reklama
 
 

Šok. Sicilský "podvodník" ve čtvrtfinále Roland Garros. Možná se mi to zdá, nevěří Cecchinato

5. 6. 2018 7:06
Největší překvapení letošního French Open má na svědomí Ital Marco Cecchinato. 72. hráč světového žebříčku je mezi osmičkou nejlepších a v souboji o semifinále vyzve Novaka Djokoviče.

Paříž - Absurdní situace. V době, kdy se dramaticky stupňuje boj proti nelegálním sázkám v tenise, září na grandslamovém turnaji tenista, který byl relativně nedávno uznán vinným z nekalých praktik.

"O tomhle nechci mluvit. Sorry," odpálil Marco Cecchinato jakékoli další dotazy na svou sázkařskou aféru z léta 2016. Italský svaz mu tehdy uložil osmnáctiměsíční distanc a pokutu 40 tisíc eur.

Rodák ze sicilského Palerma měl v roce 2015 na challengeru v Maroku vsadit na vlastní zápas a úmyslně prohrát. Stal se nejvýše žebříčkově postaveným hráčem, který byl kdy z podobného důvodu suspendován.

Cecchinato ale vytrvale svou vinu popíral. A nakonec dosáhl zvratu. Po odvolání nezávislý tribunál nejprve rozhodl o snížení trestu na rok, poté Italská olympijská komise dokonce tenistu obvinění zbavila. Oficiální důvod: důkazy k případu byly získávány protiprávně.

Stín pochybnosti už nad italským hráčem zůstal, cesta k největšímu úspěchu kariéry ale zůstala otevřená.

A Cecchinato po ní došel až do čtvrtfinále grandslamu. 

Že bude na antuce velice nebezpečný dokázal už v dubnu, kdy získal v Budapešti svůj první titul na okruhu ATP, byť nejprve prohrál v kvalifikaci a do hlavní soutěže se dostal až coby takzvaný "lucky loser".

Zisk trofeje ho katapultoval do elitní stovky a zajistil mu hlavní soutěž na Roland Garros. A téhle šance Cecchinato bezezbytku využil, ačkoli jeho pařížská jízda mohla mít konečnou už po prvním zápase. 

S Rumunem Copilem předvedl fantastický obrat z 0:2 na sety, rozhodující pátou sadu vyhrál až poměrem 10:8. Šlo o jeho první vítězství kariéry na grandslamovém turnaji. Ale nikoli poslední.

Pak ve třech setech vyřadil Argentince Trungelitiho a nastartoval úžasnou formu, kterou odnesli světoví hráči číslo 11 a 9.

Španěl Pablo Careňo-Busta uhrál proti Italovi jediný set, stejně jako Belgičan David Goffin. Jeden z favoritů turnaje dokonce obdržel od Cecchinata ve třetím setu potupného kanára.

"Je to pro mě nejlepší chvíle v životě. Možná je to sen, nevím. Jsem strašně šťastný, vždyť jsem porazil jednoho z nejlepších hráčů na světě," prohlásil nejníže postavený tenista, který dosáhl na čtvrtfinále Roland Garros od úspěchu Lotyše Gulbise před deseti lety.

Ital se o semifinále utká s bývalou světovou jedničkou, výtečně hrajícím Srbem Novakem Djokovičem. "To je úžasné. Je pro mě velká čest a potěšení zahrát si proti němu ve čtvrtfinále French Open," uvedl pětadvacetiletý Cecchinato.

Djokovič přiznal, že se se svým nadcházejícím soupeřem dobře zná. Často s ním v minulosti trénoval v Monte Carlu. 

"Marco si zaslouží velký respekt za to, co tady dokázal. Hraje výtečně a já se musím mít na pozoru," ujistil srbský favorit.

autor: Aleš Vávra | 5. 6. 2018 7:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama