To už nikdy nedělej. Šarapovová je z formy a pod palbou. Rusy vytočila americkou vlajkou

Ruská tenisová megahvězda nezažívá nejlepší období. Její comeback neprobíhá ani zdaleka tak dobře, jak si představovala.
Maria Šarapovová | Foto: Reuters

Praha - Maria Šarapovová je z formy. Navíc čelí kritice z vlastních řad.

Třicetiletá superstar naštvala své ruské fanoušky fotkou, v níž se nachází ve společnosti americké vlajky. Na sociálních sítích dostala pořádně zabrat, nacionálně vnímaný incident navíc spustil vlnu kritiky týkající se ryze sportovních výkonů slavné sibiřské rodačky.

Šarapovová má na kontě sérii tří porážek za sebou a v sezoně zatím nezaznamenala žádný úspěch, který by stál za řeč. Na úvodním podniku roku v čínském Šen-čenu sice došla do semifinále, tam ale zůstala na raketě dívky, jež je její velkou obdivovatelkou: Češky Kateřiny Siniakové.

Na Australian Open zůstala před branami osmifinále, ve třetím kole proti Angelique Kerberové neměla šanci a uhrála jen čtyři hry. A pak to bylo ještě horší.

Za poslední dva měsíce odehrála Ruska jen dva duely a oba prohrála. V únoru v Dauhá jí vystavila v prvním kole stopku nevyzpytatelná Rumunka Monica Niculescuová. Úvodní zápas Šarapovová nezvládla ani v kalifornském Indian Wells, kde byla nad její síly rozjetá Japonka Naomi Ósakaová, a z nadcházejícího turnaje v Miami se odhlásila kvůli zraněnému předloktí.

Dostatek volného času pak vedl ke zmíněnému instagramovému faux pas. O co šlo?

Ruska společně se svou matkou navštívila muzeum v Los Angeles a nechala se při tom zvěčnit. Šarapovová hledící na americkou vlajku nicméně vzedmula v politicky napjatém období vlnu negativních ohlasů.

Ostré reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a jejich počet se nakonec vyšplhal do řádu stovek. "Vlastenkou jsi jen dva týdny během olympiády," měl jasno jeden z příznivců. Další byl ještě radikálnější. "Snad jsi ještě pořád Ruska, nebo ne? Laskavě už tohle nikdy nedělej," rozčiloval se.

Skoro se zdálo, že ruským fanouškům nevinná fotografie vadí mnohem víc než trest za doping, kvůli kterému Šarapovová nehrála tenis patnáct měsíců.

Mama, daughter and a Jasper John’s Flag #jasperjohns #art #thebroadmuseum

Příspěvek sdílený Maria Sharapova (@mariasharapova),

Diskuse pod fotkou od té doby dál žije vlastním životem. Objevují se samozřejmě lidé, kteří Šarapovovou obhajují a poukazují na nesmyslnost nacionalistického uvažování. Píší i někteří američtí fanoušci. Někteří využili situaci k provokaci svých ruských protějšků.

"Maria, americký občan, pózuje před naší vlajkou. Nemohl bych být víc pyšný. Bůh žehnej Americe," napsal jeden z nich.

Nutnou podotknout, že pětinásobná grandslamová šampionka je v Americe skutečně jako doma. Na Floridě žije už dlouhých čtyřiadvacet let.

Když bylo Šarapovové sedm let, navštívila moskevský tenisový kurz pod vedením Martiny Navrátilové. Právě ta jí tehdy doporučila odcestovat do USA a zapojit se do tréninků ve světoznámé akademii Nicka Bollettierioho v Brandentonu na Floridě. Rodina Šarapovové tehdy Navrátilovou poslechla, navíc se zpět do Ruska už nikdy nevrátila.

před 2 hodinami

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Aktualizováno před 2 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

před 3 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.