Slzy zaschly, Serena se vzdát nehodlá. Neskončí, dokud nedosáhne svého, říká trenér

av av
26. 2. 2021 15:15
Milionům smutnících fanoušků Sereny Williamsové zatrnulo. Jejich modla se po vyřazení v semifinále Australian Open poněkud tajemně vyjádřila k případnému konci kariéry, aby se vzápětí rozplakala a odešla z tiskové konference.
Serena Williamsová na Australian Open.
Serena Williamsová na Australian Open. | Foto: Reuters

Vysvětlení z úst třiadvacetinásobné grandslamové šampionky sice stále nepřišlo, její příznivce však mohla alespoň částečně uklidnit slova Patricka Mouratogloua. Uvažuje Serena o konci fenomenální sportovní dráhy?

Dlouholetý kouč americké tenistky takovou možnost rezolutně odmítl, navzdory tomu, že se již devětatřicetiletá hráčka při odchodu z arény Roda Lavera dlouho a emotivně loučila s publikem.

"Serena nekončí," prohlásil pro časopis People. "Nemyslím si, že skončí, aniž by vyhrála alespoň jeden další grandslam. Ostatně právě proto se k tenisu vrátila," dodal zakladatel tenisové akademie ve francouzském Nice.

Zapeklitý příběh vyrovnání historického rekordu Margaret Courtové v počtu získaných grandslamových trofejí už se ale odvíjí dlouhé čtyři roky. Na dostřel Australance se Williamsová dostala v lednu 2017, kdy v Melbourne získala třiadvacátou trofej. V tu dobu už byla v osmém týdnu těhotenství.

Po porodu prvorozené dcery se k tenisu vrátila v roce 2018 a vzhledem k formě, do níž se rychle dostala, mělo být dorovnání bilance Courtové, která řádila v celých šedesátých a v úvodu sedmdesátých let, pouze otázkou času.

Jenže Williamsová si vytvořila mentální blok a hned čtyřikrát skončila těsně po vrcholem. Finále prohrála dvakrát na Wimbledonu a dvakrát na US Open, aniž by v těchto duelech získala set.

Přesto pokračovala dál a na letošním Australian Open překvapila působivými výkony, výrazně vylepšila svůj pohyb i fyzickou kondici. Stejně to však nestačilo. V semifinále narazila na dominantní Naomi Ósakaovou, které postup usnadnila nervózním výkonem plným nevynucených chyb.

"Je to něco, co je pro lidi těžké pochopit. Proto je to pro Serenu tak citlivé, proto je to pro ni tak emocionální. Já to absolutně chápu," vyjádřil se Mouratoglou k touze Williamsové vyhrát kýžený 24. grandslam.

Sama tenistka ji často popírá, podle hlasů přicházejících každou chvíli z její blízkosti je však jasné, že v tvrdé dřině nadále nepokračuje jen a pouze z čisté lásky k tenistu. Ještě jednou naposledy dobít absolutní vrchol, to by byla bezesporu dokonalá tečka za kariérou, která už teď nesnese srovnání.

"Musím věřit tomu, že se jí to povede a ona tomu musí věřit taky. Kdyby nevěřila, skončila by," prohlásil Mouratoglou, který Williamsovou trénuje od roku 2012.

"Po tom, co všechno dokázala, v jejím věku a s dítětem, byl už jen její návrat neuvěřitelným výkonem. Mentálním i fyzickým. Strávila mnoho hodin snahou dostat se zpět do nejlepší formy. S tím by ani nezačala, pokud by nevěřila, že může vyhrávat grandslamy," přiblížil Serenino uvažování muž, který pomohl nastartovat druhou, ještě o něco úspěšnější část její tenisové kariéry.

Williamsovou popsal jako výjimečnou především v tom, jak vysoké nároky sama na sebe klade a co všechno je ochotná podstoupit, abych na ně dosáhla.

"Právě teď odchod neplánuje. Je oddaná tenisu po celý svůj život, od chvíle, kdy byla malé dítě. Takže až bude končit, bude to loučení téměř se čtyřiceti lety jejího života," dodal muž, jehož Williamsová v předmluvě k jeho vlastní knize The Coach nazvala "mistrem a fenomenálním koučem".

Čtyřicáté narozeniny oslaví rodačka ze Saginaw v Michiganu letos 26. září. 

Emotivní loučení Sereny Williamsové s letošním Australian Open:

"Skončila jsem." Serena Williamsová se po prohře před novináři rozplakala a odešla z tiskové konference. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Evropská komise strhne Polsku miliony z fondů, promeškalo čas k zaplacení pokuty za Turów

Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty za pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhne. Oznámil to ve středu mluvčí unijní exekutivy. Polsko s odkazem na ekonomické a energetické zájmy odmítá důl uzavřít a pokutu platit nehodlá.

Soudní dvůr EU loni v květnu na základě české žaloby nařídil Polsku, aby provoz Turówa kvůli jeho možnému dopadu na životní prostředí a zdraví lidí zastavilo až do vydání konečného rozsudku. Tomu se Varšava ale odmítla podřídit, za což jí soud v září uložil pokutu ve výši půl milionu eur (12,2 milionu korun) denně. Polská vláda dostala po počáteční komunikaci s komisí již dvě výzvy k zaplacení pokuty, přičemž u první z nich vypršela lhůta v úterý.

"Komise nyní identifikuje vhodnou platbu, z níž bude moci provést kompenzaci," řekl novinářům mluvčí Balázs Ujvari. Brusel pak uvědomí Varšavu, která bude mít deset dní na vyjádření. Poté částku strhne.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Exhejtman David Rath zdědil majetek po otci oprávněně a podle platné závěti, rozhodl soud. Odmítl žalobu jeho bratra Michala na neplatnost závěti

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Praha dokončila geologický průzkum metra D, stavba by mohla začít na jaře

Pražský dopravní podnik dokončil geologický průzkum stavby trasy metra D, který vyšel na zhruba 1,82 miliardy korun. Nyní čeká na hlavní stavební povolení ke stavbě úseku z Pankráce na Olbrachtovu. Stavět by se mohlo začít letos na jaře. O financování výstavby jedná město s Evropskou investiční bankou. Ve středu to řekli primátorovi náměstci Adam Scheinherr (Praha Sobě) a Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a generální ředitel DPP Petr Witowski. Trasa metra je z Olbrachtovy plánována do Písnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy