Tenisté na Wimbledonu smutní. Kvůli Brexitu přišli v kvalifikaci přes noc o tisíc eur

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 6. 2016 15:54
Světoví tenisté na Wimbledonu pocítili na vlastní kůži dopad Brexitu. Pokles hodnoty libry je připravil na odměnách až o tisíc eur za noc. Smutné to bylo především pro ty hráče, kteří nastoupili ve čtvrtek, ale kvůli dešti kvalifikační utkání dotáhli až v pátek, kdy už byla hodnota prize money nižší.
I případný vítěz Wimbledonu dostane méně peněz.
I případný vítěz Wimbledonu dostane méně peněz. | Foto: Reuters

Londýn - Už takhle účastníci kvalifikace Wimbledonu počítají každou vydělanou libru, jenže Brexit ze čtvrtka na pátek srazil její kurz tak nízko, že hráči přišli přes noc na prize money o tisíc eur. Největší smůlu měli ti, kterým zápas odložil déšť ze čtvrtka na pátek.

Na každém turnaji je to podobné, v momentě, kdy tenista prohraje a vypadne ze soutěže, zamíří ze šatny rovnou do místnosti s nápisem "prize money", kde dostane odměnu za to, kam až se mu povedlo probojovat. Tam úředníci převedou částku na konta hráčů.

V All England Clubu vyplácí sumu v librách a ze čtvrtka na pátek oslabila na 31 let staré minimum. Kvůli referendu, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie, přišli účastníci třetího kola kvalifikace Wimbledonu až o tisíc eur, nebo o 1 800 dolarů, podle toho, do které měny si nechali částku 15 tisíc liber převést.

To je případ Geralda Melzera z Rakouska, který měl navíc takovou smůlu, že jeho zápas proti Choorvatu Skugorovi přerušil ve čtvrtek déšť a museli tak dohrávat v pátek. Utkání v dohrávce ztratil ve čtyřech setech a jeho prize money už byly o tisíc euro chudší.

"Je to tak, přišel jsem o tisíc euro, co si budeme povídat, nejsou to dva centy, bolí to," citují Melzera The New York Times.

Belgičan Yanick Melzer, 200. hráč na okruhu, také prohrál v pátek a i on tak dostal méně, než by si přál. "Přes noc jsme ztratili peníze, aniž bychom cokoli udělali. Pro nás výsledek referenda rozhodně není pozitivní, ale nemůžeme s tím nic dělat," postěžoval si.

Vítěz přijde o 250 tisíc dolarů

Pro nízko postavené hráče jsou peníze z třetího kola kvalifikace grandslamu obrovskou finanční vzpruhou, protože se vyrovnají celkové výhře na nějakém menším challengeru či turnaji ITF.

"Je to obrovská ztráta, obzvláště pro nás kvalifikanty, protože počítáme každou penny. Placení večeří, pobyty v hotelu, všechno si musíme platit a pro nás je taková částka rozdíl," postěžoval si Američan Austin Krajicek, 131. tenista světa.

Ale pochopitelně nejde jen o kvalifikaci, hodnota prize money klesla i tenistům v hlavní soutěži. Vítěz Wimbledonu si kupříkladu pohorší o zhruba 250 tisíc dolarů.

"Myslím, že pro Británii to není dobré, že opustí EU a pro nás je to smutné kvůli prize money. Ale pokud budeme v turnaji vyhrávat, zůstaneme a kdo ví, třeba zase půjde libra nahoru, ne?" bere to s nadhledem Slovenka Jana Cepelová, která prošla z kvalifikace do hlavní části a zajistila si tak minimálně 30 tisíc liber.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy