Sir Andy Murray a spol. Britské sportovce čeká pocta od královny

ČTK ČTK
31. 12. 2016 11:30
Královna Alžběta II. pasuje na rytíře tenistu Andyho Murrayho a atleta Mohameda Faraha. Titul "Dáma" budou moct užívat vícebojařka Jessica Ennisová-Hillová či veslařka Katherine Graingerová.
Andy Murray
Andy Murray | Foto: Reuters

Londýn - Ze současného nejlepšího tenisty světa Andyho Murrayho bude od Nového roku Sir. Dvojnásobného wimbledonského vítěze i olympijského šampiona pasuje královna Alžběta II. na rytíře. Stejné pocty se dočká například i atlet Mohamed Farah, čtyřnásobný olympijský vítěz v bězích na 5000 a 10.000 metrů.

Na královnině tradičním novoročním seznamu oceněných jsou i vícebojařka Jessica Ennisová-Hillová či veslařka Katherine Graingerová, které mohou užívat titul "Dáma". Na Novém Zélandu, který je součástí monarchie, obdržela stejné ocenění koulařka Valerie Adamsová.

Devětadvacetiletý Murray teprve nedávno prohlásil, že se na podobné ocenění cítí ještě mladý. "Samozřejmě každé ocenění znamená uznání za něco, čemu je člověk zcela a úplně oddán. Ale je mi teprve 29, mohu ještě udělat spoustu chyb a věci se mohou vyvinout úplně jiným směrem. Mohu jenom slíbit, že budu dál tvrdě pracovat," řekl tenista.

Murray v tomto roce obhájil v Riu de Janeiro olympijské prvenství z Londýna, ve Wimbledonu zopakoval triumf z roku 2013 a na konci tohoto roku sesadil z čela světového žebříčku Novaka Djokoviče ze Srbska. Královna jej ocenila už v minulosti, po londýnském olympijském prvenství se stal důstojníkem Řádu britského impéria.

Třiatřicetiletý Farah v Riu stejně jako před čtyřmi lety v Londýně vyhrál běžecké závody na obou nejdelších atletických tratích na dráze. Zisk ocenění somálského rodáka dojal. "Splnil se mi sen. Když pohlédnu zpátky na toho osmiletého chlapce, který přišel ze Somálska a neuměl slovo anglicky, tak bych si nedokázal představit, že to někdy dotáhnu takhle daleko," řekl Farah.

Ennisová-Hillová v Riu získala stříbro v sedmiboji a přidala jej k londýnskému olympijskému prvenství. Po sezoně ukončila ve 30 letech kariéru stejně jako jednačtyřicetiletá Graingerová. Ta kariéru završila rovněž olympijským stříbrem po londýnském triumfu, z olympiád má na kontě ještě další tři druhá místa. Adamsová byla v Riu po titulech v Pekingu a Londýně rovněž stříbrná.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Válečný veterán a poslední žijící český pilot RAF Emil Boček leží v brněnské fakultní nemocnici

Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček je ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice na interní kardiologické klinice. Šestadevadesátiletý Boček má 28. října dostat od prezidenta Miloše Zemana Řád Bílého lva nejvyšší třídy. Emil Boček sloužil ve Velké Británii u československé 310. stíhací perutě. Na kontě má 26 operačních letů. Řád Bílého lva třetí třídy mu propůjčil už bývalý prezident Václav Klaus v roce 2010, a to za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost. Letos v květnu Bočka prezident povýšil do nejvyšší armádní hodnosti. Generálské hodnosti mu udělil už v letech 2014 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy