Úder roku hned 1. ledna? Šílené, divil se Federer. Šwiateková nadchla svět tenisu

av av
3. 1. 2023 13:31
Nová sezona sotva začala a tenisová královna Iga Šwiateková pro sebe okamžitě ukradla značnou část pozornosti. Na týmovém United Cupu zazářila úderem, ze kterého se zamotala hlava i Rogeru Federerovi.
Iga Šwiateková
Iga Šwiateková | Foto: Reuters

"Je 1. ledna a Iga už má v kapse nejlepší úder celého roku. To není špatný začátek," smál se krajan a spoluhráč Hubert Hurkacz po utkání smíšené čtyřhry, v níž s ženskou světovou jedničkou úspěšně spojil síly.

Šwiateková s typickým úsměvem jen skromně pokrčila rameny, podobně jako po samotném magickém momentu, který v Austrálii vyvolal bouřlivý potlesk i následné nadšené reakce tenisové planety.

Polská tenistka se v utkání proti Kazachům Lomakinovi s Kulambajevovou dostala během jedné z výměn pod velký tlak obou soupeřů, vrátila ale naprosto všechno, včetně finálního míče, pro který musela sprintovat až do strany daleko mimo deblovou výseč.

U balonku ovšem byla včas a brilantně našla mezeru mezi sítí a rozhodcovským umpirem. Navíc tak přesně, aby Kulambajevová už neměla žádnou šanci na reakci. Míček dopadl přesně do růžku.

Okamžitě se ozval frenetický aplaus, komentátoři se rozplývali, spoluhráč Hurkacz se nevěřícně chytal za hlavu, kapitánka Aga Radwaňská tleskala ve stoje a Šwiateková v rozpacích gestem naznačila, že vlastně o nic nešlo.

Po utkání na Twitteru označila Rogera Federera, který byl podobně šikovnými obstřely sítě vyhlášený, a zeptala se ho, zda její úder schvaluje.

"To bylo šílené," odpověděl zakrátko legendární Švýcar, ačkoli na sítích jinak příliš aktivní není, a pomocí smajlíků naznačil, jak je úderem Šwiatekové ohromen.

Nejlepší sportovkyně Evropy za rok 2022 a trojnásobná grandslamová šampionka se v Austrálii připravuje na úvodní grandslam sezony, který v Melbourne začne 16. ledna. Jednadvacetiletá rodačka z Varšavy bude největší favoritkou na titul.

Loni si po překvapivém konci kariéry Ashleigh Bartyové podmanila ženskou kategorii, zaznamenala rekordní sérii 37 vítězných duelů v řadě a na čele žebříčku si vytvořila takřka nedostižný náskok. Šwiateková má na kontě přes 11 tisíc bodů, nejbližší pronásledovatelky přitom ani polovinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Svaz měst a obcí nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty

Svaz měst a obcí ČR (SMO) nesouhlasí s postupem vlády při transformaci České pošty, uvedl. Odmítá, aby výběr 300 rušených poštovních poboček předcházel jednáním se zástupci měst a obcí. O věci chce jednat. Stanovisko SMO dnes ČTK poskytla Alexandra Kocková ze sekce organizace a marketingu svazu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) následně sdělil, že pobočky ke zrušení určí analýza, odmítá i kritiku způsobu komunikace změn.

O plánované transformaci státního podniku, která by zřejmě měla stát víc než osm miliard korun, Rakušan informoval po středečním jednání vlády. Finanční model transformace by měl být schválen letos na jaře a celý plán transformace má být hotový do konce letošního června. Na začátku dubna vláda jako první transformační krok bude schvalovat snížení počtu poboček pošty z 3200 na 2900. Vedení podniku pak bude muset rozhodnout, které pošty zruší, a rušení poboček v dubnu projednat se zástupci měst a obcí.

SMO se nelíbí to, že výběr poboček ke zrušení by měl předcházet jednáním se zástupci měst a obcí. "S tímto postupem zásadně nesouhlasíme," uvedl místopředseda SMO a olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO). Vláda podle něj včas a dostatečně nekomunikuje. "Tak zásadní informaci, jako je rušení poboček poštovního úřadu, se dozvídáme z médií?" podotkl. SMO podle Žbánka vnímá špatnou finanční situaci České pošty, chce se ale podílet na její transformaci, protože starostové mají znalost místního prostředí.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Razýmová a Janatová byly osmé v týmovém sprintu

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová a Kateřina Janatová byly osmé ve sprintu dvojic volnou technikou na finále Světového poháru v Lahti. Adam Fellner s Michalem Novákem, jenž se hned na svém prvním úseku zapletl do pádu, obsadili ve Finsku jedenáctou pozici.

SP v běhu na lyžích v Lahti - sprint dvojic:

Muži: 1. Valnes, Klaebo (Nor.) 16:28,29, 2. De Fabiani, Pellegrino (It.) -0,68, 3. Amundsen, Skar (Nor.) -2,67, 4. Grate, Anger (Švéd.) -2,94, 5. Chappaz, Jouve (Fr.) -7,44, 6. Sossau, Stölben (Něm.) -7,74, …11. Fellner, Novák (ČR) -34,98.

Ženy: 1. Ribomová, Sundlingová (Švéd.) 18:47,78, 2. Myhreová, Kalvaaová (Nor.) -4,57, 3. Gimmlerová, Rydzeková (Něm.) -5,12, 4. Joensuuová, Kaharaová (Fin.) -5,41, 5. Finková, Krehlová (Něm.) -5,46, 6. Anderssonová, Ilarová (Švéd.) -10,39, …8. Razýmová, Janatová (ČR) -22,00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy