Singapurské tajemno: Plíšková jednou z osmi favoritek. Hádky ji nerozhodí, snad srovná hlavu

Aleš Vávra Aleš Vávra
20. 10. 2017 7:45
Předem v podstatě neodhadnutelný je tenisový Turnaj mistryň pro české odborníky. V Singapuru proběhne bitva osmi nejlepších hráček, která nemá favoritku. Dokáže Karolína Plíšková naplnit své vysoké ambice?
Karolína Plíšková.
Karolína Plíšková. | Foto: Reuters

Praha - Až se v pátek odpoledne středoevropského času rozjede losování základních skupiny Turnaje mistryň, nemusí jej Karolína Plíšková sledovat s žádnou přehnanou nervozitou.

Do Singapuru totiž přijela osmička žen, z nich se žádná nemusí ani jediné předem obávat. S trochou nadsázky se dá říct, že bude česká jednička jednou z osmi favoritek závěrečného podniku sezony.

"Opravdu se tentokrát nedá moc předpovídat, kdo uspěje. Karolína má šance velké, nicméně bude to o detailech, o momentálním fyzickém i mentálním rozpoložení," řekla deníku Aktuálně.cz bývalá hráčka a současná trenérka Denisa Chládková.

Podobně to vidí také Daniel Filjo, hlavní trenér pražské Sparty. "Já myslím, že minimálně se Karolína bude snažit poprat o postup ze skupiny. Je světovou trojkou a tohle by měl být její minimální cíl. Dále už bude záležet na její formě v průběhu turnaje," poznamenal.

Semifinále je ostatně cílem, který si pro sebe vytyčila sama pětadvacetiletá hráčka. Půjde i o post světové jedničky, na kterém se během necelých dvou měsíců vystřídaly tři tenistky. Po Plíškové převzaly žezlo Španělka Garbině Muguruzaová a Rumunka Simona Halepová. Rozdíly jsou ale minimální.

Podle Chládkové by tvrdý povrch v singapurské hale přece jen měl nahrávat ranařkám, tedy i Plíškové.

"Je to takový předpoklad, ale více než povrch bude rozhodovat psychika. Uspěje ta, která dokáže v těch klíčových momentech lépe srovnat hlavu. Karolíně se to v poslední době tolik nedařilo, to se ale dá říct i o ostatních. Ty jejich výkony jsou nevyrovnané," podotkla Chládková.

Výjimkou je snad jen Caroline Garciaová, Francouzka, která se na Turnaj mistryň kvalifikovala jako poslední, disponuje nejlepší momentální formou. "Může se stát opravdu cokoli. Loňský triumf Dominiky Cibulkové snad nečekal vůbec nikdo," připomněla někdejší 31. hráčka světového žebříčku.

A Daniel Filjo má v hlavě jednu přesně takovou nečekanou variantu. Jeho "černým koněm" bude historicky nejmladší účastnice Turnaje mistryň, Lotyška Jelena Ostapenková.

"Garciaová svou formou všechny zaskočila, já ale věřím Ostapenkové, kterou znám osobně. Ta si to užije. Proti lepším soupeřkám hraje bez zábran a bez respektu a tím je hodně nebezpečná," vysvětlil nyní již bývalý kouč Kateřiny Siniakové.

Karolína Plíšková nastoupí do turnaje pod odborným dohledem Australanky Rennae Stubbsové. Od krátkodobé spolupráce s vynikající deblistkou minulosti si ale Chládková s Filjem příliš neslibují.

"Za těch deset dní se asi nic moc nestihne. Půjde hlavně o motivaci a pocitovou věc," řekla trenérka. "Bude se spíš snažit Káju udržet v klidu a připravit ji na poslední turnaj sezony. Hráčky musí mít vnitřní klid, aby mohly podávat vynikající výkony. Víc bych od toho nečekal," doplnil Filjo.

Snad jen přechod k síti, disciplína, která by Plíškové a její útočné hře výrazně pomohla. To by mohla být parketa Stubbsové.

"Věřím, že by mohla Karolínu v tomhle směru inspirovat. Má za sebou dlouhou deblovou kariéru, hrála jsem proti ní a vím, jak skvělý má odhad, co se náběhů k síti týče. Ví kdy, ví jak," pochválila Chládková současnou mentorku světové trojky.

Na příští sezonu už bude Plíškovou připravovat Tomáš Krupa. A jeho angažování se neobešlo bez problémů. V tomto týdnu proběhly médii zprávy o konfliktu české jedničky s Barborou Strýcovou, od níž Krupa k Plíškové odchází. Může tato nepříjemnost negativně ovlivnit výkony loňské finalistky US Open v Singapuru? Experti si to nemyslí.

"Ke konfliktu není dobré se vyjadřovat. Nikdo z nás u toho nebyl a každý má svou pravdu. To zákulisí není žádný med," podotkl Filjo. "Neřekla bych, že by to zrovna Karolínu mohlo nějak ovlivnit," dodala Chládková.

Vše je podle ní pouze otázka nabídky a poptávky. "Každý má právo učinit libovolnému trenérovi nabídku, ten má zase právo ji přijmout. Pohybujeme se v profesionálním prostředí, kde každý logicky jede sám na sebe," vysvětlila svůj pohled. "Další věc je slušnost, možná tam měla proběhnout trochu lepší komunikace, ale celkově bych to neviděla jako nějaký velký problém," dodala Chládková.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy