reklama
 
 

Tuhle Kvitovou svět ještě neviděl. Česká bojovnice ničí soupeřky nevyčerpatelnou silou a energií

25. 6. 2018 7:06
Česká tenistka v Birminghamu potvrdila, že letos má sezonu, kterou ještě nezažila.

Birmingham/Praha - Na tohle si můžete vsadit. Jakmile se Petra Kvitová probojuje do finále některého z turnajů WTA, narodí se z toho titul. Od návratu na kurty po uzdravení pořezané ruky je v tomhle ohledu stoprocentní, trofej zvedla nad hlavu šestkrát, z toho pětkrát letos.

A je úplně jedno, že do utkání vstoupí špatně jako proti kamarádce Magdaléně Rybárikové v nedělní bitvě v Birminghamu. Brzy přišla o servis, a i když dokázala v první sadě pracně srovnat na 3:3, skvěle returnující Slovenka si okamžitě vzala výhodu zpátky a ovládla první sadu.  

"Bojovala jsem, ale ona pak trefovala neuvěřitelně údery a pro mě bylo těžké set vyhrát. Byla o trochu lepší," přiznala po zápase Kvitová, která ale s prohraným prvním setem nepanikařila.

A pomohl k tomu i její trenér Jiří Vaněk, který na konci špatně se vyvíjející sady u české favoritky poklekl u porady. "Klid, ona ti šanci dá, jsi lepší hráčka, vždyť kolik ti dala za první set winnerů? Občas zkusí forhend po lajně a to je tak všechno, buď trpělivá, nesnaž se to hned ukončovat. Ty ses pro tyhle zápasy narodila," pronesl.

Má pravdu. Z 32 finálových střetnutí prohrála tenistka z Fulneku jen sedm. V říjnu to budou dva roky, co ji při dohmatu pro vítězný pohár předčila Rumunka Monica Niculescuová.

Ale od té doby, co prožila velký comeback na okruh, je neomylná. Pět titulů za tak krátký časový úsek v sezoně získala naposledy před pěti lety Serena Williamsová. 

A 37 výhrami v sezoně se zatím nemůže pyšnit žádná z hráček světového pole. Ani sama Kvitová takovou jízdu první polovinou turnajů v životě nezažila. Nabízí se srovnání s rokem 2011, kdy Češka prožívala dosud nejlepší fázi kariéry. Tehdy se Wimbledon hrál o týden dřív a měla těsně před ním o jednu výhru méně než teď.

Takhle českou lvici svět ještě nepoznal. Už jen kvůli tomu, jakým způsobem zvládá těžké třísetové boje. V Praze otáčela s houževnatou Rumunkou Buzarnescuovou, v Madridu i přes strach z kolapsu přetlačila Bertensovou. 

A v neděli odpoledne zase ukázala, jakou zásobárnou energie disponuje. Od druhého setu začala nad Rybárikovou jasně dominovat ve všech ohledech. Do té doby skvěle servírující Slovenka si míčky špatně nadhazovala a ve výměnách nebyla dostatečně agresivní, takže se jen bránila a doufala, že Češka něco pokazí.

To se ale nestalo. "Všimni si, že ona už nemůže, zatímco ty máš fyzičku na rozdávání, v takové kondici není nikdo na světě, porazíš ji," motivoval českou tenistku Vaněk v rozhodující sadě. 

V ní už Kvitová světovou devatenáctku, která se často opírala o raketu a nevěřícně kroutila hlavou, jasně smetla a po více než dvouhodinové šichtě mohla jít slavit.

"Proti tak dobré soupeřce nesmíte hrát tolikrát přes druhý servis. Možná kdybych lépe podávala, tak vyhraju. Ale ona je výborná a na trávě přímo úžasná, proto ovládla celý turnaj," nešetřila chválou Rybáriková.

Česká tenistka pak přiznala, že je sama překvapená, že se jí titul povedlo obhájit, protože se víc než na další triumf soustředila na to, co může před travnatým grandslamem ve své hře ještě zlepšit. 

Po ceremoniálu skončila v bazénu, kam ji na oslavu vítězství hodili Vaněk a kondiční kouř David Vydra. Tedy hlavní strůjci toho, že se z osmadvacetileté hráčky stala neunavitelná mašina, která bude hlavní favoritkou na další wimbledonský zářez.

"Teď jedu do Eastbourne a uvidíme, co bude v Londýně, už loni se psalo, že jsem hlavní aspirantka na titul, ale já se tak necítila a necítím se tak ani teď," dodala Kvitová. 

autor: Miroslav Harnoch | 25. 6. 2018 7:06

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama