Ukrajinky na Siniakovou neútočí. Tátu to sebralo, babičku s dědou neuvidím, říká

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 6. 2022 17:54
Na Wimbledon se jí ani nechtělo, když se v něm letos kvůli nucené neúčasti ruských a běloruských reprezentantů neudělují body. "Jako bych neměla dost motivace," přiznala Kateřina Siniaková po kruté porážce v prvním kole Wimbledonu, v němž nestačila na polskou kvalifikantku Maju Chwalinskou.
Kateřina Siniaková
Kateřina Siniaková | Foto: ČTK

Londýn (od našeho zpravodaje) - Dcera ruského otce a české matky zažívá podivné měsíce. Na kurtech se Siniakové nedaří, osmkrát během aktuální sezony prohrála hned v prvním kole. Navíc její rodinný život nepříjemně ovlivňuje válka.

Rodačka z Hradce Králové po pondělní porážce v All England Clubu přiznala, že se jí na tradiční tenisový svátek za specifických okolností příliš nechtělo. "Jelo se mi sem těžko, musím přiznat," uvedla.

Před rokem v Londýně došla až do třetího kola, kde potrápila tehdejší světovou jedničku a pozdější šampionku Ashleigh Bartyovou. Letos se ale za Wimbledon body neudílí, Siniaková tak nemá žádnou šanci loňskou porci obhájit.

"Sportovci za válku přece nemohou. Že tu nehrají Rusové, je nespravedlivé. Stejně jako to, že nemáme body. Není to nic příjemného. Člověk sem jede, a už ví, že všechny body ztratil. Věděla jsem, že i když zahraju skvěle, nic tím nezískám," vysvětlovala Siniaková.

V Moskvě žijí její prarodiče. Česká tenistka je obvykle navštěvovala dvakrát do roka, když se hrály turnaje v Petrohradu a právě v hlavním ruském městě. Teď ale tuší, že je nejspíš delší dobu neuvidí.

"Nikdo není rád, že je válka. Všichni chtějí, aby to už skončilo. Takhle ani nemám šanci vidět se s druhou půlkou rodiny. Babička s dědou navíc nejsou nejmladší, může se něco stát a já už je nemusím vůbec vidět. Hledáme možnosti, ale je to složité," prohlásila.

Siniaková se o válce se svým otcem Dmitrim Siniakovem aktuálně příliš nebaví. "Normální člověk s tím stejně nic nezmůže. Ale vím, že to pro taťku bylo na začátku hodně těžké, sebralo ho to. Nikdo nečekal, že může něco takového vypuknout," povzdechla si.

A ještě jednou zopakovala, že je striktně proti válce. "To je jasné, tohle by v dnešní době vůbec nemělo být. Člověk si najednou uvědomí, jak malicherné je řešit tenisové výhry nebo prohry. Trpí Ukrajinci i Rusové, protože ti vojáci musí jít bojovat. Ti nahoře si něco dokazují a trpí obyčejní lidé, kteří za nic nemůžou," řekla Siniaková, v tuto chvíli 79. hráčka světového žebříčku, kterou ale po Wimbledonu čeká výrazný propad, nejspíš až na pomezí první a druhé stovky.

"Čert to vem, když někde umírají lidé," komentovala to reprezentační tenistka.

Potvrdila, že když se s ruskými a běloruskými hráčkami baví mezi čtyřma očima, válku odsuzují. Veřejný odsudek však pro ně a jejich rodiny může představovat nebezpečí.

"Je těžké kohokoli soudit. Jedna Běloruska mi řekla, že by si někam chtěla dát ukrajinskou vlaječku, ale obává se, že by jí doma hrozily problémy," uvedla Siniaková. Přestože má ruský původ i ruskou trenérku, žádné napětí ze strany ukrajinských tenistek necítí. "Nemůžu říct, že by na mě nějak útočily. Všichni se snažíme nějak pomoct a vyjít jim vstříc," řekla.

Trenérka Siniakové Jevgenija Manjukovová do Londýna nepřicestovala, i když nakonec dostala od britských organizátorů povolení. "Ale zase nedostala včas víza, všechno trvá hrozně dlouho. Ona když někam cestuje, musí letět snad přes celý svět. Teď se vrátila domů," řekla Siniaková, kterou v Londýně ještě čeká čtyřhra po boku krajanky Barbory Krejčíkové.

"Doufám, že si v deblu vylepším náladu. Dlouho jsme spolu nehrály, ale myslím, že to nevadí. Moc jsme se v poslední době neviděly, ale obě se těšíme," uzavřela česká tenistka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Z MŠMT odchází náměstek Štábl, který pracoval s obviněným z kauzy Dozimetr

Na ministerstvu školství dnes končí náměstek pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl, který spolupracoval s jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Na rezignaci se dohodl s ministrem Vladimírem Balašem (STAN). Ve vedení sekce IT a veřejné zakázky náměstka dočasně nahradí ředitel odboru informatiky a statistiky na ministerstvu Václav Jelen.

Štábl zatím dál povede organizaci Cermat, která připravuje maturitní a přijímací zkoušky. Jejím vedením ho pověřil bývalý ministr Petr Gazdík (STAN) poté, co odvolal ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou. V čele organizace by Štábl měl zůstat do výběru jejího nového ředitele, informovalo ministerstvo na svém webu.

To, že ve spolupráci s náměstkem Štáblem nebude chtít pokračovat, naznačil Balaš už při svém nástupu do funkce na přelomu června a července. Na jaře Štábl na ministerstvo přivedl jako poradce Luďka Šteffela, který je jedním z obviněných v kauze Dozimetr. Právě kvůli kontaktům s jiným obviněným ze stejné kauzy rezignoval na konci června i Balašův předchůdce Gazdík.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Putin a Si Ťin-pching se zúčastní summitu G20 na Bali, uvedl indonéský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Agentuře Bloomberg to řekl indonéský prezident Joko Widodo. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

"Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede," uvedl Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba plánují na listopadovém summitu objevit. Účast čínského i ruského prezidenta na setkání, které se má konat 15. a 16. listopadu, později potvrdil agentuře Reuters i Andi Widjajanto, bývalý tajemník vlády a neoficiální poradce prezidenta Widoda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy