"Vztahy s trenéry musí skončit." Američanku pobuřuje trend, který se týká i Kvitové

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 1. 2023 5:50
Doufala, že její slova zapůsobí, ale nic se neděje. Americká tenisová legenda Pam Shriverová před rokem zveřejnila svůj příběh, jak měla v mládí poměr s o 33 let starším a ženatým trenérem. Podle ní by měl ženský profesionální okruh zakročit a vztahy s kouči zakázat. Zatím se ale nic nestalo.
Pam Shriverová
Pam Shriverová | Foto: ČTK

Někdejší třetí hráčka světa a držitelka čistého grandslamu ve čtyřhře a bývalá parťačka Martiny Navrátilové začala udržovat vztah s tehdy padesátiletým australským trenérem Donem Candym, když jí bylo 17 let. Zamilovala se prý do něj ale už během puberty, kdy spolupráci rozjížděli. 

"Pamatuji se, jak jsem mu řekla, že jsem se do něj zamilovala. Věci se mohly ubírat jiným směrem, kdyby byl uvědomělý a vytušil, jaké komplikace to přinese. Ale nechtěl se mě vzdát, byla jsem talent," napsala před rokem ve svém sloupku pro australský deník The Age.

Candy tak začal se svou svěřenkyní udržovat vztah, přestože byl ženatý. "Sexuálně mě ale nikdy nezneužil. S prvním pohlavním stykem jsme počkali až do mých 20 let, do té doby jsme ale dělali všechny ostatní věci, které dělá pár, když spolu nechce spát," vysvětlila nyní šedesátiletá tenisová legenda. 

Vztah udržovali pět let, než si Shriverová našla jiného trenéra. Příběh o tom, jak se tehdy cítila, zveřejnila až v době, kdy byl Candy i jeho žena po smrti. Sama má z celé story smíšené pocity.

"Ano, byla to nezdravá, toxická aféra, na druhou stranu na něm bylo něco, co jsem milovala. Ale emocionálně mě to žralo a já nevěděla za kým jít," vzpomíná Shriverová.

I proto se rozhodla nakonec příběh zveřejnit. "Mladé dívky jsou v teenagerském věku velmi křehké, působí na ně puberta. Nevědí, co se sebou, ani já nevěděla. Ani nevíte, kolik nocí jsem probrečela v pokoji, když jsem žárlila na jeho ženu. Snad můj příběh pomůže jiným tenistkám, které takhle trpí nezdravým vztahem s trenéry nebo jinými členy týmu," vysvětlila. 

Doufala, že by se hráčky mohly spojit a tlačit na WTA, aby nastavila pravidla, podle kterých by byl vztah na tenisovém "pracovišti" zakázaný. Jenže zatím se nic neděje. 

"Tohle musí skončit. Nějak jsme se dostali do fáze, kdy tenisová veřejnost přijímá, že tenistky spí s trenéry, ale musíme přepnout hlavy do módu ´ne, tohle se nemá stávat´," myslí si Shriverová.

Jedním z jejích návrhů, jak těmto vztahům předejít, je povinné školení trenérů, jak si udržet profesionální odstup od mladých tenistek.

"Vím o desítkách dalších případů za celou moji kariéru tenistky i televizní komentátorky, je to vážné. Dobře si uvědomuju, jak mě tento vztah emocionálně ovlivnil i do budoucnosti," uvedla rodačka z Baltimoru.

Případy z posledních let v souvislosti s výroky Shriverové vytáhla i některá zahraničí média a čelné místo v nich zaujímá i česká tenistka Petra Kvitová, která se s o 12 let starším koučem Jiřím Vaňkem dokonce zasnoubila a letos plánuje svatbu.

Ruská tenistka Veronika Kuděrmetovová je vdaná za trenéra už pět let. Francouzka Fiona Ferroová zase přišla s obviněním, že ji její trenér Pierre Bouteyre znásilnil a sexuálně napadl v době mezi jejími 15 a 18 lety. On byl tehdy čtyřicátník.

"Musím říct, že kdykoli zaslechnu, že má někdo poměr se svým trenérem, zazvoní mi v hlavě na poplach," dodala Shriverová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 procenta, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly. Pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Vyplynulo to z informací, které na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za celý rok 2022 se tržby za potraviny meziročně snížily o 5,1 procenta a za nepotravinářské zboží o 2,9 procenta. Za pohonné hmoty obchodníci utržili podle ČSÚ o 1,5 procenta méně než v roce 2021 a za prodej a opravy motorových vozidel o 4,2 procenta méně.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy