Tsonga v souboji jedniček přetlačil Veselého, Češi si semifinále Davis Cupu nezahrají

Aktualizováno 17. 7. 2016 17:08
Souboj jedniček vyzněl pro Tsongu, byť Veselý předvedl velmi dobrý výkon. Světové desítce sebral první set a nebyl daleko od úspěchu ani ve druhém dějství. Nakonec ale padl 1:3 na sety.
Jo-Wilfried Tsonga.
Jo-Wilfried Tsonga. | Foto: Dalibor Sosna

Třinec - Sen o semifinále Davisova poháru pro české tenisty skončil. V souboji jedniček rozhodl o postupu Francie mezi čtyři nejlepší celky týmové soutěže desátý hráč světa Jo-Wilfried Tsonga, který v Třinci ve čtyřech setech přehrál Jiřího Veselého. Pátý zápas byl zrušen, Češi tedy prohráli 1:3 na zápasy.

"Zápas to byl nesmírně těžký, je to světová desítka, zkušený hráč. Bojoval jsem co to šlo, cítil jsem se mnohem líp než v pátek. Nechal jsem tam všechno, škoda druhého setu, byl slušně rozehraný," řekl v rozhovoru pro Českou televizi Veselý po výsledku 6:4, 6:7, 4:6, 5:7.

Navrátil: Kluci hráli, co mohli

Čeští tenisté, držitelé slavné salátové mísy z let 2012 a 2013, prohráli potřetí z posledních 16 zápasů a podruhé je zastavili Francouzi. S výběrem ze země galského kohouta navíc prohráli na domácí půdě poprvé po dlouhých 90 letech. To naposledy dokázali slavní "mušketýři" Rene Lacoste a Henri Cocheti v Praze v roce 1926.

"Všichni kluci hráli, co mohli. Francie je velice silná a má letos možnost uspět a vyhrát Davis Cup," řekl kapitán Jaroslav Navrátil v České televizi.

Veselý proti Tsongovi dva sety solidně servíroval. Působil mnohem odhodlaněji než v pátek a nedělal tolik snadných chyb. Po perfektní výměně si připravil brejk na 3:2, který i proměnil. A když za stavu 4:3 odvrátil dva brejkboly, získal první set.

V desáté hře druhé sady odvrátil Veselý setbol a sada dospěla do tie-breaku. Až ve zkrácené hře situaci neustál, udělal dvě dvojchyby a o set přišel. "Tsonga se díky tomu uklidnil a rázem to bylo pro Jirku mnohem těžší," uvedl Navrátil.

Veselý: Tsongův forhend byl smrtelný

Do té doby trochu nevýrazný Tsonga ožil, začal hrát agresivněji a obíhal si míče více na svůj silnější forhend. Veselý se snažil měnit rytmus, ale začal být i pasivnější. Toho Tsonga využil, tlačil se k síti, v sedmé hře získal brejk a i třetí set.

Ve čtvrtém setu svitla domácímu hráči naděje na brejk za stavu 3:2, ale ani jeden ze tří brejkbolů nepovolil soupeř Veselému proměnit. Vzápětí ubránil svůj servis i český tenista, ale už se mu to nepovedlo za stavu 5:5, kdy ho Tsonga jednou prohodil a pak Veselý po tvrdé ráně nedostal míč z voleje přes síť. "Jeho forhend je opravdu smrtelný," litoval Veselý, že hrál přes soupeřův silnější úder. Tsonga pak zápas doservíroval.