Kvitová je po triumfu v Dauhá znovu v elitní světové desítce žebříčku, Federer se vrátil na trůn

19. 2. 2018 8:01
Po více než pěti letech je v čele žebříčku mužů opět švýcarský fenomén Roger Federer.
Petra Kvitová
Petra Kvitová | Foto: Reuters

Londýn - Tenistka Petra Kvitová se po triumfu v Dauhá posunula v žebříčku WTA o jedenáct míst a poprvé od září roku 2016 je v elitní desítce. Staronovou mužskou světovou jedničkou je Švýcar Roger Federer, jenž vyhrál turnaj v Rotterdamu.

Kvitová vděčí posunu do top 10 své vynikající aktuální formě, díky níž vyhrála dva turnaje za sebou, a také tomu, že vzhledem k loňské absenci kvůli vážnému zranění ruky neobhajuje v tomto období žádné body.

Po Australian Open, kde vypadla v prvním kole, byla dvojnásobná wimbledonská šampionka na 29. místě. Před dvěma týdny po zisku titulu v Petrohradu se Kvitová posunula na 21. pozici a nyní poskočila na konec první desítky.

Světovou jedničkou je stále Dánka Caroline Wozniacká, kterou Kvitová v Dauhá porazila v semifinále. Vítězka Australian Open má v čele náskok pouhých 45 bodů před Rumunkou Simonou Halepovou. Karolína Plíšková, která při obhajobě titulu v Kataru ztroskotala už ve třetím kole, zůstala pátá.

Do čela žebříčku ATP se poprvé od listopadu roku 2012 dostal Federer a vystřídal na prvním místě svého dlouholetého rivala Rafaela Nadala ze Španělska. Šampion z Australian Open dnes zahájil na tenisovém trůnu rekordní 303. týden a je nejstarší světovou jedničkou v historii.

Tomáš Berdych, jenž musel v Rotterdamu odstoupit kvůli nemoci před čtvrtfinále, zůstal sedmnáctý.