"Ať žije car Putin!" Rusové ztropili skandál v Melbourne, zapojil se i otec Djokoviče

Sport Sport
Aktualizováno 26. 1. 2023 9:48
Skupinka fanoušků se na tenisovém Australian Open během čtvrtfinále mezi Novakem Djokovičem a Andrejem Rubljovem a po něm vytasila se symboly podporujícími ruskou okupaci Ukrajiny - vlajkou s podobiznou prezidenta Vladimira Putina nebo písmenem Z na oblečení.
Novak Djoković se podepisuje fanouškům po výhře nad Andrejem Rubljovem. Muž napravo měl pod bundou triko se symbolem Z
Novak Djoković se podepisuje fanouškům po výhře nad Andrejem Rubljovem. Muž napravo měl pod bundou triko se symbolem Z | Foto: Reuters

Policie státu Victoria ve středu zadržela a vyslechla čtyři tenisové příznivce. Ti v tenisovém areálu v Melbourne rozvinuli ruské vlajky, přičemž na jedné z nich byla natištěná fotografie prezidenta Vladimira Putina.

Podle zpráv australských médií se navíc skupinka chovala násilně. Fanoušci byli podle dostupných záznamů, které má deník k dispozici, na schodech před hlavní arénou Roda Lavera.

"Čtyři lidé ukazovali nevhodné vlajky a symboly a vyhrožovali bezpečnostním pracovníkům," uvedl mluvčí organizátorů turnaje.

Přímo v hledišti centrálního kurtu byl spatřen muž, který měl na tričku pod bundou písmeno Z, symbol spojený s ruskou agresí na Ukrajině. Po zápase si dokonce došel pro podpis Novaka Djokoviče.

Z dalšího videa je zřejmé, že se k ruským provokatérům po zápase na chvíli připojil i otec srbské hvězdy Srdjan.

Toho zastavil fanoušek s ultranacionalistickým symbolem Z a ruskou vlajkou s portrétem Putina. Srdjan Djokovič vedle něj pózoval, když muž zdravil do Moskvy Alexandera Zaldostanova, šéfa motorkářské skupiny Noční vlci, úzce napojené i na Putina.

"Ať žije ruský lid," prohlásil sám Djokovič, než se od špalíru odpojil. "Ať žije car Putin," skandovala pak skupinka na kamery.

Po invazi na Ukrajinu bylo Srbsko považováno za jednu z mála evropských zemí sympatizujících s režimem Vladimira Putina, to se ale nedávno změnilo. Prezident Aleksandar Vukič uvedl, že s Putinem měsíce nemluvil a odsoudil okupaci části Ukrajiny.

Australská tenisová asociace zatím stanovisko a bližší informace k případu nesdělila. Jedním z lidí, kteří pořídili záznam z incidentu, byl reportér britského deníku The Guardian Tumaini Carayol.

Pro diváky na letošním Australian Open platí zákaz ukazování ruských a běloruských vlajek. Pořadatelé tak rozhodli po intervenci ukrajinského velvyslance Vasyla Myrošnyčenka.

"Tohle už bylo kompletní balení. Ruské vlajky, Putin, symboly Z, vlajka takzvané Doněcké lidové republiky. Taková ostuda," komentoval velvyslanec středeční dění pro deník Herald Sun.

Ochranka v Melbourne disponuje manuálem s výčtem znaků, se kterými do areálu fanoušky nesmí pustit.

Ruští a běloruští tenisté od začátku války na Ukrajině soutěží pod neutrální bílou vlajkou jako nezávislí, loňského Wimbledonu se dokonce po rozhodnutí britských pořadatelů nemohli zúčastnit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy