U Djokoviče jsem nesměl dělat chyby, říká Vajda. Odmítl, že by mu nutil maso

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 10. 2020 7:16
Když se před třemi lety rozešel s Mariánem Vajdou, spadl do nejtěžší krize celé kariéry. Bez svého osudového kouče byl Novak Djokovič sotva poloviční. O rok později Vajdu poprosil, aby se vrátil. Zbytek je historie.
Novak Djokovič.
Novak Djokovič. | Foto: Reuters

Slovenský odborník figuruje v pozadí veškerých úspěchů tenisového velikána a tvrdí, že bude stát po jeho boku až do chvíle, než srbský šampion překoná všechny rekordy.

Spolupracovali od roku 2006 až do května 2017. Pak přišel nečekaný rozchod. Drobnou herní krizi ale nevyřešil, naopak. Djokovič se propadl ještě hlouběji, jeho zabijácký instinkt chřadl.

Mluvilo se o ztrátě motivace, o nevyrovnané psychice. Srbského tenistu stále výrazněji ovlivňovalo přátelství s Pepem Imazem, španělským mentálním guru, s nímž se stále častěji oddával dlouhým meditacím a snahám o dosažení vnitřní nirvány.

Když dostal Vajda nabídku na návrat, jednou z jeho podmínek bylo ukončení filozofie míru a lásky, která se podle něj zásadně rozcházela se životem profesionálního sportovce.

"Když chcete být tenisový šampion, cesta vede jen přes tréninkovou rutinu, zápasy a silnou psychiku. Když vidíte soupeře na druhé straně, musíte se soustředit na to, jak mu ublížit a kam zahrát míče, nepřemýšlet o Buddhovi. Jsem rád, že jsme si tyto priority ujasnili a tým se zúžil," vysvětloval tehdy Vajda.

Netrvalo dlouho a Djokovič zamířil zpět k vrcholu. Z pozice 21. hráče světového žebříčku ovládl Wimbledon a stal se nejníže postaveným vítězem slavného turnaje od triumfu Gorana Ivaniševiče v roce 2001. Následovaly výhry na US Open 2018, Australian Open 2019, Wimbledonu 2019 a Australian Open 2020.

Djokovič se během druhého období pod Vajdou vrátil na tenisový trůn.

"Budu s Novakem, dokud nezlomí všechny rekordy," uvedl Vajda v čerstvém rozhovoru pro srbský deník Novosti.

Po nezdaru ve finále Roland Garros ztrácí Djokovič dva grandslamové tituly na Rogera Federera s Rafaelem Nadalem. Vajda je přesvědčen, že jeho třiatřicetiletý svěřenec může oba největší rivaly překonat.

"Je to jeho cíl a já věřím, že se to stane. Může překonat všechny rekordy, je k tomu blízko. Je zdravý a ve srovnání s Federerem stále mladý," řekl Vajda.

Diskvalifikace z US Open ani výprask ve finále v Paříži s Nadalem podle něj Djokoviče nezabrzdí.

"Novak stále zůstává šampionem, je první na světě. Má stále motivaci zlepšovat se ve všech oblastech a být nejlepším hráčem v historii. Vidím u něj absolutní odhodlání," uvedl muž, který coby hráč v žebříčku vystoupal nejvýše na 34. místo v roce 1987.

Pětapadesátiletý rodák z Považské Bystrice promluvil o podhoubí jedinečného vztahu se svým svěřencem.

"Na začátku, když jsem byl velmi mladý trenér, to s Novakem nebylo snadné. On i jeho rodina chtěli být nejlepší na světě. Musel jsem se stát mimořádně dobrým koučem, od prvního dne jsem se musel naplno soustředit a nesměl dělat chyby. A nezdá se, že bych jich moc udělal," odtušil Vajda.

Takto dlouhodobý vztah mezi trenérem a hráčem podle něj musí být založen na kompromisu. "To je to magické slovo. Jiná tajemství neexistují. Časem jsem se stal dobrým přítelem a teď jsme jako rodina," řekl slovenský kouč.

Když se k Srbovi v roce 2018 vracel, spekulovalo se i o jeho nesouhlasu s absolutním důrazem Djokoviče na rostlinnou stravu. To ale Vajda v nejnovějším rozhovoru odmítl.

"Rozhodně jsem mu neradil, aby zase začal jíst maso. Do jeho volby nezasahuji. Určuje si vlastní stravu a přístup k životu. A funguje to skvěle. Ví, co chce, je zdravý, cítí se skvěle a skvěle hraje. Nenechá se ovlivnit ostatními, což je dobře. Miluje cestu, kterou si vybral," prozradil Vajda.

Nedávno po vítězném turnaji v Římě Djokovič veřejně vysekl Vajdovi největší možnou poklonu. Jmenoval ho nejlepším trenérem na světě. "To jsou úžasná slova a já za ně Novakovi děkuji. Co na to říct? Mé ego je naplněné," zasmál se Vajda.

Djokovičův pan Nepostradatelný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu zahynulo 22 lidí

Při úterní havárii dvou ugandských armádních vrtulníků na východě Konga zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici s Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Část zemí EU chce rychlé zastropování cen plynu, komise je zatím nepodpořila

Dva dny před pátečním mimořádným zasedáním ministrů energetiky zemí Evropské unie ke krizovým opatřením proti rekordně vysokým cenám energií sílí mezi členskými státy debata o zastropování cen plynu. Skupina zemí požádala Evropskou komisi, aby ministrům předložila návrh na stanovení maximálních velkoobchodních cen zemního plynu.

Komise však podle dnešního vyjádření místopředsedy Valdise Dombrovskise podnět, proti němuž se staví další státy, neschválila. O krizovém balíčku, který má obsahovat například daň z nadměrných zisků energetických či ropných firem nebo povinné úspory elektřiny, dnes jednají velvyslanci unijních zemí.

Zástupci vlád Francie, Itálie, Španělska, Polska, Slovenska a další desítky zemí z různých částí Evropy vyzvali k přípravě cenového stropu na plyn. Omezení jeho vysokých cen, které mají dopad také na zdražování elektřiny, může podle těchto států pomoci zmírnit inflační tlaky a snížit velkou cenovou zátěž na domácnosti. Německo, Nizozemsko či severské země naproti tomu tvrdí, že strop na cenu plynu může ohrozit dodávky této již tak nedostatkové suroviny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při íránském ostřelování kurdské oblasti v Iráku zemřelo nejméně sedm lidí

Sedm obětí a tři desítky zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou, informuje o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil dnes i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který to na twitteru označil za " nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK
Další zprávy