Alcaraz vzdoroval Djokovičovi dva sety, pak se zranil. Srba ve finále vyzve Ruud

Aktualizováno 9. 6. 2023 21:24
Srbský tenista Novak Djokovič v semifinále Roland Garros porazil 6:3, 5:7, 6:1 a 6:1 zraněného Španěla Carlose Alcaraze. V nedělním finále proti Casperu Ruudovi z Norska si zahraje o rekordní 23. grandslamový titul a návrat na pozici světové jedničky, ze které může sesadit právě dnešního soupeře.
Do svého zranění dával Carlos Alcaraz v semifinále French Open Novaku Djokovičovi pořádně zabrat. | Video: Asociated Press

Ruud si na Roland Garros zahraje o titul po roce opět. V semifinále porazil 6:3, 6:4 a 6:0 Alexandera Zvereva z Německa.

Čtyřiadvacetiletý Ruud nedal soupeři šanci a potřetí v kariéře ho čeká grandslamové finále. Loni v Paříži podlehl majiteli rekordních 14 titulů z French Open Rafaelu Nadalovi, loni na US Open nestačil na jiného Španěla Carlose Alcaraze.

S Djokovičem se Ruud zatím utkal čtyřikrát a neuhrál s ním ani set. Šestadvacetiletý Zverev naopak na druhé grandslamové finále po US Open z roku 2020 nedosáhl a na French Open skončil v semifinále potřetí za sebou.

Do zranění Španěla vyrovnaný duel

V prvních dvou setech Djokovič i Alcaraz předváděli skvělý a vyrovnaný tenis. Alcaraz se ve druhé sadě blýskl fantastickým úderem z otočky, Djokovič se zase dokázal vyrovnat se zraněným zápěstím, které si nechal ve druhém setu ošetřit.

Závěr očekávaného zápasu dvou největších hvězd současnosti byl ale nakonec pro fanoušky zklamáním. Za stavu 1:1 ve třetím setu totiž dostal Alcaraz křeče do nohy, ze kterých už se nevzpamatoval a přišel o šanci na druhý grandslamový titul po loňském triumfu na US Open.

Dvacetiletý Španěl si sice okamžitě vzal čas na ošetření i s vědomím, že kvůli jinému načasování, než povolují pravidla, přijde o podání, ale ani to nepomohlo. Djokovič se ujal vedení 2:1 a už nedal soupeři šanci.

"Bylo to pro mě opravdu těžké a jsem z toho strašně zklamaný. První dva sety byly velmi náročné a já najednou dostal křeče. Ale nejen do nohou, ale i do rukou, prostě do celého těla," řekl Alcaraz.

"Nejdřív jsem dostal křeče do ruky a na začátku třetího setu jsem dostal křeče do celého těla," popsal své zdravotní problémy. "Byla to kombinace několika věcí. V prvních dvou setech byly dlouhé výměny, hodně se běhalo a určitě k tomu přispělo i napětí. Byl jsem hodně nervózní," uvedl.

O předčasném ukončení zápasu ale Alcaraz neuvažoval. "Styděl bych se sám před sebou, kdyby skrečoval. Bylo to semifinále grandslamu, kdybych ho vzdal, těžko bych se s tím srovnával. I když jsem věděl, že na obrat mám šanci asi jedno procento," prohlásil.

"Měl prostě smůlu, v takovém zápase nechcete, abyste dostali křeče. Asi pro něj potom bylo náročné se rozhodnout, jestli zápas vzdát, nebo hrát až do konce. Je to bojovník a za to si zaslouží respekt," uvedl Djokovič.

Alcaraz měl i ve zbytku zápasu viditelné potíže a další bod získal až za stavu 0:5 ve čtvrtém setu. "Soucítím s ním, je mi ho líto. Doufám, že bude brzy v pořádku. Ale je mladý a určitě tady ještě získá hodně titulů," řekl Djokovič.

Šestatřicetiletý Srb si na Roland Garros zahraje ve finále posedmé, turnaj ovládl v letech 2016 a 2021. V nedělním finále může navázat na triumf z letošního Australian Open a osamostatnit se v čele historického pořadí podle počtu grandslamových titulů.

O rekord se momentálně dělí se Španělem Rafaelem Nadalem. Obhájce titulu a majitel rekordních 14 triumfů z French Open kvůli vleklým potížím s kyčlí a operaci ukončil předčasně sezonu a v Paříži nestartuje.

Proti Zverevovi měl Ruud od začátku navrch a potvrdil roli turnajové čtyřky. S Djokovičem se utkal zatím čtyřikrát a neuhrál s ním ani set. Šestadvacetiletý Zverev na druhé grandslamové finále nedosáhl a na French Open skončil v semifinále potřetí za sebou.

Tenisový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 49,6 milionu eur):

Muži:

Dvouhra - semifinále: Djokovič (3-Srb.) - Alcaraz (1-Šp.) 6:3, 5:7, 6:1, 6:1, Ruud (4-Nor.) - A. Zverev (22-Něm.) 6:3, 6:4, 6:0.

Junioři:

Čtyřhra - semifinále: Sciahbasi, Vulpitta (It.) - Hrazdil, Camus (ČR/Austr.) 7:5, 7:6 (9:7).