Strýcová otevřeně promluvila o brzké svatbě, nechuti k tenisu i děsivé nehodě otce

av av
25. 3. 2020 20:31
Barbora Strýcová se objevila v oblíbeném projektu Behind The Racquet. Tenisté se v něm svěřují se svými nejniternějšími problémy a odhalují doposud nepříliš známé příběhy, které zásadně ovlivnily jejich život a kariéru.
Barbora Strýcová po návratu z loňského Wimbledonu.
Barbora Strýcová po návratu z loňského Wimbledonu. | Foto: ČTK

Tenista na první pohled k nepoznání, vyfocený za výpletem svého herního nástroje. A jeho vlastní slova, popisující klíčové momenty života.

To je projekt Behind The Racquet, který vymyslel a uvedl do praxe Noah Rubin, stále aktivní, teprve čtyřiadvacetiletý americký tenista. Na své originální platformě, dostupné třeba i na Instagramu, přináší čerstvý a syrový pohled do životů tenisových hvězd i těch, kteří z různých důvodů na nejvyšší mety nedosáhli.

Nejnovějším přírůstkem do palety příběhů je ten od Barbory Strýcové. Česká tenistka v něm připomněla, jak její kariéra visela na vlásku. Ale pěkně popořádku:

"Když mi bylo dvanáct, musela jsem se rozhodnout mezi tenisem a krasobruslením. Rozhodla jsem se pro tenis. Byla to má volba, ne mých rodičů," píše semifinalistka loňského Wimbledonu a popisuje odvrácenou stranu života profesionální tenistky. 

"Nejsou to pořád jen krásné hotely a cestování po pěkných místech," upozorňuje.

Vrací se do minulosti. Když jí bylo šestnáct let, byla světovou juniorskou jedničkou. Do roka se dostala až na 56. místo žebříčku WTA. "A potom šlo všechno z kopce."

Vzpomíná na to, jak se v pouhých dvaceti letech provdala za trenéra Jakuba Herma-Záhlavu. "Byla jsem tak zamilovaná. Před svatbou jsme se znali jen tři měsíce. Byli jsme tehdy velmi mladí, ale bylo to něco, co jsem opravdu chtěla," pokračuje Strýcová. Přiznává, že měla chuť s tenisem skončit.

"Byla jsem jedna z těch mála dvacetiletých, kteří by raději měli děti, než aby cestovali a vídali ostatní hráče. Chtěla jsem ukončit kariéru a už nehrát. Nechtěla jsem to dál dělat," svěřuje své někdejší pocity.

Už prý nemohla snést stěhování z hotelu na hotel, navíc si brala víc k srdci porážky, na které z juniorského věku nebyla zvyklá. Začala zpochybňovat své tenisové schopnosti. "Každý má tyhle myšlenky. Sebedůvěra je ztracená. Pak jsem spadla na 220. místo, stalo se to hrozně rychle," vrací se do minulosti.

Chuť do tenisu znovunalezla až v pětadvaceti letech. "Naštěstí jsem kolem sebe měla správné lidi. Teď je mi čtyřiatřicet a tenhle sport miluji víc, než kdy předtím."

Strýcová se naučila vážit si tenisu. "Snažím se připomínat si, jak moc mi bude chybět, až ho jednou dělat nebudu," píše.

Za vůli a vnitřní sílu vděčí rodičům. A zmiňuje ošklivou nehodu, kterou měl její otec ještě než se narodila. "Doktoři mu řekli, že už nikdy nebude chodit. Pracoval v dolech a všechno na něj spadlo. Vytáhli ho a rychle poznali, že jeho nohy nefungují. V nemocnici mu trvalo dva roky, než jim ukázal, že se mýlili," popisuje Strýcová, jak se její otec učil znovu chodit. "Jeho odhodlání nevzdat se mě motivuje po celý můj život," vyznává se tenistka.

Strýcová si v závěru svého textu pochvaluje štěstí a vnitřní pocit uspokojení z posledních dvou let. Vybírá si jen turnaje a místa, na kterých se cítí šťastná. "Když jsem nadšená, že tam jsem, vydám ze sebe to nejlepší. Skrz štěstí hraju svůj nejlepší tenis."

Trvalo jí nějakou dobu, než zjistila, že nejdůležitější nejsou výsledky. "Tenisový svět je světem falešným. Mladí si myslí, že to přijde snadno a rychle, ale mě to trvalo roky dostat se tam, kde jsem teď," podotýká 31. hráčka světa.

"Musela jsem najít svůj vlastní způsob. A myslím si, že jsem našla ten pravý," uzavírá upřímnou zpověď.

View this post on Instagram

“When I was 12, I had to make a decision between tennis and figure skating; I decided to go with tennis. It was my choice, not my parents. It’s not as easy as people may think, it's so freaking hard. It's not always beautiful hotels or traveling to nice places. I was 16 and number one in the world in juniors. Within a year, I was #56 in WTA rankings and then everything went down. I went through tough times when I was 20. I was 20 years old when I got married. I was so in love. We only knew each other three months before marriage. We were together eight years before divorce. We both knew we were very young when it all started, but it was what we truly wanted. I was one of the few 20 year olds who rather have kids than travel and see players. I wanted to end my career and didn't want to continue playing. I didn't want to do it any longer. I couldn’t take traveling to different hotels every week and not remembering my room number. I was winning so often as a junior, and then it just stops. You start questioning the reason for it, that you must not be good or you don’t belong. Everyone has these thoughts. The belief in yourself is lost. That was when I dropped to 220 in the world, it happened so fast. I had to start over at 25, luckily with some good people around me. I am now 34 years old and love the sport more than ever. It also helps that this is one of the few things I know how to do well. It took some time away from the sport to realize just what tennis means to me. You start to realize, ‘Oh, my God. I miss it. I miss this adrenaline. I missed this sport.’ There is no feeling like winning a match, it’s incredible. You will never have this again in your career. I love proving to myself that I can still do it. I always found the strength in the fact that tennis is what I love, even though it seemed I hated at times. I try to remind myself how much I will miss it when I don’t have it anymore. This will and inner power comes from my parents. My father had an awful accident before I was born...” Swipe 👉 pictures to read @barborastrycova full story!

A post shared by Behind The Racquet (@behindtheracquet) on

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy