Svět začíná hltat Krejčíkovou. Její bitva s polskou senzací v Miami budí zájem

av av
25. 3. 2021 16:20
České tenistce Barboře Krejčíkové se po skvělých výkonech dostává zaslouženého respektu. V Miami bude její duel druhého kola proti úřadující šampionce Roland Garros ozdobou dnešního hracího dne.
Barbora Krejčíková
Barbora Krejčíková | Foto: ČTK

Dlouhé roky se marně snažila protlačit do elitní stovky žebříčku. Povedlo se jí to až v říjnu minulého roku, pak ale během krátké doby suverénně potvrdila, že její příslušnost k elitě není žádným dílem náhody nebo momentálního štěstí.

Krejčíková je po finálové účasti na minulém turnaji v Dubaji členkou první čtyřicítky žebříčku a s čerstvou pověstí hráčky, která v současné formě může porazit kohokoli, vstoupila úspěšně i do dalšího nesmírně prestižního podniku v Miami.

V prvním kole velkého floridského turnaje ve třech setech přetlačila Rusku Annu Blinkovovou a připsala si šesté vítězství z posledních sedmi zápasů.

Teď ji čeká hvězdná Polka Iga Šwiateková.

Devatenáctiletá dívka, která na loňském French Open, na němž shodou okolností významně prorazila i Krejčíková, neprohrála ani jediný set, s každou soupeřkou ztratila maximálně pět her a došla si v tempu uragánu pro grandslamový titul. Podobně působivě ovládla letos i turnaj v Adelaide.

Na žebříčku, který nadále zůstává částečně zmražený, sice figuruje na šestnáctém místě, podle spravedlivějších standardních propočtů by ale měla být světovou trojkou.

Krejčíkovou zkrátka v Miami čeká bitva proti jedné z největších hvězd současného ženského tenisu, přičemž se o zajímavém duelu v zámoří hodně mluví.

Vlivný americký magazín Tennis.com ve svém článku o třech zápasech, které se dnes na Floridě rozhodně vyplatí sledovat, jmenoval ten česko-polský na prvním místě.

A rozhodně nejenom kvůli polské senzaci.

"Tohle by mělo být zábavné první setkání," napsal v narážce na to, že se obě protagonistky na okruhu dosud nepotkaly. Vyjmenoval pak poslední úspěchy Šwiatekové, pak hned pozornost upřel na brněnskou rodačku.

"Oprávněně se hodně mluví o úderových schopnostech Šwiatekové, jejím měnícím se tempu, ale hladké údery Češky a její skálopevné ruce na síti nemohou být přehlíženy," pochválil autor Matt Fitzgerald pětadvacetiletou českou tenistku.

"Celkově bychom měli vidět skvělý zápas plný forhendů a výměn, obě tenistky jsou schopné skvěle improvizovat," uzavřel.

Samotná Krejčíková si bude moci ověřit, zda už si zvyká na souboje s těmi opravdu nejlepšími. Po finálové porážce v Dubaji s dvojnásobnou grandslamovou šampionkou Garbině Muguruzaovou prohlásila:

"Pořád se teprve učím, jak hrát proti těm nejlepším. Koukám, jak to dělají, proč jsou ve špičce. Je to pro mě velká škola. Duelem proti Garbině jsem se i přes porážku hodně naučila, jsou to věci, které snad příště zvládnu lépe."

Utkání mezi Šwiatekovou a Krejčíkovou, které rozhodne o hráčce postupující mezi dvaatřicítku nejlepších, můžete na Aktuálně.cz sledovat v podrobné online reportáži.

Deset ložnic, patnáct koupelen. Tohle je přepychové sídlo Ivana Lendla | Video: Video
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vláda schválila podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Česko vrátit asi miliardu za zemědělské dotace

Vláda ve středu schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise z listopadu 2021, podle nějž má Česko vrátit zhruba 44,1 milionu eur (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun) zemědělských dotací kvůli jejich nedostatečné kontrole. Potvrdil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh předložil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Žaloba nemá odkladný účinek a podle prováděcího rozhodnutí Evropské komise bude Česko muset částku vrátit do rozpočtu Evropské unie. O dané peníze se tak Česku sníží jiné platby z unijního svazku. Evropská komise původně za chybné čerpání evropských zemědělských dotací v letech 2015 až 2017 vyměřila finanční korekci v přepočtu zhruba 7,5 miliardy korun, státu se ji podařilo snížit ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství nesouhlasí ani s nižší finanční korekcí, chtělo by ji buď dále snížit, nebo zajistit, aby se dotace nekrátily vůbec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy