Šok ve finále US Open: Serena nestačila na Kanaďanku, tentokrát ale nedělala scény

Sport ČTK Sport, ČTK
8. 9. 2019 0:01
Americká tenistka Serena Williamsová nevyužila další šanci na zisk čtyřiadvacátého grandslamového titulu, čímž by vyrovnala rekord Australanky Margaret Courtové. Ve finále US Open překvapivě podlehla devatenáctileté Biance Andreescuové ve dvou setech 3:6, 5:7. Kanaďanka slaví při debutu na turnaji v New Yorku svůj první grandslamový titul v kariéře.
Serena Williamsová ve finále US Open 2019
Serena Williamsová ve finále US Open 2019 | Foto: Reuters

Dcera rumunských rodičů Andreescuová odehrála první velké finále brilantně a Williamsovou, která se trápila na servisu, zdolala za hodinu a 39 minut. V triumf proměnila čtvrtou grandslamovou účast a v open éře vyrovnala rekord Moniky Selešové.

"Těžko se slovy popisuje, co prožívám. Tvrdě jsem na tohle pracovala a jsem vděčná, že jsem to dokázala," řekla Andreescuová při slavnostním vyhlášení.

Williamsová po předloňském narození dcery Olympie neuspěla v grandslamovém finále ani napočtvrté. Loni prohrála závěrečný duel ve Wimbledonu i na US Open a letos znovu na trávě v All England Clubu a nyní v New Yorku. Stále tak čeká na 24. grandslamový vavřín, jímž by se vyrovnala Australance Margaret Courtové.

Andreescuová hrála většinu finále bez nervů, výborně se pohybovala a míče trefovala čistě. Naopak Williamsová 20 let po prvním grandslamovém triumfu, který získala právě v New Yorku, vypadala převážně v křeči.

Američanka přišla v utkání pětkrát o podání, z toho třikrát po dvojchybě při brejkbolu. "Proč nemůžu trefit servis?" ptala se nešťastně šestinásobná vítězka US Open během utkání směrem ke svému realizačnímu týmu. V utkání trefila jen 45 procent prvních podání a po druhém uhrála jen 13 ze 42 výměn.

Andreescuová zvládla zápas výborně technicky i psychicky. Fanoušci na zaplněném dvorci Arthura Ashe, největším tenisovém kurtu světa, fandili freneticky Williamsové. Oslavovali vítězné míče domácí legendy a chyby kanadské hráčky.

Do varu se publikum dostalo ve druhé sadě. Andreescuová vedla už 5:1, ale při svém podání nevyužila mečbol a Williamsová se na chvilku chytla. Začala pálit vítězné míče, a když srovnala na 5:5, obecenstvo si v hledišti plácalo. Kanaďanka ale zvládla servis na 6:5 a vzápětí při podání Williamsové proměnila třetí mečbol. "Vím, že jste chtěli, aby vyhrála Serena, tak promiňte," říkala pak divákům.

"Byli jste skvělí celé dva týdny," děkovala Williamsová fanouškům. "Bojovala jsem, chtěla jsem hrát lépe a vydržet na kurtu déle. Bianca ale odehrála neuvěřitelný zápas. Blahopřeji. Jsem na tebe pyšná," gratulovala Američanka vítězce.

Za titul Andreescuové získala 3,85 milionu dolarů (zhruba 87 milionů korun), více než vydělala za celou dosavadní kariéru. V žebříčku bude poprvé v elitní desítce, v které se posune na páté místo. "Tenhle rok je jako sen," řekla tenistka, která začínala sezonu na 178. místě žebříčku. Williamsová bude nově devátá.

Jamie Murray s Mattekovou-Sandsovou obhájili titul na US Open

Jamie Murray a Bethanie Matteková-Sandsová obhájili titul ve smíšené čtyřhře na tenisovém US Open. Třiatřicetiletý Brit a o rok starší Američanka dnes ve finále v New Yorku zdolali 6:2, 6:3 turnajové jedničky Michaela Venuse z Nového Zélandu a Čchan Chao-čching z Tchaj-wanu.

Starší bratr bývalé světové jedničky ve dvouhře Andyho Murrayho získal titul v mixu na US Open už třetí rok po sobě, poté co v roce 2017 vyhrál po boku švýcarské legendy Martiny Hingisové. To se naposledy povedlo Australanovi Nealeu Fraserovi na konci 50. let minulého století.

Murray si dnes připsal sedmý grandslamový triumf, z toho pátý v mixu. Matteková-Sandsová vyhrála jeden ze čtyř velkých turnajů podeváté, přičemž pět titulů má z ženské čtyřhry ve dvojici s Lucií Šafářovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy