Hlaváčková je s Babosovou v semifinále Turnaje mistryň, naopak Peschkeová s parťačkou končí

26. 10. 2017 17:22
Andrea Hlaváčková s Timeou Babosovou si na Turnaji mistryň zahrají o finále. Andreju Klepačovou s Marií Martínezovou-Sánchezovou porazily 6:3, 6:4 a v semifinále je čekají světové jedničky Martina Hingisová a Chan Yung-jan, které vyřadily Češku Květu Peschkeovou s Annou-Lenou Grönefeldovou.
Andrea Hlaváčková
Andrea Hlaváčková | Foto: Milan Kammermayer

Singapur - Tenistka Andrea Hlaváčková s Maďarkou Timeou Babosovou porazily v úvodním utkání čtyřhry na Turnaji mistryň v Singapuru španělsko-slovinský pár María José Martínezová, Andreja Klepačová 6:3, 6:4 a postoupily do semifinále. V něm se utkají se světovými jedničkami Martinou Hingisovou a Chan Yung-jan, které porazily česko-německý pár Květa Peschkeová, Anna-Lena Grönefeldová.

Turnajové trojky Hlaváčková s Babosovou v prvním setu dvakrát prolomily podání soupeřek, zatímco samy nečelily ani jednomu brejkbolu. Po dalším brejku v šesté hře druhé sady směřovala česko-maďarská dvojice k bezproblémové výhře, avšak za stavu 5:4 poprvé v zápase ztratila podání. Hned v dalším gamu ale Hlaváčková s Babosovou utkání po necelé hodině a půl ukončily.

Česko-maďarský pár si připsal šestnácté vítězství z posledních sedmnácti zápasů. Před cestou do Singapuru vyhrál moskevský Kremlin Cup, předtím byl ve finále v Pekingu a v září triumfoval v Québecu a Taškentu.

"Po US Open jsme odehrály spoustu zápasů, možná třeba na menších turnajích, ale dodaly nám hodně sebevědomí a zkušeností," uvedla po vítězství Hlaváčková. "Zápasy nic nenahradí. Jsou situace, které nenatrénujete, a dneska se to ukázalo. Za stavu 5:4 jsme dokázaly odehrát dobrý game, i když jsme to předtím nedoservírovaly. To proto, že máme tolik odehráno," řekla jednatřicetiletá česká tenistka, která byla v roce 2012 ve finále Turnaje mistryň s Lucií Hradeckou. Předloni spolu hrály semifinále a loni vypadly hned ve čtvrtfinále.

O sedm let mladší Babosová, s kterou začala Hlaváčková hrát na jaře po náhlém rozchodu s Číňankou Pcheng Šuaj, je při třetí účasti na Turnaji mistryň v semifinále poprvé.

Peschkeová s Grönefeldovou sice v souboji se světovými jedničkami prolomily jako první servis soupeřek a dostaly se v prvním setu do vedení 3:2, jenže z následujících deseti her vyhrály jedinou a pětkrát v řadě ztratily servis. Nakonec podlehly 3:6, 2:6.

Hingisová a Chan Yung-jan tak vítěznou sérii prodloužily už na devatenáct zápasů. Ukončit ji budou chtít Hlaváčková s Babosovou, které světovým jedničkám nedávno podlehly ve finále turnaje v Pekingu.

Hingisová po Turnaji mistryň ukončí kariéru

Hingisová zároveň oznámila, že po Turnaji mistryň ukončí v 37 letech definitivně kariéru. Švýcarská hvězda, která v minulosti vedla 209 týdnů i singlový žebříček a získala pět grandslamových titulů ve dvouhře, se loučí s turnaji již potřetí.

"Oficiálně se rozloučím až po poslední zápase, což bude snad až v neděli," řekla Hingisová listu Bild před vstupem do deblové soutěže v Singapuru.

V profesionálním tenise debutovala rodačka z Košic v roce 1994. Ve dvouhře nasbírala 43 turnajových titulů a ve čtyřhře 64, včetně 13 grandslamových. Loni získala v deblu také stříbrnou olympijskou medaili.

Poprvé ukončila Hingisová kariéru už v roce 2003 kvůli opakovaným zraněním kotníků. Po dvou letech se však na kurty vrátila a v roce 2006 dokázala vyhrát tři turnaje a dostat se až na šestou příčku žebříčku.

V dalším rozletu jí zabránil pozitivní nález na zakázaný stimulant, který měla v těle během Wimbledonu v roce 2007. Hingisová vědomé užití drogy odmítla, kvůli podezření z dopingu však s tenisem skončila. O rok později dostala dvouletý trest.

V roce 2013 se opět vrátila na kurty a začala se věnovat jen čtyřhře, které poslední dobou vládla. Na prvním místě deblového žebříčku strávila celkem 67 týdnů. V tomto roce vyhrály s Chan Yung-jan devět turnajů. Úspěšnou sezonu mohou korunovat na Turnaji mistryň, na kterém Hingisová ve čtyřhře zvítězila již třikrát.