Siniaková si na světovou jedničku věří. Ósakaová se v Paříži drží na vlásku

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 6. 2019 7:03
Jedním ze šlágrů sobotního programu na grandslamovém Roland Garros bude souboj dvou dívek s neposlušnými vlasy. Světová jednička Naomi Ósakaová svede boj o očekávaný postup mezi šestnáct nejlepších proti Kateřině Siniakové.
Naomi Ósakaová.
Naomi Ósakaová. | Foto: Reuters

Pro českou tenistku půjde o největší grandslamový zápas dosavadní kariéry. Dějištěm bude v sobotu odpoledne druhé největší pařížské jeviště, magický kurt Suzanne Lenglenové.

Třiadvacetiletá Siniaková bude usilovat o první osmifinále na grandslamu v životě. Na ostře sledovaném dvorci, proti ostře sledované sokyni.

Japonská světová jednička útočí na třetí vítězný turnaj velké čtyřky v řadě, jenže naděje na její působivý hattrick zatím v Paříži dýchá přerývaně, křehce a velmi nejistě. Ósakaová dvakrát s vypětím všech sil přežila vlastní náhlou smrt.

"Naomi je skvělá hráčka, ale tady se zatím trošku trápí. Tak doufám, že mám šanci a dokážu ji využít," věří Siniaková.

Krůček od vyřazení se tenisová královna ocitla již v prvním kole, kdy se jí do cesty postavila Slovenka Anna Karolína Schmiedlová. Od 90. hráčky světa dostala Ósakaová v první sadě kanára, ve druhém byla Slovenka několikrát dva míčky od vítězství. Šampionka US Open i Australian Open ale dokázala otočit.

Problémy měla i ve druhém kole, tentokrát již očekávanější, vzhledem k tomu, že se na druhou stranu sítě postavila stále nebezpečná Viktoria Azarenková. Japonka opět prohrávala, 4:6 a 2:4. Znovu ale ukázala psychickou odolnost a slavila postup do třetího kola, které je na pařížské antuce jejím dosavadním maximem.

"Antuka asi není její oblíbený povrch, na tvrdém by to s ní bylo těžší," je si vědoma česká tenistka. Siniaková nabrala sebevědomí precizně zvládnutým dramatem proti Marii Sakkariové.

Cenný skalp nasazené Řekyně a postup mezi dvaatřicet nejlepších tenistek ji po nevydařeném průběhu sezony zase vyzdvihl mentálně nahoru

"Určitě půjdu na kurt s tím, že chci vyhrát, že na to mám, protože jsem taky teď předvedla slušné zápasy. Doufám, že to chytnu od začátku, a budu se to snažit co nejdéle vydržet," prokazuje odhodlání poprat se o životní úspěch.

Taktika bude v sobotu jasná: "Naomi je hodně agresivní hráčka, takže budu chtít hrát agresivně dřív, než s tím začne ona."

Recept už nabídly Schmiedlová s Azarenkovou. Japonka se v defenzivě necítí komfortně, klíčem je rozbít její herní rytmus. Na druhou stranu ani to nemusí stačit. Ósakaová je nejlepší v tom, že se kdykoli dokáže do zápasu vrátit. V jednadvaceti letech prokazuje nevídanou psychickou odolnost.

"V určitém bodě už se ani nedívám na skóre. Prostě to beru míček za míčkem. Když si takhle nastavím hlavu, cítím, že můžu vyhrát, ať už se zápas vyvíjí jakkoli špatně," popisuje Ósakaová příhodně své schopnosti. 

Silná je i fyzicky. Proti Azarenkové postupně řadila vyšší rychlostní stupeň, až namlsaná soupeřka prostě přestala stačit. 

"Myslím, že jsem se během zápasu ani jednou nepotopila někam dolů, ona prostě hrála dobře. Já jen čekala, že se přece jen trochu unaví a byla jsem agresivnější," říká držitelka světového trůnu.

Proti Siniakové nastoupí podruhé v kariéře. Loni na tvrdém povrchu v Dauhá českou protivnici vyškolila výsledkem 6:4, 6:0. První antukové setkání obou hráček by mohlo nabídnout přece jen dramatičtější podívanou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy