Šílený život Jeleny Dokičové. Otec tenistku roky týral, s traumaty bojuje dodnes

Aleš Vávra Aleš Vávra
4. 4. 2020 12:02
Její příběh stále rezonuje. Ačkoli je plný bolesti, Jelena Dokičová se s ním svěřuje s železnou pravidelností. Otevřít se a sdílet se světem všechno ponížení, které musela snášet, jí koneckonců zachránilo život. Jak sama tvrdí.
Jelena Dokičová má důvod k úsměvu, stále ale zůstává zranitelná.
Jelena Dokičová má důvod k úsměvu, stále ale zůstává zranitelná. | Foto: Instagram Jeleny Dokičové

Nepřekvapí proto, že se bývalá australská tenistka jugoslávského původu a žena, která ve svých šestnácti letech senzačně vyřadila tehdejší megahvězdu Martinu Hingisovou z Wimbledonu, pouští do nových a nových rozhovorů.

V tom posledním, který poskytla magazínu Good Health and Wellbeing, znovu promluvila o myšlenkách na sebevraždu nebo o tom, jak zvládla zhubnout padesát kilogramů.

"Bojovala jsem s depresí více než deset let a v jednom bodě mě od sebevraždy dělilo jen pár vteřin. Moc mi pomohlo, že jsem svůj příběh odhalila. Najednou jsem cítila pochopení," prohlásila Dokičová, která před třemi lety šokovala knihou nazvanou Nezničitelná.

Detailně v ní popisovala dlouholeté fyzické i psychické týrání ze strany otce a trenéra v jedné osobě Damira Dokiče. 

Přestože se už ve dvaceti dokázala despotického otce zbavit, s následky složitého dětství se vyrovnává celý život. I dnes, krátce před oslavou sedmatřicátých narozenin, váhá se založením vlastní rodiny, přestože je v dlouhodobém vztahu.

"V budoucnu to zřejmě přijde. Jediné, co vím, je to, že chci své děti vychovávat úplně jinak, než jsem byla vychovávána já."

Ví, o čem mluví. Z jejího vyprávění mrazí.

Do doby, než v šesti letech začala s tenisem, měla s otcem normální vztah. Potom se Dokič změnil, z dcery chtěl mít profesionálku a způsob, jakým o svůj sen usiloval, není pro slabší povahy.

"Trestal mě koženým páskem nebo mě silně kopal do holení špičatými botami. Měla jsem často podlitiny, někdy jsem silně krvácela," popsala Dokičová. Vulgární nadávky tak byly tou lepší variantou a prakticky každodenní rutinou.

V šestnácti rodačka z Osijeku prorazila. A to rovnou na Wimbledonu, jako kvalifikantka. Vyřazení světové jedničky Hingisové drtivým skóre 6:2, 6:0 a účast ve čtvrtfinále byly v roce 1999 prvotřídní senzací.

O rok později to bylo ještě lepší. Dokičová zaznamenala životní úspěch, v All England Clubu došla do semifinále. Žádnou velkou euforii si ale vychutnat nemohla. Starý "optimista" Dokič to totiž viděl úplně jinak.

"Měla to být moje zářná chvíle, ale nebyla. Po utkání mi otec řekl, že jsem ostudná a trapná. A nepustil mě do hotelu," zavzpomínala tenistka v knize.

Mladá hráčka musela zůstat v areálu, ležela tam na gauči, ale našly ji uklízečky a zavolaly ostrahu. Dokičová musela jít hledat místo k přespání. Bez peněz, bez ničeho.

Rok 2000 obecně nezastihl jejího otce v dobrém rozmaru.

Po brzkém vyřazení z kanadského Maurier Open zmlátil dceru tak, že ztratila vědomí. Na Australian Open měl fyzický konflikt s kameramanem, v Londýně se omotal vlajkou s rasistickým podtextem, sprostě urážel diváky, jednomu z novinářů rozbil telefon a z turnaje byl vyloučen. V New Yorku zase ztropil scénu s obsluhou restaurace, když se mu nelíbila jeho porce lososa. Výsledkem byl zákaz vstupu na turnaje okruhu WTA na šest měsíců.

S otcem brzy ukončila veškerý kontakt. Posílala mu nějakou dobu peníze, dokonce se snažila usmířit, ale marně. Dokič nikdy nepřiznal, že by cokoli udělal špatně. V roce 2008 ho odsoudili k patnácti měsícům vězení: ohrožoval granátem australského vyslance v Srbsku.

Přesto Dokičová zůstává zranitelná. Po ukončení kariéry v roce 2014 někdejší světová čtyřka kvůli problémům se štítnou žlázou a psychické nepohodě fatálně přibrala. Vážila až 120 kilogramů. Na začátku letošního roku se ale pochlubila proměnou. Za rok a půl zhubla přes padesát kilo a začala pracovat pro televizi jako komentátorka.

"Když jste profesionálním sportovcem, jste v bublině, která není realitou. Je o vás postaráno, přes stravu a cvičení, až k cestování a managementu. Začít žít bez toho bylo strašně složité," přiznala nedávno.

Nyní o sebe pečuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce.

"Duševní zdraví je pro mě velmi důležité. Vím, jaké jsou mé spouštěče. Když jsem nervózní nebo ve špatné náladě, dávám si pauzu od všeho, snažím se poslouchat své tělo. Je to něco, co mi opravdu pomohlo," vysvětlila Australanka.

View this post on Instagram

My journey to a healthier me!!! 18 months,53 kilos lost and more than 31 kilos lost on the @jennycraigausnz program. Choosing to go on this journey publicly wasn’t easy and I had lots of doubts and fears about putting myself and my weight struggles out there for everyone to see. I am glad I did it and I want to thank everyone for their love and support as I literally didn’t get one bad comment or any hate and negativity and I am grateful for that. In fact all I got was love,support,understanding and help. I especially want to thank @jennycraigausnz for helping me thru the toughest part of my journey and for helping me lose the majority of my weight but more importantly helping me get healthier,find balance when it comes to food and my lifestyle and for giving me my life back. My goal for doing this publicly was to inspire,motivate and help other people and I hope I have done that.I hope I have shown you all that you can achieve anything in life. I hope I have shown you all that anything is possible and that everything can be achieved with hard work,belief,patience and perseverance. Go to the link in my bio to see more on my story and how @jennycraigausnz helped me get back into shape. 🙏🙏❤️❤️🥗🍲🍉🍒🍓🥦🍛🥜🍡 #jennycraig #jennycraigausnz #jennycraigjourney #jennycraigfood #health #healthy #healthylifestyle #lifestyle #transformation #weightloss #weightlossjourney #weightlossmotivation #weightlosstransformation #motivation #inspiration #fitness #inspo #fitspo #fitnessmotivation #australia #happy #confidence #fitfam #healthyliving #healthyeating #journey #inspire #empower #women #empoweringwomen

A post shared by Jelena Dokic 🇦🇺🇦🇺🇦🇺 (@dokic_jelena) on

 

Právě se děje

před 23 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 26 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy