Nosková překvapivě vyřadila Cornetovou, Krejčíková vypadla a Hlaváčková se loučila

Aktualizováno 28. 7. 2022 21:44
Sedmnáctiletá tenistka Linda Nosková překvapivě porazila na turnaji Livesport Prague Open nasazenou pětku Alizé Cornetovou z Francie 7:5, 1:6, 7:6 a při vyřazení Barbory Krejčíkové a Lucie Havlíčkové si dnes jako jediná Češka zajistila účast ve čtvrtfinále.
Linda Nosková
Linda Nosková | Foto: Reuters

Zatímco Nosková slaví první postup mezi nejlepších osm hráček turnaje WTA v kariéře, Krejčíková přišla po prohře s Japonkou Nao Hibinovou 6:3, 6:7, 3:6 o šanci obhájit loňský titul. Havlíčková podlehla světové dvojce Anett Kontaveitové z Estonska 4:6, 3:6.

Vítězka loňského juniorského Roland Garros Nosková narazí v příštím duelu právě na Hibinovou, 251. hráčku světa. Z českých hráček v turnaji pokračuje ještě Marie Bouzková, jež vyzve v pátek v boji o semifinále Rusku Oksanu Selechmetěvovou.

Ve čtvrtfinále čtyřhry dohrál pár Lucie Hradecká, Andrea Sestini Hlaváčková. Duo H+H prohrálo s britsko-japonským párem Samantha Murrayová, Mija Katoová za pětapadesát minut 3:6, 1:6. Sestini Hlaváčková, která pojala turnaj jako rozlučku s kariérou, tím pádem sehrála svůj definitivně poslední zápas.

Svěřenkyně trenéra Tomáše Krupy Nosková vykročila za životním vítězstvím proti 38. hráčce světa Cornetové už v úvodní sadě, kterou vyhrála v koncovce. Čtvrtfinalistka posledního Wimbledonu, kde ukončila vítěznou sérii světové jedničky Igy Šwiatekové, se ale oklepala, ve druhé sadě dominovala a vynutila si třetí set.

V něm přišla každá tenistka jednou o servis a utkání dospělo do zkrácené hry. V ní 112. hráčka světa Nosková prohrávala 0:2, šesti míčky za sebou ale k radosti publika tie-break otočila a měla k dispozici čtyři mečboly. Cornetová se ale ani tentokrát nevzdala, všechny odvrátila a podobně si vedla i při pátém mečbolu za stavu 6:7. Teprve až když si Nosková vynutila šestou šanci na ukončení zápasu, tak kapitulovala.

"V těch dospělých je to určitě mé největší vítězství v kariéře. Vyhrála jsem nějaké turnaje, ale to byly ITF. Tohle je WTA, téhle výhry si proto cením nejvíc. Navíc je to proti hráčce z první stovky, což se mi ještě nepodařilo," řekla na tiskové konferenci Nosková.

Duel dvojnásobné vítězky loňského French Open Krejčíkové s Hibinovou se dlouho nesl ve znamení ztracených servisů. Šestadvacetiletá rodačka z Brna přišla v úvodu dvakrát o podání, díky třem brejkům se ale ujala vedení. V závěru prvního setu prolomila servis japonské soupeřky ještě jednou a proměnila třetí setbol.

Ve druhé sadě měla Krejčíková další dva brejky. Za stavu 5:3 podávala na výhru v zápase, šanci ale nevyužila. Hru neukončila ani později za stavu 6:5 při podání soupeřky a neměla ani jeden mečbol. Ve zkrácené hře uspěla po třetím využitém setbolu Japonka (7:5).

Rozhodnutí padlo v osmé hře třetího setu, poté co Hibinová získala brejk na 5:3. Při jejím servisu pak měla Krejčíková čtyři brejkbolové příležitosti, znovu ale neuspěla. Obhájkyně titulu v utkání využila jen 7 z 22 šancí na brejk a udělala osm dvojchyb.

"Je mi líto, že už dál nepokračuju, a budu se těšit příští rok," uvedla Krejčíková, načež se neubránila slzám. "Myslím, že kámen úrazu byl servis. Nebyl optimální a v důležitých momentech mě nepodržel, jak jsem chtěla. To se tak někdy stane. Jedu dál," doplnila Krejčíková.

Sedmnáctiletá Havlíčková se do druhého kola na okruhu WTA dostala poprvé v kariéře. Od finalistky loňského Turnaje mistryň Kontaveitové ji v žebříčku dělí 785 míst, nicméně začala bojovně. Ve třetí hře ale přišla o podání, zatímco rodačka z Tallinnu nezaváhala.

Také ve druhém setu se Havlíčková favoritky nezalekla. Nezlomil ji ani ztracený servis v úvodu a hned Kontaveitové brejk oplatila. Ve třetím gamu odvrátila tři brejkboly a dál držela s druhou hráčkou světa krok. Kontaveitová ale za stavu 3:3 prolomila servis české juniorky znovu, šanci už nepustila a po hodině a 14 minutách slavila postup mezi nejlepší osmičku.

"Musím říct, že mi tolik lidí ještě po prohře negratulovalo. To je novinka," řekla s úsměvem na tiskové konferenci Havlíčková. "Dojmy ze zápasu jsou dobré. Mrzí mě, že jsem prohrála, ale vyhrát by bylo nesmírně těžké. V podstatě to bylo až nemožné. Ze zápasu si beru jen to nejlepší," doplnila talentovaná tenistka.

Kontaveitová jí k výkonu pogratulovala. "Byl to těžký a zrádný zápas. Lucie skvěle podávala a na returnu to bylo náročné. Když jsme hrály o důležité body, nesměla jsem cuknout. Jsem ráda, že jsem vyhrála, a příště můžu zlepšit to, co se mi dnes nevedlo," dodala Estonka.

Poslední zápas úspěšné kariéry sehrála Sestini Hlaváčková. Pětatřicetiletá tenistka a bývalá světová trojka v deblu s dlouholetou parťačkou Hradeckou, s níž získala dva grandslamové tituly nebo stříbro z olympiády v Londýně, vypadla ve čtvrtfinále. V duelu proti dvojici Murrayová, Katoová nezaznamenaly Češky ani jeden brejk. Fanoušci po zápase odměnili Hlaváčkovou potleskem, oficiální ceremoniál na rozloučenou s vítězkou 27 turnajů ve čtyřhře se uskuteční v sobotu.

Tenisový turnaj žen Livesport Prague Open (tvrdý povrch, dotace 251.750 dolarů):

Dvouhra - 2. kolo: Nosková (ČR) - Cornetová (5-Fr.) 7:5, 1:6, 7:6 (9:7), Hibinová (Jap.) - Krejčíková (2-ČR) 3:6, 7:6 (7:5), 6:3, Kontaveitová (1-Est.) - Havlíčková (ČR) 6:4, 6:3, Potapovová (7-Rus.) - Ču Lin (Čína) 6:4, 7:6 (10:8).