Má jen úzkou sadu dovedností, zní kritika Plíškové. Polský masakr bere pragmaticky

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 5. 2021 12:01
To, co se celý týden jevilo jako potřebná injekce sebevědomí do žil Karolíny Plíškové, skončilo krutou blamáží. Česká jednička došla v Římě potřetí za sebou do finále, polská teenagerka Iga Šwiateková jí ale v boji o titul nadělila dva potupné kanáry.
Karolína Plíšková s talířem pro finalistku turnaje v Římě.
Karolína Plíšková s talířem pro finalistku turnaje v Římě. | Foto: Reuters

Svět tenisu má o čem mluvit. Prim hrají oslavné ódy na rodačku z Varšavy, která po loňském šokujícím vítězství na pařížském Roland Garros znovu dala na srozuměnou, že bude na antuce těžko k poražení.

Šwiateková v magickém římském komplexu Foro Italico během týdne brilantně vyladila formu.

V osmifinále byla blízko vyřazení, dva mečboly odvracela paradoxně v duelu s jinou českou hráčkou, Barborou Krejčíkovou. Jinak excelovala, ve dvou setech odklidila z cesty Ukrajinku Elinu Svitolinovou i americké hvězdy Madison Keysovou a Coco Gauffovou. 

Ve finále pak nabídla bezchybný, dechberoucí výkon.

Smršť, kterou si pro českou sokyni přichystala, vygenerovala až absurdní zápasové údaje: Plíšková za pouhých 46 minut uhrála třináct míčků, čímž se zařadila na přední místa v historii největších tenisových debaklů. V první sadě získala Češka dokonce jen čtyři výměny.  

Nevynucených chyb udělala Plíšková třiadvacet, Šwiateková pouze pět. Úspěšnost prvního podání? 93 procent Polky oproti 44 procentům české tenistky. A druhý servis? 85 procent vs. 11 procent.

"Neskutečný výkon Igy - wow!" rozplývala se nad devatenáctiletou tenistkou na Twitteru Martina Navrátilová.

Titulky polských médií demonstrovaly pochopitelnou národní tenisovou euforii: "Koncert Šwiatekové. Plíškovou přejela jako válec. Rodí se tenisová supernova." Psalo se i o "masakru" nebo "vraždění neviňátek".

Po jednoznačném finále ale nebyl prostor pouze pro chválu Polky, ale i pro tvrdou kritiku české tenistky.

"Jediné, co za celý zápas vyhrála, byl hod mincí před utkáním," napsal bez servítků specializovaný server tennis.com. "Až trapně jednoduché vítězství," přidal se magazín tennis365.com.

Takřka dokonalý výkon Šwiatekové totiž paralelně odhalil velké rezervy její sokyně, zejména taktického rázu. To, o čem se v tuzemsku píše v souvislosti s lounskou rodačkou pravidelně, nyní vyskočilo i do textů světových sportovních médií.

Podstata sdělení? Plíšková zkrátka nemá žádný plán B, nic, co by mohla na své hře výrazně změnit, když se nedaří. Navíc nedisponuje ani něčím, co by se dalo nazvat třeba zažranou houževnatostí nebo vůlí bojovat do posledního dechu.

Rozdílná energie před finálovým duelem:

Autor knihy o legendárním Jimmym Connorsovi Joel Drucker dokonce podotkl, že byla Plíšková v duelu "vydána na milost a nemilost své úzké sadě dovedností".

"Nekonala se žádná změna taktiky, žádné variace na returnu, náhlé výpady k síti, čopy ani kraťasy," napsal Drucker s tím, že byla Plíšková kompletně paralyzovaná. Na její obranu dodal: "Stalo se to tak rychle, že možná ani neměla čas uvažovat o alternativních přístupech." 

Kriticky se k výkonu Plíškové vyjádřila i sama Šwiateková. 

"Od první chvíle jsem cítila, že je trochu nervózní. Chtěla jsem to použít proti ní, a tak jsem začala co nejrychleji, abych z toho vytěžila maximum. Říkala jsem si, že se špatně hýbe, zároveň jsem ale měla na paměti, že se může kdykoli dostat do rytmu. Takže jsem se opravdu soustředila," shrnula své dojmy.

Česká tenistka, která se v žebříčku i přes finálovou účast propadla na desáté místo právě za mladičkou Polku, přijala devastující výsledek pragmaticky.

Karolína Plíšková při závěrečném ceremoniálu:

"Hrála vážně skvěle, velmi rychle. Byla neuvěřitelná. Extrémně mi komplikovala, abych předváděla svou hru. Cítila jsem se šíleně, zahrála jsem jen pár kvalitních úderů. Výsledek je kombinací obou výkonů, což se někdy může stát," prohlásila na tiskové konferenci. 

"Po takovém výsledku je velmi těžké myslet pozitivně. Na druhou stranu kvůli 46 minutám nemůžu zapomenout na to, co jsem v Římě předváděla celý týden. Mám za sebou kvalitní zápasy, porazila jsem skvělé hráčky," snažila se Plíšková připomenout si to, co se jí v italské metropoli povedlo.

Grandslamové Roland Garros začíná už necelé dva týdny. Zatímco obhájkyně Šwiateková bude v Paříži patřit k největším favoritkám, reálné ambice Plíškové jsou velkou neznámou.

Podívejte se na sestřih římského finále:

Plíšková - Šwiateková Řím highlights | Video: www.youtube.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy