Tohle nikdo nečekal, žasne svět. Krejčíková chce do finále přes řeckou fitness mašinu

Aleš Vávra Aleš Vávra
10. 6. 2021 11:37
Tenis pozná novou grandslamovou šampionku. Do semifinále Roland Garros prošly tenistky, které na turnaji nepatřily mezi šestnáct nejvýše nasazených hráček. Bezvládí na okruhu tak dospělo na novou úroveň: vyhrát může úplně kdokoli. Bude to Barbora Krejčíková?
Barbora Krejčíková
Barbora Krejčíková | Foto: Reuters

"Tohle nikdo nečekal," oznamoval v titulku šokující složení semifinálových dvojic specializovaný magazín Tennis.com. "Na něco podobného by nikdo nevsadil," přidaly se oficiální stránky pařížského grandslamu.

Svět tenisu je v údivu, pohár Suzanne Lenglenové políbí a zvedne nad hlavu jedna z této čtveřice: 18. hráčka světa Maria Sakkariová, 32. na žebříčku Anastasia Pavljučenkovová, 33. tenistka pořadí Barbora Krejčíková nebo 85. v rankingu Tamara Zidanšeková.

Senzace to bude, ať už se bude v sobotu slavit v Řecku, Rusku, Česku nebo Slovinsku.

I když, jak pro koho. Sakkariová se složení semifinále nediví. Vzhledem k částečně zmraženému žebříčku by za normálních okolností byly všechny čtyři tenistky dávno mnohem výš.

"Těžko říct, jaký je teď skutečný ranking. Je to trochu nešťastné, protože jsme všechny čtyři hrály v poslední době skvěle. Každá z nás tady může získat titul," tvrdí Řekyně.

Koho ale favorizují experti? Největší důvěru si posledními výkony a především vítězstvím nad obhájkyní titulu Igou Šwiatekovou z Polska získala právě řecká "fitness bomba" Maria Sakkariová.

Rodačka z Atén bude semifinálovou soupeřkou Barbory Krejčíkové. 

"Nechtěl bych proti Sakki hrát, obzvlášť ne na antuce. Je strašně silná, připomíná mi Davida Ferrera. Když jste proti němu hráli, věděli jste, že to bude bolet, ať už vyhrajete, nebo prohrajete. Maria má našlápnuto vyhrát celý turnaj," říká Alex Corretja, expert Eurosportu a bývalý skvělý španělský antukář.

"Její práce nohou je precizní," dodává někdejší světová jednička Mats Wilander.

Fyzická hra Sakkariové skutečně nahání hrůzu. Neméně hodná respektu je ale i její mentalita. Řekyně se do soupeřky zakousne a už nepustí. Proběhne takzvaný "SakkAttack", jak si její fanoušci zvykli pojmenovat zarputilý energický styl, kterým vyhrává zápasy. Sama hráčka přezdívku využívá na sociálních sítích.

Na tiskové konferenci po výhře nad Šwiatekovou zazněla hned v první otázce velká lichotka. Její fyzičku označil jeden ze zahraničních novinářů jako jednu z nejlepších napříč celým ženským sportem.

"Díky za kompliment. Abych byla upřímná, strašně moc běhám a strašně moc posiluju," usmála se Sakkariová. Nic nového, vždyť videa, jak dřepuje se stokilovou činkou, obletěla tenisovou planetu už před lety.

"S fitness koučem pracuju už od svých čtrnácti. A souhlasím, že udělal opravdu dobrou práci. Ale já miluju trávit čas v posilovně. Užívám si to," dodala.

Maria Sakkariová.
Maria Sakkariová. | Foto: Reuters

Sakkariová si najednou v Paříži může užívat roli největší favoritky, nicméně Krejčíkovou už si dnes nikdo nedovolí podcenit. V tenisovém prostředí přitom panuje vcelku jednoznačné shoda: pokud si česká senzace poradí po Elině Svitolinové, Sloane Stephensová a Coco Gauffové i s Marií Sakkariovou, bude ve finále naprosto jasnou kandidátkou na titul.

Steve Tignor z Tennis.com předpověděl ve svém preview přesně takový scénář. 

"Sakkariová je výše postavená a spolehlivější hráčka. Má slušnou historii velmi těsných zápasů s těmi nejlepšími. Krejčíková je ale moje divoká karta. Když se do toho dostane, její rejstřík úderů je neobyčejný. Je schopná trefovat čáry a nacházet rohy kurtu z forhendu i bekhendu," napsal Tignor a tipnul si postup české hráčky po velkém boji.

Ve vzájemných zápasech vede Krejčíková 2:0. Poprvé se setkaly před dlouhými sedmi lety, ve finále malého ITF turnaje v Polsku, oběma bylo osmnáct let. Češka tehdy vyhrála jasně 6:4, 6:1 a na další setkání se Sakkariovou čekala až do letošního roku. V prvním kole turnaje v Dubaji na tvrdém povrchu vyhrála Krejčíková 6:2, 7:6.

Podle řecké hráčky to ale nic neznamená. "Popravdě jsem tam nehrála dobře, dělala jsem spoustu chyb. Ona měla zase jeden ze svých nejlepších týdnů," připomněla Sakkariová, že se Krejčíková tehdy dostala až do finále, kde podlehla španělské favoritce Garbině Muguruzaové.

"Bude to těžké, ale věřím trenérům, že mi připraví správný herní plán. Věřím si a věřím i jim. Myslím, že to bude fungovat," poslala soupeřce varování.

Krejčíková promluvila o překážce na cestě do finále velmi pokorně.

"Bude fajn si s ní zase zahrát. Je výborná, opravdu hodně atletická a má taky dost zkušeností. Bude to další velká výzva. Musím se dobře připravit a hrát svůj nejlepší tenis. A co je nejdůležitější, užít si to," prohlásila pětadvacetiletá Češka před dalším životním zápasem, který bude deník Aktuálně.cz sledovat v podrobné online reportáži.

Sestřih čtvrtfinále French Open mezi Barborou Krejčíkovou a Američankou Cori Gauffovou. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 42 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 45 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy