Tenis z jiné planety. Kvitová stále umí oslnit svět, návrat do špičky je otázkou času

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 11. 2016 10:02
Petra Kvitová potvrdila dobrou formu z poslední doby dechberoucí výhrou nad Robertou Vinciovou. Česká hvězda předvedla nevídanou smršť. Letos se do elitní desítky již vrátit nestihne, v příštím roce ale bude jasnou adeptkou na nejvyšší příčky. Pokud jí tedy vydrží současná psychická pohoda.
Podívejte se na sestřih zápasu mezi Kvitovou a Vinciovou na Turnaji šampionek. | Video: www.youtube.com

Praha – Kdo neviděl, těžko může plně pochopit, co se ve středu v čínské Ču-chaji na takzvaném Turnaji šampionek odehrálo. Petra Kvitová předvedla ve svém úvodním zápase Pivoňkové skupiny proti Italce Robertě Vinciové výkon, který snesl ta skutečně nejpřísnější měřítka.

Češka loňskou finalistku US Open za tři čtvrtě hodiny vyprovodila z kurtu a více než přesvědčivým způsobem potvrdila herní pohodu z posledních týdnů.

Na centimetr přesné dělové koule létající z rakety české levačky zničily sen italské tenistky o postupu a dost možná smutným způsobem ukončily její úspěšnou kariéru. Zároveň ale daly pádnou odpověď kritikům Petry Kvitové.

Tři těžké porážky zapomenuty

Stokrát může být řečeno, že je dvojnásobná šampionka Wimbledonu labilní či nevyrovnaná. Pravdou je, že podobných výkonů viděl světový tenis v pomalu končící sezoně jen pár. Pokud je Kvitová dokáže pravidelně opakovat, bude jen otázkou času, kdy se znovu zapojí do bitvy o pozice v absolutní světové špičce.

Jistě, Vinciová nebyla v poslední době v té nejlepší formě. Přesto bezbřehá suverenita vítězství české tenistky zaráží. Italka doposud nebyla ani v nejmenším oblíbenou soupeřkou momentální české dvojky. Naopak, Kvitová s ní utržila tři těžké porážky.

Loni zkušená Italka ve dvou setech překazila její sen o obhajobě titulu v čínském Wu-chanu. Před třemi lety v semifinále Fed Cupu dovolila Vinciová Kvitové jen pět her a rok 2013 se stal jediným rokem tohoto desetiletí, ve kterém Češky ve slavné týmové soutěži nepozvedly vítěznou trofej. A v neposlední řadě, v tomtéž roce italská hráčka deklasovala českou hvězdu ve finále turnaje v polských Katovicích.

Pomsta ale, jak známo, chutná nejlépe za studena. Tyhle porážky Petru dávno přebolely, možná už si na zmíněné zápasy nevzpomněla ani sama Vinciová. Středeční zápas na WTA Elite Trophy si ale dost možná bude pamatovat do konce života. To v případě, že dostojí spekulacím a po této sezoně ukončí ve 33 letech kariéru.

Ona trefí všechno, plakala Italka

"Nevím, prostě nevím, co mám hrát. Nejde to, ona trefí všechno," naříkala Italka se slzami v očích během utkání, když ji na kurt přišel v nejtěžších chvílích podpořit její trenér. Veškeré rady byly v tu chvíli zbytečné a Vinciové to bylo nad slunce jasné.

Komentáře světových médií, televizí a expertů byly výmluvné. Objevovala se v nich slova jako masakr, jatka, úlet, mimozemšťanka, působivé, bezchybné, neuvěřitelné, brutální. Superlativů bylo řečeno dost a naprosto zaslouženě. Kvitová opravdu předvedla tenis jako z jiné planety.

Na servisu zářila natolik, že se soupeřka během zápasu ani jednou nepropracovala k brejkbolu. Neměla k němu ani blízko, vždyť v gemech při podání české hráčky ani jedinkrát nedošlo ke shodě. A returny? Famózní, drtivé. Vinciová byla prakticky neustále pod enormním tlakem, který se nedal ustát.

Středeční duel naplno ukázal, jak obrovský potenciál Kvitová má. Pokud zůstane v psychické pohodě, která z ní v těchto týdnech doslova čiší, může dokázat další velké věci.

Dvě ranařky, noční můra Francouzek

A jestliže se mají příští rok konat dostihy o post světové jedničky, o nějž bude pravděpodobně usilovat hned několik adeptek, měl by mít český tenis v tomto divácky atraktivním spektáklu hned dvě želízka v ohni. Kromě světové šestky Karolíny Plíškové také znovuzrozenou Petru Kvitovou.

Do té doby ale čeká dvě české ranařky ještě jeden podstatný úkol. Ukořistit pro svou zemi už pátý fedcupový titul během šesti let. S jejich současnou formou se mají francouzské soupeřky nač těšit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy