"Vztahy s trenéry musí skončit." Američanku pobuřuje trend, který se týká i Kvitové

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 1. 2023 5:50
Doufala, že její slova zapůsobí, ale nic se neděje. Americká tenisová legenda Pam Shriverová před rokem zveřejnila svůj příběh, jak měla v mládí poměr s o 33 let starším a ženatým trenérem. Podle ní by měl ženský profesionální okruh zakročit a vztahy s kouči zakázat. Zatím se ale nic nestalo.
Pam Shriverová
Pam Shriverová | Foto: ČTK

Někdejší třetí hráčka světa a držitelka čistého grandslamu ve čtyřhře a bývalá parťačka Martiny Navrátilové začala udržovat vztah s tehdy padesátiletým australským trenérem Donem Candym, když jí bylo 17 let. Zamilovala se prý do něj ale už během puberty, kdy spolupráci rozjížděli. 

"Pamatuji se, jak jsem mu řekla, že jsem se do něj zamilovala. Věci se mohly ubírat jiným směrem, kdyby byl uvědomělý a vytušil, jaké komplikace to přinese. Ale nechtěl se mě vzdát, byla jsem talent," napsala před rokem ve svém sloupku pro australský deník The Age.

Candy tak začal se svou svěřenkyní udržovat vztah, přestože byl ženatý. "Sexuálně mě ale nikdy nezneužil. S prvním pohlavním stykem jsme počkali až do mých 20 let, do té doby jsme ale dělali všechny ostatní věci, které dělá pár, když spolu nechce spát," vysvětlila nyní šedesátiletá tenisová legenda. 

Vztah udržovali pět let, než si Shriverová našla jiného trenéra. Příběh o tom, jak se tehdy cítila, zveřejnila až v době, kdy byl Candy i jeho žena po smrti. Sama má z celé story smíšené pocity.

"Ano, byla to nezdravá, toxická aféra, na druhou stranu na něm bylo něco, co jsem milovala. Ale emocionálně mě to žralo a já nevěděla za kým jít," vzpomíná Shriverová.

I proto se rozhodla nakonec příběh zveřejnit. "Mladé dívky jsou v teenagerském věku velmi křehké, působí na ně puberta. Nevědí, co se sebou, ani já nevěděla. Ani nevíte, kolik nocí jsem probrečela v pokoji, když jsem žárlila na jeho ženu. Snad můj příběh pomůže jiným tenistkám, které takhle trpí nezdravým vztahem s trenéry nebo jinými členy týmu," vysvětlila. 

Doufala, že by se hráčky mohly spojit a tlačit na WTA, aby nastavila pravidla, podle kterých by byl vztah na tenisovém "pracovišti" zakázaný. Jenže zatím se nic neděje. 

"Tohle musí skončit. Nějak jsme se dostali do fáze, kdy tenisová veřejnost přijímá, že tenistky spí s trenéry, ale musíme přepnout hlavy do módu ´ne, tohle se nemá stávat´," myslí si Shriverová.

Jedním z jejích návrhů, jak těmto vztahům předejít, je povinné školení trenérů, jak si udržet profesionální odstup od mladých tenistek.

"Vím o desítkách dalších případů za celou moji kariéru tenistky i televizní komentátorky, je to vážné. Dobře si uvědomuju, jak mě tento vztah emocionálně ovlivnil i do budoucnosti," uvedla rodačka z Baltimoru.

Případy z posledních let v souvislosti s výroky Shriverové vytáhla i některá zahraničí média a čelné místo v nich zaujímá i česká tenistka Petra Kvitová, která se s o 12 let starším koučem Jiřím Vaňkem dokonce zasnoubila a letos plánuje svatbu.

Ruská tenistka Veronika Kuděrmetovová je vdaná za trenéra už pět let. Francouzka Fiona Ferroová zase přišla s obviněním, že ji její trenér Pierre Bouteyre znásilnil a sexuálně napadl v době mezi jejími 15 a 18 lety. On byl tehdy čtyřicátník.

"Musím říct, že kdykoli zaslechnu, že má někdo poměr se svým trenérem, zazvoní mi v hlavě na poplach," dodala Shriverová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy