Nenávist v šatně. Tenisu letos vládnou hráčky, které cítí šikanu za svůj původ

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 3. 2023 13:49
Tenisová špička metamorfuje. Dosud neohroženě vládnoucí Polka Iga Šwiateková má najednou vážnou konkurenci, dva největší turnaje dosavadního průběhu sezony si totiž společně podmanily dvě vytáhlé ranařky: Aryna Sabalenková a Jelena Rybakinová.
Jelena Rybakinová a Aryna Sabalenková
Jelena Rybakinová a Aryna Sabalenková | Foto: Reuters

V žebříčku to zatím nevypadá na nic vážného. Šwiateková drží obří náskok přes tři tisíce bodů na druhou Bělorusku Sabalenkovou z Běloruska, Kazaška Rybakinová je po triumfu v Indian Wells sedmá. 

Sabalenková s Rybakinovou ale došly do společného finále na Australian Open i v americkém Indian Wells. 

V prvním případě slavila čtyřiadvacetiletá Běloruska, ve druhém o rok mladší Kazaška.

Šwiatekovou v obou případech nechaly za sebou, v obou případech světovou jedničku vyřadila právě Rybakinová. V Melbourne v osmifinále 6:4, 6:4, v Kalifornii v semifinále ještě jasněji: 6:2, 6:2.

Tvoří se ženská velká trojka? 

Když na začátku minulé sezony ovládla Ashleigh Bartyová domácí Australian Open a krátce poté ukončila kariéru, vypadalo to na dočasné bezvládí.

Šwiateková si ovšem korunu rychle uzurpovala a učinila to způsobem, který bral dech. Varšavská rodačka lámala všechny možné rekordy a od února do června vyhrála šest turnajů v řadě, včetně Indian Wells, Miami a French Open.

Nyní je však její naprostá hegemonie minulostí. Rybakinová se Sabalenkovou se na Šwiatekovou výkonnostně dotahují, poslední čtyři grandslamy si mezi sebe rozdělily právě tyto tři tenistky. Problém má Polka navíc i s Češkou Barborou Krejčíkovou, s níž prohrála dvě finále po sobě, na podzim v Ostravě a v únoru v Dubaji.

Rybakinová se Sabalenkovou nicméně rozjely novou silnou rivalitu na okruhu WTA.

Když Kazaška v neděli v Kalifornii oplatila Bělorusce porážku z finále Australian Open, Sabalenková k soupeřce s úsměvem, avšak důrazně prohodila: "Zajistím, aby to bylo naposledy."

Obě pojí podobný problém, na který si v průběhu posledních měsíců postěžovaly. Cítí se být od začátku ruské invaze na Ukrajinu "pronásledovány" kvůli svému původu. Rozrušená Sabalenková dokonce neváhala naznačit, že pociťuje jistý druh šikany.

"Cítím na okruhu velké napětí. Je to pro mě hodně těžké, protože jsem nikdy dřív nezažívala tolik nenávisti v šatně," uvedla rodačka z Minsku. Bělorusko je spojencem Ruska a ve většině sportovních odvětví čelí stejným sankcím.

"Opravdu jsem měla problém zpracovat, že je tu tolik lidí, kteří mě bezdůvodně nenávidí. Já jsem přece Ukrajincům nic neudělala, stejně jako jim nic neudělali ruští sportovci. Někteří z nás jim dokonce pomáhají," vysvětlila.

Sabalenková nejednou několikrát vyjádřila lítost nad tím, co Ukrajinci po ruském vpádu zažívají, stejně prý však na okruhu zažívá těžké momenty. Konkrétní být odmítla.

"Nechci o tom moc mluvit, protože kdo by věřil běloruské dívce," prohlásila před pár dny. V aktuálním rozhovoru ale dodala: "Jsou tu některé hráčky, které jsou vůči nám opravdu agresivní. Snažím se chápat, že jde o emoce."

Neustálým otázkám a narážkám na svůj původ musí čelit i naturalizovaná Kazaška Rybakinová. Rodačka z Moskvy přitom změnila národnost už v roce 2018.

Kazašská tenisová federace ji tehdy oslovila, nabídla jí občanství a výraznou finanční podporu. Tenistka kývla a dala reprezentaci Kazachstánu přednost před univerzitním tenisem ve Spojených státech.

Jak při letní jízdě za wimbledonským titulem postupovala do závěrečných kol, stále častěji čelila otázkám na svůj ruský původ.

Téma rezonovalo. Rusům a Bělorusům zakázali organizátoři Wimbledonu kvůli válce na Ukrajině startovat, na titul v Londýně přesto útočila - a nakonec úspěšně - hráčka narozená v Moskvě.

Až musela jinak ochotná, tichá a usměvavá dívka novináře krotit.

"Na tyhle otázky už jsem odpovídala. Ale zopakuji to. Hraju za Kazachstán už dlouho, jsem za to šťastná. Věřili ve mě a mám od nich velkou podporu," prohlásila.

Když se jí ptali, zda se v srdci cítí být Ruskou, nebo Kazaškou, otázku nechápala.

"Jak to myslíte? Jak bych se měla cítit? Prostě hraju tenis, užívám si to. Ano, narodila jsem se v Rusku, teď ale reprezentuji Kazachstán. Opravdu nevím, proč se k tomu musíme pořád vracet," reagovala tehdy. Nálepky se asi hned tak nezbaví, i po vítězství v Indian Wells čelila na sítích záplavě komentářů poukazujících na její původní národnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy