měl od prvního startu v národním týmu a doteď se je nepodařilo vyřešit," přiznal v rozhovoru pro deník Sme. 

"Vřelo to ve mně už delší dobu, jsou věci, které se uvnitř svazu dějí, a já je nemůžu nijak ovlivnit," dodal s tím, že má velký problém s hraním týmových soutěží výhradně v Národním tenisovém centru v Bratislavě. Svaz zkritizoval i za příliš vysokou cenu vstupenek. 

Minulý týden se pak prostřednictvím sociálních sítí podobně rozohnila také Chantal Škamlová. 

"Věřte mi, každý z nás velmi rád reprezentuje Slovensko, ale bohužel není náhoda, když kvůli některým lidem ztratí chuť reprezentovat i náš momentálně nejlepší deblista," uvedla šestadvacetiletá tenistka, která v roce 2010 vyhrála společně s Janou Čepelovou juniorku čtyřhry na Australian Open.

V roce 2018 se rozhodla naplno věnovat právě deblu a požádala slovenský svaz o podporu. Ten ale její žádost zamítl.

"Myslela jsem si, že moje rozhodnutí podpoří, a dokonce i trochu ocení, jelikož jsme neměli na Slovensku žádnou hráčku, která by se chtěla věnovat čtyřhrám. Opak byl pravdou," vysvětlila s tím, že ji slovenští funkcionáři označili za neperspektivní.

O sezonu později zažila Škamlová další hořké zklamání.

"Cirkus okolo Fed Cupu proti Lotyšsku v Rize, kdy udělali všechny možné i nemožné kroky k tomu, aby mě nemuseli nominovat, mi sebral veškerou chuť."

284. hráčka současného deblového žebříčku také připomněla, že se k úpadku slovenského tenisu v poslední době vyjádřily i osobnosti jako Vladimír Pláteník nebo Dominik Hrbatý.

"Můžeme všichni jen kroutit hlavou, jakým zlým směrem se náš tenis a svaz ubírá. To, že brali za neperspektivní mě, ještě beru s rezervou, ale to, že mezi neperspektivní zařadili v minulosti i Dominiku Cibulkovou nebo Dominika Hrbatého? To už každému asi rozum nebere," dodala.

Jana Čepelová a Chantal Škamlová, vítězky juniorky Australian Open v roce 2010.
Jana Čepelová a Chantal Škamlová, vítězky juniorky Australian Open v roce 2010. | Foto: ČTK

Na závěr svého příspěvku Škamlová požádala svaz o rychlou změnu. "Za všechny vás prosím, dejte stejnou šanci každému a neničte sny těm, kteří jsou ochotní jim podřídit všechno. Slovenský tenis nepadne, když mu to nedovolíme. Stále vidím kolem sebe plno talentovaných dětí, které mají chuť, tak je podpořme, než bude pozdě."

Svaz na kritiku Škamlové zareagoval oficiálním stanoviskem. "O všech nominacích na fedcupové zápasy rozhoduje vždy kapitán, slovenský svaz do nich nezasahuje," vyjádřil se sportovní ředitel Vladimír Habas.

"Chantal Škamlová žádala v roce 2018 o zařazení do podpory ze strany svazu. Trenérská rada se ale jednomyslně rozhodla její žádosti nevyhovět," dodal stručně.

Své si ke kauze řekl i fedcupový kapitán Slovenska Matej Lipták. "Samozřejmě oceňuji, že Chantal chce reprezentovat a že to vždy byl její sen. Myslím si však, že Chantal trochu nadhodnocovala svou úroveň a svoje možnosti. Nevylučuji, že v budoucnosti může být situace jiná," uvedl.

Hráčka, která se v minulosti rozhodovala mezi tenisem a dráhou modelky, nicméně momentálně zažívá úspěšné týdny.

O víkendu vyhrála Ladies Open v Piešťanech, když si ve finále poradila s Annou Karolínou Schmiedlovou, bývalou světovou šestadvacítkou.

"Vůbec jsem to nečekala, byla jsem na turnaji jako outsiderka, ale jsem velmi šťastná ze svých výkonů," řekla Škamlová slovenským médiím poté, co na turnaji neztratila ani jediný set.

View this post on Instagram

28.06.2018 bol deň, kedy som oznámila koniec svojej singlovej kariéry a chcela sa naplno venovať štvorhrám, ktoré mi boli už od juniorských čias k srdcu bližšie. Síce to nebolo jednoduché rozhodnutie, niekde vo svojom vnútri som cítila, že to tak bude správne. To, že to nakoniec správne bolo, sa mi aj potvrdilo a ani nie mesiac od môjho rozhodnutia som vyhrala vo štvorhre turnaj s dotáciou 100,000 amerických dolárov a v rebríčku WTA sa posunula na 116 priečku. Všetko vyzeralo sľubne rozbehnuté a s mojimi hlavnými cieľmi, ktorými bola hlavne reprezentácia Slovenska na olympiáde a vo FED Cupe, som sa rozhodla osloviť o podporu Slovensky tenisový zväz. Myslela som si, že moje rozhodnutie podporia a dokonca aj trochu ocenia, keďže sme na Slovensku žiadnu hráčku, ktorá by sa chcela venovať štvorhrám nemali, opak bol však pravdou. Ich odpoveď, že som neperspektívna ma ani tak neprekvapila, no cirkus okolo FED Cupu v roku 2019 proti Rige, keď urobili všetky možné aj nemožné kroky k tomu, aby ma nemuseli nominovať, mi zobral všetku chuť. Verte mi, každý z nás veľmi rád reprezentuje Slovensko, ale bohužiaľ nie je náhoda, keď kvôli niektorým ľuďom stratí chuť reprezentovať aj náš momentálne najlepší deblista Filip Polášek. Nedá mi nespomenúť aj poslednú nomináciu priateľského FED Cupu proti Češkám. Oceňujem, že dávajú šancu mladým, ale v nominácii môže byť 5 hráčok a našu tretiu najlepšiu hračku Kristínu Kučovú ani neoslovili. Pri čítaní posledných článkov, kedy sa k problémom a k úpadku tenisu na Slovensku vyjadrili veľké mena nášho športu ako sú Vladimír Pláteník, Dominik Hrbatý, Filip Polášek môžme len všetci krútiť hlavou, akým zlým smerom sa náš tenis a zväz uberá. To, že brali za neperspektívnu mňa ešte beriem s rezervou, ale to, že medzi neperspektívnych zaradili v minulosti aj Dominiku Cibulkovú či Dominika Hrbatého? To už každému asi rozum neberie. Dnes sú to viac ako dva roky od môjho rozhodnutia venovať sa štvorhrám. Pred nedávnom sme s Terkou Mihálikovou ako neperspektívna dvojica vyhrali Privatbanka Open. Vo finále sme si mohli zahrať proti Belinde Benčič a byť jej cennými súperkami. Bol to pre mňa zážitok. ⬇️⬇️⬇️pokračovanie v komente

A post shared by Chantal Skamlova (@chantal_skamlova) on

 

Právě se děje

před 59 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy