reklama
 
 

Trenérka Hingisová vymýšlí taktiku na Češky. Je chytrá a strašně dobře čte hru, varuje Strýcová

9. 2. 2018 6:48
Švýcarská tenisová legenda Martina Hingisová se stáhla z okruhu WTA k fedcupovému týmu. V roli trenérky hodlá o víkendu zatopit českému týmu.

Praha - Je jen o 11 měsíců starší než její krajan Roger Federer, který ještě vyhrává jeden grandslamový turnaj za druhým. Švýcarská tenisová legenda Martina Hingisová už ale cítila, že jí věčné cestování po světě nebaví a loni na konci sezony ukončila kariéru. Teď hodlá coby trenérka fedcupového týmu helvetského kříže zatopit českým tenistkám.

"Roger je jen jeden. Nepřekvapuje mě, co pořád dokazuje, má to v ruce a tělo nemá opotřebované, protože hraje snadno. Já zas měla rychlý nástup, všechno jsem vyhrávala jako nejmladší, je mu to trvalo déle," směje se Hingisová.

Je ráda, že už má aktivní kariéru za sebou, byla jedničkou v singlu i deblu, na kontě má pět grandslamů ve dvouhře, dalších 13 ve čtyřhře, má medaili z olympijských her. Dokázala všechno, až na triumf ve Fed Cupu. Tomu byla nejblíž v roce 1998, když Švýcarky podlehly ve vyrovnaném duelu Španělsku.

Nyní si to může vynahradit z pozice trenérky národního výběru. I když donedávna ještě objížděla turnaje jako prvotřídní deblistka, s koučování už své zkušenosti má.

"Trénovala jsem Sabine Lisickou, Anastasii Pavljučenkovovou, měla jsem i pár juniorek. Samozřejmě tým je něco úplně jiného, ale dobře znám kvality našeho výběru a doufám, že trochu pomůžu," říká Hingisová. 

Narodila se v Košicích, vyrůstala v Rožnově pod Radhoštěm, ale česko-slovenské kořeny jí nebrání v tom, aby vymyslela na kvarteto Petra Pály nějakou kulišárnu, kterou by suverénního favorita prvního kola Fed Cupu zaskočila.

"Co, to si nechám na víkend. Až se bude přesně vědět, kdo proti komu bude hrát, co má každá hráčka ráda a nerada. Ve Fed Cupu člověk nikdy neví. Doufám, že vytáhneme maximum možností a pokusíme se o malý zázrak," prohlásila trenérka.

I když od sedmi let žije ve Švýcarsku, češtinu nezapomněla. Hned při prvním tréninku si s Pálou u kurtu vyprávěla o tom, kde byla s týmem na večeři a jak se ubytovali. Ve středu si našla i deset minut času na rozhovor s českými novináři, i když byl na její projevu patrný přízvuk a sem tam odpovědi proložila slovenským slovíčkem. Přeci jen chybí česká praxe.

"Dlouho jsem v Praze nebyla a ani teď na ní nemám moc času, jsem pořád na kurtu nebo na hotelu, nemůžu se nikam podívat," přiznala Hingisová.

O tom, že by nová trenérka mohla být esem v rukávu švýcarských soupeřek ví i česká strana. "Může jim pomoct tím, že jim předá to, co sama předváděla na kurtu. Byla chytrá, tenis zná a strašně dobře umí číst hru. Ale i my máme dobrého kapitána," věří Barbora Strýcová.

"Ještě nedávno byla nejlepší hráčkou ve čtyřhře, její umění je obrovské. Určitě ostatním radila i v době, kdy ještě hrála. Bude to jejich velké plus," dodal Pála.

autor: Miroslav Harnoch | 9. 2. 2018 6:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama