Vondroušová i Strýcová v prvním kole rozdaly kanáry, slaví i Berdych. Kristýna Plíšková končí

Aktualizováno 30. 5. 2017 22:05
Barbora Strýcová vstoupila do letošního French Open hladkým vítězstvím nad Alison Riskeovou 6:3, 6:0. Ještě lépe si vedla Markéta Vondroušová, která Amandine Hesseovou smetla 6:1, 6:0. Dařilo se také Tomáši Berdychovi, jenž ve čtyřech setech vyřadil Jana-Lennarda Struffa. Končí Kristýna Plíšková.
Markéta Vondroušová po vítězství v prvním kole Roland Garros.
Markéta Vondroušová po vítězství v prvním kole Roland Garros. | Foto: ČTK

Paříž - Tenistka Barbora Strýcová zvládla poprvé na French Open dvakrát po sobě první kolo. Turnajová dvacítka dnes porazila na pařížské antuce Alison Riskeovou z USA 6:3 a 6:0. Zářila také Markéta Vondroušová, která deklasovala ve své grandslamové premiéře 6:1, 6:0 Francouzku Amandine Hesseovou. Tomáš Berdych po hladkém úvodu porazil Němce Jana-Lennarda Struffa po setech 6:1, 6:1, 4:6 a 6:4. Kristýna Plíšková nepřešla přes první kolo Roland Garros ani na třetí pokus, podlehla Chloe Paquetové z Francie 7:6, 2:6 a 2:6.

Strýcová ve druhém kole narazí na na domácí Alizé Cornetovou. Se 43. hráčkou světa má nepříznivou bilanci 2:5. Po pěti porážkách v řadě poslední dva vzájemné zápasy vyhrála, včetně loňského utkání ve finále Fed Cupu.

Duel s Riskeovou zlomila Strýcová ve svůj prospěch v šesté hře úvodní sady. Svěřenkyně kouče Tomáše Krupy využila svůj první brejkbol v utkání a vzala Američance servis. Výhodu potvrdila a od stavu 5:3 získala precizní a pestrou hrou sedm her v řadě. Po hodině a 21 minutách využila třetí mečbol přímým bodem z podání.

"Skóre vypadá lehce, ale tak lehké to nebylo. Výsledek určitě zkresluje," komentovala Strýcová zápas, který se hrál hodinu a 21 minut. "První set jsme se hodně tahaly a pak jsem utekla brejkem. Dobře jsem se hýbala, byla jsem trpělivá a klíčem byl dobrý servis," řekla plzeňská hráčka, která odvrátila všech šest brejkbolů.

Strýcová prošla do 2. kola French Open jen při své premiéře v roce 2004, pak prohrála osmkrát v 1. kole. Znovu uspěla až loni, kdy došla do 3. kola.

Vondroušová dominovala

Teprve 17letá Vondroušová zvládla úvodní zápas v hlavní soutěži pařížského turnaje, do něhož postoupila z kvalifikace, za pouhých 54 minut.

Šestadevadesátá hráčka světového žebříčku Vondroušová duelu proti Hesseové, jež dostala ke startu divokou kartu od pořadatelů, od začátku dominovala. Soupeřku, které patří 215. místo v pořadí WTA, drtila tvrdými údery od základní čáry a trápila ji i chytrými "kraťasy".

"Tohle je úplně neskutečný. Měla jsem štěstí na los, ale zase jsem si to uhrála," komentovala Vondroušová svou první výhru v utkání na grandslamu. "Ze začátku jsem byla hodně nervózní, i když to tak nevypadalo. Když jsem se rozehrávala, tak to na mě dolehlo, ale odehrála jsem hodně dobrý zápas," uvedla.

První dvě hry získala Vondroušová bez ztráty míčku a jediný game domácí tenistce povolila za stavu 4:0. Nečekaná vítězka dubnového turnaje v Bielu suverénním výkonem navázala na výsledky z kvalifikace, v níž ve třech zápasech ztratila dohromady jen sedm her.

V druhém kole se sokolovská rodačka utká s 26. nasazenou Ruskou Darjou Kasatkinovou, které má co vracet. Při svém prvním startu v juniorce na French Open s ní v roce 2014 prohrála po boji v semifinále "Od té doby jsme se vůbec nepotkaly. Bude to takový návrat do juniorů. Hraje dobře," řekla Vondroušová.

Berdycha komplikace nerozhodila

Loňský čtvrtfinalista Berdych přijel do Paříže povzbuzený finálovou účastí v Lyonu a skvěle rozjel i souboj se Struffem (47. hráčem žebříčku ATP). Diktoval tempo hry a první i druhý set získal shodně 6:1. Navíc po brejku vedl ve třetím setu už 3:1.

Nic v tu chvíli nenasvědčovalo komplikacím. Berdych ale přišel o servis na 3:3, když se předtím dohadoval se sudím, jestli jeho první servis při výhodě neměl být eso, což by znamenalo vedení 4:2. "Rozhodčí udělal jedno sporný rozhodnutí. On pak zahrál dobře, už neměl co ztratit a hrál hrozné riziko," řekl svěřenec chorvatského trenéra Gorana Ivaniševiče. V koncovce si znovu po obranném lobu soupeře prohrál podání, čímž ztratil třetí set.

"Škoda, že jsem zápas nedorazil ve třech, ale čtvrtý set jsem měl pod kontrolou," uvedl Berdych. Ve čtvrté sadě nejdříve neudržel brejk, ale ten z páté hry mu už stačil. V utkání trefil 27 vítězných míčů. Udělal 28 nevynucených chyb, zatímco riskantně hrající sedmadvacetiletý Němec jich předvedl 58.

Další Berdychovým soupeřem bude jednadvacetiletý ruský hráč Karen Chačanov (53.), který hraje třetí grandslam v kariéře a v Paříži startuje poprvé.

Plíšková nezvládla roli favoritky

Kristýna Plíšková nenaplnila v dnešním duelu proti Francouzce Chloe Paquetové roli favoritky a 260. hráčce žebříčku podlehla 7:6, 2:6 a 2:6.

Pětadvacetiletá Plíšková si začátkem května zahrála finále antukového turnaje v Praze a minulý týden ve Štrasburku postoupila do čtvrtfinále, na pařížském grandslamu se jí však ani letos nedařilo. Stejně jako loni a v roce 2013 tam sestra aktuální světové trojky Karolíny Plíškové skončila hned v prvním kole.

V prvním setu 44. hráčka světa Plíšková udolala Paquetovou, jež se do hlavní soutěže dostala díky divoké kartě, 7:4 ve zkrácené hře. V dalších sadách však pokaždé dvakrát ztratila podání a po necelých dvou hodinách se s turnajem rozloučila.