Wimbledon boří předsudky. Debl hraje první lesbický pár. Pánové, přidejte se, vyzývá

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
5. 7. 2019 12:42
Přijely na nejstarší turnaj protkaný konzervativními pravidly, ale rozhodně se nestydí. Belgické tenistky Alison Van Uytvancková a Greet Minnenová tvoří už tři roky mimo kurty pár, nyní spolu hrají deblovou soutěž na Wimbledonu. Slibují si od toho prolomení předsudků a dodání odvahy dalším hráčkám, a především hráčům, aby se nebáli přiznat homosexuální orientaci.
Greet Minnenová a Alison van Uytvancková na Wimbledonu 2019
Greet Minnenová a Alison van Uytvancková na Wimbledonu 2019 | Foto: ČTK

V březnu loňského roku obě Belgičanky otevřeně přiznaly, že se milují. Jedna druhou podporují v hráčských boxech a po vítězství se nestydí na veřejnosti políbit. Nyní svůj vztah ještě povýšily.

Tenisová historie pamatuje na velká jména, která oznámila homosexuální orientaci. Martina Navrátilová, Billy Jean Kingová, Amélie Mauresmová. Van Uytvancková a Minnenová se ale staly prvním lesbickým párem v hlavní deblové soutěži Wimbledonu.

"Rádi bychom, aby teď víc lidí přišlo a řeklo ´je to OK´. Lidi si zase o trochu víc zvyknou," vysvětlila boj proti předsudkům Van Uytvancková.

Podle ní to může pomoci otevřít dveře i mužům, kteří se "coming outu" často brání. "Uvolní to atmosféru, zase bude o něco snazší o tom mluvit," dodala.

"Ještě těžší situaci mají muži v týmových sportech, protože vás nemusejí mezi sebou chtít. Ale to vůbec nevysvětluje, proč se nepřizná více tenistů. Všichni víme, že mezi námi jsou gayové, ale jsou tak zakuklení a tak se skrývají, že ani nevím, kým jsou," uvedla před časem Martina Navrátilová.

Přiznaných mužů gayů najdete v tenisové historii opravdu jen málo. Nedávno to odtajnil například bývalý hráč Brian Vahaly, v 30 letech minulého století kvůli orientaci trpěl Němec Gottfried von Cramm nebo ještě před ním Američan Bill Tilden.

"Jsou mezi námi, ale osobně, kdybych byla muž, bylo by pro mě mnohem těžší se přiznat kvůli stereotypům, které ve společnosti máme,"  prohlásila Van Uytvanck. 

Belgičanky zatím působí jako harmonický pár i na kurtu. V All England Clubu prosvištěly do druhého kola a nyní je čeká sesterské duo Latisha a Chao-čching Čan.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy