Takhle bych vypadala jako nahá černoška. Ukrajinka fotkami pobouřila tenisový svět

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
10. 7. 2020 14:33
Chtěla ukázat, že všechny barvy pleti by měli všichni vnímat stejně, ale rozpoutala vlnu kritiky. Ukrajinská tenistka Dajana Jastremská svůj odvážný příspěvek ze sociálních sítí raději smazala.

Půl těla včetně tváře si ukrajinská tenisová hvězdička ztmavila, druhou půl nechala svou bílou barvu kůže, nafotila se nahá, obrázky vyvěsila na sociální sítě a k tomu připsala slovo "rovnost". Čekala, že tím podpoří boj proti rasismu, ale schytala vlnu kritiky.

"Kdy to konečně přestane a běloši ze sebe nebudou dělat černochy?" zněly nejčastější komentáře. Galerie vzbudila velký ohlas v tenisovém světě, ozval se fanklub Japonky Naomi Ósakaové i někteří novináři.

Podoba Ukrajinky totiž připomíná "blackface", tady formu divadelního make-upu, kterým v minulosti bělošští herci karikovali černochy, a přispívali tak k šíření rasových stereotypů.

"Chápu, že jste chtěla upozornit na rovnost všech ras, ale tohle je úplně mimo. Měla byste si přečíst některé články o historii, abyste pochopila, jak nešťastné tohle je," stálo v jednom z komentářů na Instagramu, který Jastremská nejprve smazala a pak smazala i publikované fotky.

"Dnes jsem publikovala fotografie, o kterých jsem si myslela, že budou šířit zprávu o rovnosti ras. Nestalo se a byly špatně pochopeny. Rozhodně nebyly míněné jako karikatura," napsala pak Jastremská v oficiálním prohlášení.

Dvacetiletá ukrajinská tenistka patří k největším talentům na okruhu WTA, momentálně je 25. na světě. Mezi hráčkami má ale i poměrně kontroverzní pověst. Podle některých často úmyslně zdržuje zápas a snaží se rozhodit soupeřky tím, že se nechává ošetřovat, i když není zraněná. 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí byly propuštěny dívky, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Ozbrojený gang unesl 317 dívek ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle. O kolik dívek se jedná, neuvedl. Zveřejnil ale jejich fotografie.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovala nehoda kamionu. Dva lidé jsou zranění

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovala v úterý ráno nehoda kamionu u tunelu Prackovice zhruba na 58. kilometru. Vůz narazil do čela tunelu, při nehodě byli zraněni dva lidé. Vyplývá to z informací policie a hasičů. Policisté odklánějí dopravu z dálnice ve směru do Německa na exitu 48 Lovosice.

Nehoda se stala kolem 06:00. "Kamion naboural do ostění tunelu ve směru na Německo. Dva lidé byli zraněni," oznámili krajští hasiči na Twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy