Tenisté na Wimbledonu smutní. Kvůli Brexitu přišli v kvalifikaci přes noc o tisíc eur

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
25. 6. 2016 15:54
Světoví tenisté na Wimbledonu pocítili na vlastní kůži dopad Brexitu. Pokles hodnoty libry je připravil na odměnách až o tisíc eur za noc. Smutné to bylo především pro ty hráče, kteří nastoupili ve čtvrtek, ale kvůli dešti kvalifikační utkání dotáhli až v pátek, kdy už byla hodnota prize money nižší.
I případný vítěz Wimbledonu dostane méně peněz.
I případný vítěz Wimbledonu dostane méně peněz. | Foto: Reuters

Londýn - Už takhle účastníci kvalifikace Wimbledonu počítají každou vydělanou libru, jenže Brexit ze čtvrtka na pátek srazil její kurz tak nízko, že hráči přišli přes noc na prize money o tisíc eur. Největší smůlu měli ti, kterým zápas odložil déšť ze čtvrtka na pátek.

Na každém turnaji je to podobné, v momentě, kdy tenista prohraje a vypadne ze soutěže, zamíří ze šatny rovnou do místnosti s nápisem "prize money", kde dostane odměnu za to, kam až se mu povedlo probojovat. Tam úředníci převedou částku na konta hráčů.

V All England Clubu vyplácí sumu v librách a ze čtvrtka na pátek oslabila na 31 let staré minimum. Kvůli referendu, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie, přišli účastníci třetího kola kvalifikace Wimbledonu až o tisíc eur, nebo o 1 800 dolarů, podle toho, do které měny si nechali částku 15 tisíc liber převést.

To je případ Geralda Melzera z Rakouska, který měl navíc takovou smůlu, že jeho zápas proti Choorvatu Skugorovi přerušil ve čtvrtek déšť a museli tak dohrávat v pátek. Utkání v dohrávce ztratil ve čtyřech setech a jeho prize money už byly o tisíc euro chudší.

"Je to tak, přišel jsem o tisíc euro, co si budeme povídat, nejsou to dva centy, bolí to," citují Melzera The New York Times.

Belgičan Yanick Melzer, 200. hráč na okruhu, také prohrál v pátek a i on tak dostal méně, než by si přál. "Přes noc jsme ztratili peníze, aniž bychom cokoli udělali. Pro nás výsledek referenda rozhodně není pozitivní, ale nemůžeme s tím nic dělat," postěžoval si.

Vítěz přijde o 250 tisíc dolarů

Pro nízko postavené hráče jsou peníze z třetího kola kvalifikace grandslamu obrovskou finanční vzpruhou, protože se vyrovnají celkové výhře na nějakém menším challengeru či turnaji ITF.

"Je to obrovská ztráta, obzvláště pro nás kvalifikanty, protože počítáme každou penny. Placení večeří, pobyty v hotelu, všechno si musíme platit a pro nás je taková částka rozdíl," postěžoval si Američan Austin Krajicek, 131. tenista světa.

Ale pochopitelně nejde jen o kvalifikaci, hodnota prize money klesla i tenistům v hlavní soutěži. Vítěz Wimbledonu si kupříkladu pohorší o zhruba 250 tisíc dolarů.

"Myslím, že pro Británii to není dobré, že opustí EU a pro nás je to smutné kvůli prize money. Ale pokud budeme v turnaji vyhrávat, zůstaneme a kdo ví, třeba zase půjde libra nahoru, ne?" bere to s nadhledem Slovenka Jana Cepelová, která prošla z kvalifikace do hlavní části a zajistila si tak minimálně 30 tisíc liber.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy