Smrtící los pro Kvitovou i národní bitva Češek. Začíná extrémní antuková jízda

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 4. 2021 7:00
Je to zase tady. Typické skluzy, které nechávají šmouhy na kurtu, ťukání rakety o paty bot, aby z nich opadala oranžová drť. Antuková tenisová sezona se naplno rozjíždí ve Stuttgartu a Istanbulu. Nechybí u toho ani elitní české hráčky. Tentokrát je čeká na tomto povrchu neobvykle dlouhá cesta.
Petra Kvitová na turnaji ve Suttgartu 2019
Petra Kvitová na turnaji ve Suttgartu 2019 | Foto: Reuters

Ať už se připravovaly doma, v teplých krajích nebo na zelené antuce během podniků v Charlestonu, až dnes oficiálně začíná pro tenistky pravá oranžová jízda, jejímž vrcholem je French Open. 

Absolutní elita ženského tenisu se sjela na štědře dotovaný podnik ve Stuttgartu, hráčky z o něco nižších pater žebříčku zavítaly do Istanbulu. Celkem tak rozjede snažení na nejpomalejším povrchu hned osm Češek.

V roli obhájkyně trofeje, o kterou se hrálo naposledy v roce 2019, se v Německu představí Petra Kvitová a los se s ní tedy vůbec nemazlil. V prvním kole změří síly s finalistkou letošního Australian Open Američankou Jennifer Bradyovou.

Utká se tedy světová desítka se čtrnáctkou, což jen potvrzuje sílu startovního pole ve Stuttgartu. 

"Cítím se tu líp. V Charlestonu jsem ještě nebyla připravená, na antuce potřebuju mnohem víc času. Tady už jsem od čtvrtka a každý den trénuju," uvedla Kvitová před vstupem do německého halového podniku.

Na turnaji startuje hned sedm hráček první světové desítky, takže i když rodačka z Bílovce patří mezi tenistky, které okamžitě ožijí, když je nad jejich hlavou uzavřená střecha, sama ví, že to se zopakováním předloňského triumfu bude mít složité.

"Je to vždycky neuvěřitelně našlapaný turnaj. Vyhrát může každá. Pro mě je předčasné o tom takhle přemýšlet," prohlásila jednatřicetiletá Češka.

Ani její krajanky neměly zrovna štěstí na los prvního kola. Tak kupříkladu Marie Bouzková a Markéta Vondroušová si to rozdají v přímém souboji o to, kdo ve druhém kole vyzve světovou trojku Simonu Halepovou.

Na kurty se po zranění vrací i senzační semifinalistka grandslamu v Melbourne Karolína Muchová, a ani ona nešla pro soupeřku daleko. Vyzve ji Ruska trénující v Praze Jekatěrina Alexandrovová. 

Nejlépe z toho vyšla česká jednička Karolína Plíšková, která doufá, že zlomí "Pegula syndrom", kdy ji letos třikrát po sobě stejná americká tenistka vyřadila z turnaje. Tentokrát má na úvod kvalifikantku, až 136. hráčku světa Tamaru Korpatschovou z Německa. 

Do tureckého tažení se pustil aktuálně nejlepší český deblový pár Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. První jmenovanou čeká jako úvodní soupeřka pro singl domácí Cagla Buyukakcayová, druhou prověří Španělka z druhé stovky žebříčku Cristina Bucsaová.

Pro tenistky tak začíná nevídaně dlouhá pouť po oranžové drti. Pořadatelé French Open odložili start antukového grandslamu až na 30. května. Začátek přípravy na travnatý wimbledonský svátek se tedy posunul až na polovinu června.

"Pro holky, které milují trávu jako já, je to hodně bolestivé. Ale můžou toho využít hráčky, které zase nepotřebují tolik času na přechod z antuky. Já se teď chci soustředit na Stuttgart, doufám, že na antuce navážu na výkony z loňského French Open," dodala Kvitová a zavzpomínala na pařížské semifinále.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy