České naděje září. Bejlek přemohla jedničku, Fruhvirtová otočila ztracený duel

Aktualizováno 11. 1. 2023 11:11
Brenda Fruhvirtová, Sára Bejlek i Dalibor Svrčina zvládli ve druhém kole kvalifikace tenisového Australian Open velká dramata a dále mohou snít o premiérové účasti v hlavní fázi grandslamu. Barbora Palicová v kvalifikaci skončila.
Sára Bejlek.
Sára Bejlek. | Foto: Moneta Money Bank

Patnáctiletá Brenda Fruhvirtová, mladší ze sesterského dua, se na postup v duelu s Darjou Snigurovou z Ukrajiny pořádně nadřela. Vyrovnaný první set ztratila v poměru 5:7 a v tom druhém prohrávala už 1:5.

Jenže Ukrajinka, která vloni na US Open šokovala vítězstvím proti Rumunce Simoně Halepové, luxusní náskok neudržela. Fruhvirtová pěti gemy v řadě vybojovala tiebreak a v něm dominovala.

Za stavu 2:2 v rozhodujícím dějství si Češka prohrála servis a kvůli zraněné noze musela být ošetřována. Navzdory těmto handicapům si znovu poradila a po dvou hodinách a 13 minutách postoupila do třetího kola kvalifikace. Snigurovou zdolala 5:7, 7:6, 6:3.

V boji o místenku do hlavního turnaje narazí Fruhvirtová na Španělku Jessicu Bouzasovou Maneirovou.

Jediná výhra dělí od postupu do hlavní fáze Australian Open také Dalibora Svrčinu. Ten ve druhém kole kvalifikace zdolal Argentince Nicolase Kickera, který mu utkání ve třetí sadě skrečoval.

Dvacetiletý Svrčina ztratil první set proti Kickerovi poměrem 2:6 a podobně jako v úvodním kvalifikačním kole s Paulem Jubbem z Velké Británie, kdy prohrával 6:3, 1:6 a 2:4, musel utkání otáčet.

Proti o deset let staršímu Argentinci odvrátil Svrčina v tiebreaku druhé sady dokonce dva mečboly za stavu 5:6 a 6:7. Dramatickou zkrácenou hru nakonec ovládl 10:8 a do třetího dějství vstoupil dvěma vyhranými gemy. Kicker poté utkání skrečoval.

Ve třetím kole kvalifikace čeká na šampiona juniorského Australian Open z roku 2019 švýcarský vrstevník Leandro Riedi.

To osmnáctiletá Barbora Palicová si třetí kolo kvalifikace nezahraje. O 77 míst lépe postavené Britce Burrageové podlehla 205. hráčka světového žebříčku jednoznačně 1:6, 2:6.

Na závěr středečního programu si obrovský úspěch připsala Sára Bejlek, která otočila duel s nasazenou jedničkou, 76. hráčkou světa Američankou Alycií Parksovou. Šestnáctiletá Češka postoupila do kvalifikačního finále po vítězství 5:7, 6:4, 6:2.

V bitvě o postup do hlavní soutěže ji čeká osmnáctiletá Ruska Erika Andrejevová.

Kvalifikace na tenisový turnaj Australian Open v Melbourne:

Muži - 2. kolo: Svrčina (ČR) - Kicker (Arg.) 2:6, 7:6, 2:0 skreč.

Ženy - 2. kolo: B. Fruhvirtová (27-ČR) - Snigurová (Ukr.) 5:7, 7:6 (7:3), 6:3, Burrageová (26-Brit.) - Palicová (ČR), Bejlek (ČR) - Parksová (1-USA) 5:7, 6:4, 6:2.