Sudí zvažují bojkot Sereniných zápasů, děsí je hon na Ramose. Nemáme zastání, tvrdí

av av
13. 9. 2018 11:50
Tenisovým rozhodčím došlo, že mají problém. Pro média se nesmí vyjadřovat. Carlos Ramos byl podle nich bez zastání předhozen vlkům.
Carlos Ramos po hádce se Serenou Williamsovou na US Open.
Carlos Ramos po hádce se Serenou Williamsovou na US Open. | Foto: ČTK

Praha - Obci tenisových arbitrů zasáhl incident mezi Portugalcem Carlosem Ramosem a americkou legendou Serenou Williamsovou na nejcitlivějších místech.

Sudí si díky aféře uvědomili, že se jim nedostává dostatečného zastání. Podle britských médií proto zvažují dočasný bojkot zápasů třiadvacetinásobné grandslamové šampionky.

Také začínají pracovat na vytvoření vlastní unie, která by lépe bránila jejich práva.

Rozhodčí do této chvíle nezastupuje žádný nezávislý orgán, jsou zaměstnanci tenisových asociací. Nemají dovoleno mluvit s médii, a tak se v případech podobných tomu z finále US Open prakticky nemají jak hájit.

"A když jejich zaměstnavatelé promluví proti nim, co mají dělat?" pokládají si řečnickou otázku.

Sudí vyděsily postoje WTA a Americké tenisové asociace (USTA). Obě organizace se postavily za Serenu Williamsovou, k Ramosovi se naopak otočily zády.

Ředitel ženské tenisové asociace Steve Simon prohlásil: "Domníváme se, že by neměly existovat žádné rozdíly v posuzování vyjádřených emocí u mužů a žen, se všemi by se mělo zacházet stejným způsobem. Ve finále tomu tak podle nás nebylo."

Rozhodčí začali jednat. S kůží na trh vyšli dva bývalí rozhodčí, Mike Morrissey a Richard Ings. "Dostal jsem velkou spoustu vzkazů. Rozhodčí takové jednání považují za vtip. Je kolem toho hodně vzteku a zlé krve," prohlásil Ings pro The Guardian.

A pokračoval: "Komunita rozhodčích má pocit, že nemá nikde zastání. Většina z nich silně vnímá to, že byl Carlos vydán napospas za obětního beránka."

Aktivisty, kteří se začali vážně zaobírat myšlenkou na bojkot Sereny Williamsové a na založení soudcovské unie, neuspokojila ani obhajoba portugalského rozhodčího ze strany Mezinárodní tenisové federace (ITF).

Právě s ní má Ramos podepsaný kontrakt, je navíc takzvaným "gold badge" rozhodčím, tedy jedním z těch nejrespektovanějších. Federaci přesto trvalo téměř dva dny, než se sudího zastala.

"Je jedním z nezkušenějších a nejlepších tenisových rozhodčích. Jeho rozhodnutí byly v naprosté shodě s platnými pravidly," stálo v prohlášení ITF. Potvrzeno bylo rozhodnutí nasadit Ramose na víkendové semifinále Davisova poháru mezi domácím Chorvatskem a Spojenými státy.

Tábor kritiků Ramosova finálového rozhodování v New Yorku ovšem nadále zůstává silný. Řada velkých osobností tenisu si myslí, že mohl rozhodčí Serenu Williamsovou před udělením trestného gemu ještě naposledy varovat. Kouč Američanky Patrick Mouratoglou, který svou nepovoleným koučováním celou kauzu nastartoval, nepřestává rozhodčího obviňovat.

"Ramos ze sebe chtěl udělat hvězdu. To se u něj stalo už několikrát. Měli by mít rozhodčí vůbec takovou moc ovlivnit výsledek zápasu?" zpochybnil autoritu tenisových rozhodčích.

 

Právě se děje

Další zprávy