Transgender sportovkyně podvádějí, říká Navrátilová. Za to ji vyhodili z LGBT spolku

Jiří Škuba Jiří Škuba
21. 2. 2019 12:19
Martina Navrátilová sklízí ostrou kritiku za svá slova, kterými odsoudila působení transsexuálních žen ve sportu.
Martina Navrátilová
Martina Navrátilová | Foto: Milan Kammermayer

Bývalá tenisová jednička Martina Navrátilová přišla o svou pozici ambasadorky organizace Athlete Ally, která se věnuje podpoře LGBT sportovců a sportovkyň.

Důvodem je vyjádření k tématu začlenění transsexuálních žen ve vrcholovém sportu. Navrátilová ve svém pravidelném blogu, jenž publikuje web Sunday Times, označila transgenderové sportovkyně jako muže, kteří chtějí být ženami. A dodala, že možnost jejich soupeření s ostatními ženami je podvodné a neférové.

Po zveřejnění svého blogu se Navrátilová okamžitě ocitla na pranýři řady lidskoprávních organizací. Představitelé sdružení Trans Actual její slova označili za "pobuřující a hluboce transfobní", nyní se k razantní reakci odhodlal i spolek Athlete Ally, jenž dvaašedesátiletou Navrátilovou vyškrtl ze svého vedení.

"Athlete Ally jednoznačně stojí na straně transgender sportovců a za jejich právy účastnit se sportovních akcí, aniž by byli jakýmkoli způsobem diskriminováni," zdůvodnili svůj krok představitelé organizace.

"Nedávné komentáře Martiny Navrátilové o trans sportovcích jsou transfobické, založené na nesprávné interpretaci vědeckých poznatků a faktů a podporují nebezpečné mýty, které vedou k trvalé diskriminaci transsexuálních lidí prostřednictvím diskriminačních zákonů, nenávistných stereotypů a nepřiměřeného násilí," stojí v oficiálním prohlášení Athlete Ally.

Bývalá československá a později americká tenistka sklidila kritiku už v prosinci, kdy napsala na svůj Twitter, že "nemůžete jen tak sama sebe prohlásit za ženu a rázem tak soutěžit se ženami. Musí existovat nějaké standardy, a to, že má někdo penis, ale bude soutěžit s ženami, těmto standardům zkrátka neodpovídá."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy