Skvělá Muchová. Češka porazila Rusku a je v semifinále pařížského grandslamu

Aktualizováno 6. 6. 2023 13:12
Karolína Muchová postoupila poprvé do semifinále Roland Garros. Šestadvacetiletá tenistka porazila na pařížské antuce Rusku Anastasiji Pavljučenkovovou 7:5, 6:2. O své první finále na grandslamech se Muchová utká ve čtvrtek s Běloruskou a světovou dvojkou Arynou Sabalenkovou, která přehrála Ukrajinku Elinu Svitolinovou dvakrát 6:4.
Sestřih utkání Muchová - Pavljučenkovová | Video: Asociated Press

Muchová se probojovala do grandslamového semifinále podruhé v kariéře. Před dvěma lety se jí to povedlo na Australian Open. Proti finalistce turnaje z roku 2021 a nynější 333. hráčce světa Pavljučenkovové, která vynechala většinu minulé sezony kvůli zranění kolena, zahrála 21 vítězných míčů. Ruska doplatila na 29 nevynucených chyb.

"Od začátku obou setů se mi dařilo, což mi pomohlo. Nasťa hrála velmi agresivně, možná bych řekla i riskantně. Šla do kurtu, udělala několik chyb, které mi pomohly. Já jsem měla úvody obou setů dobré a také se mi podařilo je dobře ukončit. Jsem ráda, že jsem postoupila a vyhrála ve dvou setech," řeka na tiskové konferenci Muchová.

Tenistka 1. ČLTK Praha srovnala s Pavljučenkovovou bilanci vzájemných zápasů na 2:2 a navázala na předloňský triumf ze 3. kola Wimbledonu. Do semifinále Roland Garros se dostala jako první Češka po Barboře Krejčíkové, jež v roce 2021 pařížský turnaj vyhrála. Poslední českou semifinalistkou grandslamu byla Karolína Plíšková před dvěma lety ve Wimbledonu.

"Mám z toho opravdu velkou radost. Není mi to jedno. Je to pro mě skvělý výsledek a moc si ho vážím. Jen jsem pořád ještě v turnaji, takže se snažím soustředit na další zápas. Asi proto vypadám tak klidná," doplnila Muchová.

Čtvrtfinále bylo dnes naopak konečnou pro Marii Bouzkovou ve čtyřhře. Se Španělkou Sarou Sorribesovou prohrály 5:7 a 3:6 s americko-australskou dvojicí Nicole Melicharová-Martinezová, Ellen Perezová.

Muchová, přemožitelka světové osmičky Marie Sakkariové z úvodního kola, vstoupila do utkání na hlavním kurtu Philippa Chatriera brejkem a v páté hře si vypracovala dalších pět brejkbolů. Ani jeden ale nevyužila a Pavljučenkovová vzápětí srovnala na 3:3.

V závěru sady sice Muchová po dalším získaném servisu soupeřky set za stavu 5:4 nedopodávala, podařil se jí ale další brejk a ve 12. hře sadu ukončila.

Před zraky rodičů pokračovala česká tenistka v agresivní hře i ve druhém setu. Znovu získala proti přemožitelce Lindy Fruhvirtové z 1. kola brzy brejk.

Pavljučenkovová dokázala předchozí tři zápasy vždy po ztrátě prvního setu otočit, Muchová jí ale příležitost nedala. V páté hře prolomila soupeřčin servis ještě jednou a dopodávala duel za hodinu a 40 minut do vítězného konce.

Poté, co Pavljučenkovová poslala poslední míček do autu, se Muchová jen úlevně usmála. Na turnaji vyhrála ve dvou setech čtvrtý z dosavadních pěti zápasů.

"Byla jsem ráda, že je konec. Už předtím jsem měla mečbol, ale ona začala do úderů od stavu 5:1 celkem uvolněně chodit, takže jsem byla ráda za druhý mečbol. Když zápas skončil, spadlo to ze mě," uvedla Muchová.

Na Sabalenkovou narazí podruhé, před čtyřmi lety v semifinále turnaje na tvrdém povrchu v Ču-Chaj prohrála Muchová 5:7 a 6:7. "Je to skvělá hráčka, velmi agresivní. Čeká mě těžký zápas. Pokusím se udělat to nejlepší, abych našla cestu, jak jí zápas zkomplikovat," dodala Muchová.

Vítězka letošního Australian Open Sabalenková zasypala Svitolinovou 30 vítěznými míči, Ukrajinka jich měla jen sedm. První set získala díky brejku v deváté hře za 39 minut.

V úvodu druhé sady Svitolinová vzala favoritce servis a ujala se vedení 2:0, světová dvojka ale čtyřmi získanými hrami za sebou vývoj otočila. Po hodině a 38 minutách proměnila druhý mečbol. V letošní sezoně vyhrála už 34. zápas.

Tenisový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 49,6 milionu eur):

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále:

Alcaraz (1-Šp.) - Tsitsipas (5-Řec.) 6:2, 6:1, 7:6 (7:5), Djokovič (3-Srb.) - Chačanov (11-Rus.) 4:6, 7:6 (7:0), 6:2, 6:4.

Ženy:

Muchová (ČR) - Pavljučenkovová (Rus.) 7:5, 6:2, Sabalenková (2-Běl.) - Svitolinová (Ukr.) 6:4, 6:4.

Čtyřhra - čtvrtfinále:

Melicharová-Martinezová, Perezová (6-USA/Austr.) - Bouzková, Sorribesová (ČR/Šp.) 7:5, 6:3.