Transgender sportovkyně podvádějí, říká Navrátilová. Za to ji vyhodili z LGBT spolku

Jiří Škuba Jiří Škuba
21. 2. 2019 12:19
Martina Navrátilová sklízí ostrou kritiku za svá slova, kterými odsoudila působení transsexuálních žen ve sportu.
Martina Navrátilová
Martina Navrátilová | Foto: Milan Kammermayer

Bývalá tenisová jednička Martina Navrátilová přišla o svou pozici ambasadorky organizace Athlete Ally, která se věnuje podpoře LGBT sportovců a sportovkyň.

Důvodem je vyjádření k tématu začlenění transsexuálních žen ve vrcholovém sportu. Navrátilová ve svém pravidelném blogu, jenž publikuje web Sunday Times, označila transgenderové sportovkyně jako muže, kteří chtějí být ženami. A dodala, že možnost jejich soupeření s ostatními ženami je podvodné a neférové.

Po zveřejnění svého blogu se Navrátilová okamžitě ocitla na pranýři řady lidskoprávních organizací. Představitelé sdružení Trans Actual její slova označili za "pobuřující a hluboce transfobní", nyní se k razantní reakci odhodlal i spolek Athlete Ally, jenž dvaašedesátiletou Navrátilovou vyškrtl ze svého vedení.

"Athlete Ally jednoznačně stojí na straně transgender sportovců a za jejich právy účastnit se sportovních akcí, aniž by byli jakýmkoli způsobem diskriminováni," zdůvodnili svůj krok představitelé organizace.

"Nedávné komentáře Martiny Navrátilové o trans sportovcích jsou transfobické, založené na nesprávné interpretaci vědeckých poznatků a faktů a podporují nebezpečné mýty, které vedou k trvalé diskriminaci transsexuálních lidí prostřednictvím diskriminačních zákonů, nenávistných stereotypů a nepřiměřeného násilí," stojí v oficiálním prohlášení Athlete Ally.

Bývalá československá a později americká tenistka sklidila kritiku už v prosinci, kdy napsala na svůj Twitter, že "nemůžete jen tak sama sebe prohlásit za ženu a rázem tak soutěžit se ženami. Musí existovat nějaké standardy, a to, že má někdo penis, ale bude soutěžit s ženami, těmto standardům zkrátka neodpovídá."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy