Tři dny šílenství na US Open: Pět hráček z desítky je pryč, černí koně selhali, Němci roní slzy

Podívejte se na fotogalerii shrnující překvapivý průběh prvních dnů na grandslamovém US Open.
Stačily tři dny a v přehledu favoritek a favoritů grandslamového US Open takřka nezůstal kámen na kameni. Podívejte se.
Ze hry je světová dvojka, jak už naznačil první obrázek. Simona Halepová z Rumunska měla smůlu na los, který jí přisoudil držitelku divoké karty Rusku Marii Šarapovovou.
Halepová nedokázala soupeřku porazit ani v sedmém vzájemném utkání kariéry a s turnajem se záhy rozloučila.
První kolo znamenalo konečnou stanici také pro semifinalistku nedávného Wimbledonu, světovou sedmičku Johannu Kontaovou. Britka byla rovněž považována za jednu z favoritek. Kdo se stal v New Yorku její noční můrou?
Foto: Reuters
Aleš Vávra Reuters Aleš Vávra, Reuters
31. 8. 2017 11:30
Podívejte se na fotogalerii shrnující překvapivý průběh prvních dnů na grandslamovém US Open.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 36 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy