Švihák! Torpédo! Jsi šampionka! Hecování Plíškovou nespasilo. Je to o démonech, řekl její kouč

Aleš Vávra Aleš Vávra
5. 7. 2017 16:34
Kristýna Plíšková usilovala o vyrovnání svého maximu na Wimbledonu, kterým je třetí kolo z roku 2015. Marně. Řekyně Marie Sakkariová ale potvrdila, že na Češky na trávě umí.
Kristýna Plíšková.
Kristýna Plíšková. | Foto: ČTK

Londýn (od zvláštního zpravodaje) - Dvě a půl hodiny bojovala na prudkém slunci proti fyzicky skvěle připravené soupeřce. Utkání druhého kola Wimbledonu měla skvěle rozehrané. Ve druhém setu vedla 4:1 a byla dvě hry od postupu.

Kristýna Plíšková ale těžký boj s přemožitelkou Kateřiny Siniakové Řekyní Marií Sakkariovou prohrála. I přes neustálé povzbuzování její lavičky, na které trenéra Martina Fassatiho ještě podporoval fedcupový kapitán Petr Pála.

"Pojď Kristy, švihák, švihák," připomínal kouč své svěřenkyni důležitost ostrosti servisů i returnů. "Jsi šampionka, dokaž si, co v tobě je," apeloval na ambicióznost Plíškové. "Bravo, to je torpédo," povzbuzoval po vítězném míči. Hned po skvěle zvládnutém tie-breaku prvního setu ale varoval: "Skvěle, ale jedem! Pořád fáráš!"

Kristýna Plíšková na kurtu číslo 14 v rozpáleném All England Clubu fárala, co mohla. Soupeřka ale nakonec byla nad její síly. Těsně. Po setech 7:6, 4:6, 4:6.

Trenére, dobře rozehraný zápas bohužel skončil porážkou. Proč se to dnes nepovedlo?

Klíčový byl samozřejmě druhý set. Ten první byl na vážkách, nahoru dolů, Kristýna ho zvládla, pak vedla 4:1 a měla dva brejkboly na 5:1. Soupeřka jí nedala šanci a servis udržela, chytla se a tam se to začalo lámat. Ona víceméně nic nezkazila, nasála tu šanci a šla si za ní.

Třetí set byl ale přesto hodně vyrovnaný…

Ano, Kristýna mě překvapila, strašně dlouho se tam držela, za což jí dávám kredit. Nicméně bylo tam strašně moc šancí, kdy ve dvou gemech vedla o dva fiftýny a oba ztratila. A to se bohužel počítá. V posledním gemu už Sakkariová zahrála skvěle a nedala Kristýně šanci.

Občas mi přišlo, že hrála Kristýna opatrně a nešla si pro vítězné míče. Viděl jste to také tak?

Ano, bohužel v těch důležitých momentech nebyla dostatečně agresivní. Nešla tolik do balonu, nešla si pro ten forhend po lajně, víceméně jí rozehrávala bekhend. Pak se to trochu zlepšila, šance tam byla. Škoda. Vždycky je to o té odvaze. Na tom budeme muset pracovat. 

Karolína Plíšková včera říkala, že ji překvapil hodně pomalý kurt, který jí úplně nevyhovuje. Měla to Kristýna stejně?

My jsme si říkali, že když svítí sluníčko, tak to bude dobré. Že bude servis létat a budou nějaké snadné body z podání. Ale nebylo to tak, soupeřka se servisem prakticky neměla žádný problém. Takže teď mám pocit, že ty kurty opravdu pomalejší jsou. Hraje se hodně výměn.

Sakkariová hraje asi životní tenis, ale rozhodně to byla soupeřka, která se porazit dala. Jak moc mrzí vyřazení ve druhém kole? 

Tím, že v prvním kole porazila Katku Siniakovou, jsme věděli, že bude nepříjemná. Hraje tady opravdu dobře. Bylo to o prvních dvou úderech ve výměně. Jakmile byla výměna delší, už to bylo horší pro Kristýnu. Navíc Sakkariová dobře četla servis, bylo strašně málo přímých bodů. Chtělo to hrát víc ven z kurtu, rychlý balon seshora. Ale všechna čest, zahrála opravdu dobře.

Předpokládám, že ambice byly vyšší, než druhé kolo…

Připravovali jsme se na to, je to jeden z vrcholů sezony. Kristýna potvrzuje stálejší formu, ale musí se etablovat na těch opravdu velkých turnajích. Já jí říkám, jestli chceš být šampionka, velká hráčka, tak prostě tyhle turnaje musíš přežít. Přežila první kolo, kde proti Vinciové zahrála výborně z 1:4 v prvním setu. Tohle byla souhra několika balónů, musíme si z toho vzít ponaučení a jít dál.

Když teklo do bot, vrhala Kristýna zoufalé pohledy k vám na lavičku. Bylo třeba ji neustále slovně podporovat. Hraje tam psychika opravdu natolik klíčovou roli?

Ano, nám to funguje na těch turnajích, kdy si tam za ní můžu jít na chvíli sednout a zklidnit jí. Z 95 procent to zapůsobí a zafunguje. Na grandslamech je to takhle specifické, tak aspoň musí cítit tu pozitivitu a podporu z lavičky. Ale samozřejmě, že to, co se odehrává hráčce v hlavě, když je tam sama, to jsou ty démoni, kteří dělají ten dobrý nebo naopak horší výkon. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy