Tenista Mečíř poprvé promluvil o své nemoci: Mám v krvi příliš železa, musí mi pouštět žilou

Rudolf Černík
27. 11. 2017 7:45
Byl to šok, když na konci října Miloslav Mečíř oznámil, že po 23 letech končí ze zdravotních důvodů na lavičce slovenského daviscupového týmu. Nyní slavný tenista federální éry poprvé o své nemoci promluvil. Trpí zvýšeným množstvím železa v krvi.
Miloslav Mečíř
Miloslav Mečíř | Foto: ČTK

Ostrava - Třiadvacet let vedl Miloslav Mečíř slovenský daviscupový tým. Koncem října nečekaně oznámil, že na lavičce slovenských tenistů už nebude ze zdravotních důvodů pokračovat. Rozjela se vlna spekulací, které až nyní ukončil sám olympijský vítěz ze Soulu 1988.

 "Trpím nadměrným vstřebáváním železa. Tělo se ho neumí zbavit přirozenou cestou a musím ho dostat ven jiným způsobem. Jediná nechemická metoda je pouštění žilou," prozradil Mečíř webu pluska.sk.

Jedná se prý o vrozenou vadu, která se projeví po třicátém roku života. U nyní 53letého Mečíře se problémy objevily minulý rok po olympiádě v Riu de Janeiro. "Bolívalo mě břicho, což může být jeden z příznaků. Při odběrech krve mi objevily velké množství železa. Absolvoval jsem další vyšetření, která odhalila příčinu," uvedl finalista Australian Open z roku 1989.

Pouštěním žilou se však z organismu odplavují i jiné, potřebné látky. "Chodím na to každé dva týdny a oslabuje mě to. Někdy mi bývá špatně, pak nemůžu cvičit a hýbat se. Dost se zadýchávám a ztratil jsem svalovou hmotu," doplnil Mečíř, jehož u daviscupového týmu nahradí Dominik Hrbatý. 

Mečíř se však se slovenskou reprezentací neloučí definitivně. "Když mě pozvou a budu moci, rád pomůžu. V poslední době toho ale na mě bylo moc. Necítil jsem se nejlépe," dodal Mečíř.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy