Šílené pondělí: Veselý může oslnit svět. Stěží představitelný úspěch atakuje i Plíšková

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 7. 2018 6:25
Londýn sice žije tažením fotbalistů na světovém šampionátu, pondělí ale patří Wimbledonu. Je tu nejlepší tenisový den v roce. A české naděje u toho nechybí.
Karolína Plíšková už o dvě kola vylepšila své dosavadní wimbledonské maximum. Rozhodně ale nemá dost.
Karolína Plíšková už o dvě kola vylepšila své dosavadní wimbledonské maximum. Rozhodně ale nemá dost. | Foto: Reuters

Praha/Londýn - Ano, nejlepší den v roce. Právě takhle loni Tomáš Berdych výstižně popsal wimbledonské "Manic Monday".

Tradiční šílené pondělí nabídne i letos všechny osmifinálové duely nejstaršího a nejvěhlasnějšího tenisového turnaje světa. Šestnáct duelů udělá definitivní řez mezi absolutní špičkou a těmi, kteří zůstanou těsně pod vrcholem.

Ve hře je celá řada outsiderů, nečekaných jmen, prvotřídních senzací. Nikdo z nich ale nepodléhá uspokojení. Jestli tenhle ročník Wimbledonu něco zdůraznil, tak fakt, že jméno a žebříčkové postavení nehraje roli.

A tak může šokující osmifinalista Jiří Veselý, ještě před pár týdny muž do morku kostí frustrovaný a vážně zvažující předčasné ukončení sezony, sebevědomě hlásit: "Na kurt půjdu s tím, že chci vyhrát."

Navzdory tomu, že nepůjde na ledajaký kurt a na druhé straně sítě nebude stát ledajaký soupeř. Veselého čeká absolutní vrchol dosavadní kariéry. Na největším wimbledonském jevišti se bude prát o životní úspěch s Rafaelem Nadalem.

Čtvrtfinále Wimbledonu by z Veselého udělalo prvotřídní senzaci, o Čechovi by mluvil celý svět a tenista by si poprvé v kariéře mohl vychutnávat slastné pocity národní jedničky. Postoupil by minimálně o čtyřicet míst dopředu a zastavil se těsně nad elitní padesátkou rankingu. Na začátku zmiňovaný Berdych totiž ztratí kvůli neúčasti spoustu bodů a propadne se někam k 60. pozici.

Recept na Nadala je jednoduchý. Veselý musí využít svých předností, pálit ze servisu a z forhendu, snažit se rychle ukončovat výměny. "Musím se pokusit nenechat Rafu tvořit," říká stále ještě čtyřiadvacetiletý hráč.

Čtvrtstoletí oslaví zítra, buď se skalpem světové jedničky, nebo s dobrým pocitem pramenícím ze tří cenných wimbledonských výher nad Florianem Mayerem, Diegem Schwartzmanem a Fabiem Fogninim, znamenajících vyrovnání vlastního grandslamového maxima.

Španěl je na trávě zranitelný, o tom nemůže být sporu. Při svých posledních pěti účastech na Wimbledonu přes osmifinále nedokázal přelézt. Přitom v pěti sezónách, které předcházely této neúspěšné éře, hrál v Londýně vždy finále.

V posledních letech ale Nadal v All England Clubu vypadává v prvním týdnu, nebo právě během "šíleného pondělí". Loni mu v osmifinále vystavil stopku 192 centimetrů vysoký lucemburský ranař Gilles Müller. Úžasný duel skončil výsledkem 15:13 v páté sadě, hrubá síla a útočné pojetí slavily úspěch. Pro zajímavost: Veselý je ještě o šest centimetrů vyšší než loňský Nadalův přemožitel. "Na trávě je nejlepší příležitostí, ho porazit," ví český hráč.

Působí odhodlaně, podobně jako druhá česká naděje v druhém týdnu. Karolína Plíšková.

Wimbledonské prokletí zlomila a konečně přešla přes druhé kolo. Přesto to zprvu na velké oslavy nevypadalo. Výkon Plíškové ve třetím kole proti nepříjemné Rumunce Mihaele Buzarnescuové totiž dlouho vypadal stejně bezkrevně a unyle, jako její konečný duel na nedávném French Open proti Rusce Marii Šarapovové.

Češka se probrala až za stavu 3:6 a 1:4. Ačkoli už sama tušila konec, znenadání diametrálně změnila projev, zrychlila hru a soupeřku, jež už se viděla v osmifinále nakonec přetlačila. Vyhrála tak nejen nad ní, ale i sama nad sebou. Nad neduhem, který ji sráží pravidelně. 

Podobné vzepětí Plíškovou logicky dostalo na úplně jinou úroveň sebevědomí. Zvlášť, když se odehrálo na trávě, která je vinou horkého počasí v Londýně až extrémně pomalá. Upřímně, před turnajem rozhodně nebyla adeptkou na osmifinále, nejen vinou dlouhodobé londýnské bídy, ale i těžkým losem, který jí do druhého kola přisoudil Viktorii Azarenkovou.

Od české tenistky čekal jen málokdo i samotný obrat v pátečním klání.  

Jako úsměvná se v retrospektivě ukázala epizoda z tiskové konference osmifinálové soupeřky Plíškové Nizozemky Kiki Bertensové. Když se jí novináři ptali na další sokyni, mluvila už automaticky o Buzarnescuové, která v tu chvíli jasně vedla.

Plíšková ji v pondělí může za podobné "podcenění" ztrestat. "Když už jsem tady, chci vyhrávat. Nebojím se nikoho, takže ani jí. Je to o tom, jak budu hrát já," zdůrazňuje.

Jenže jen o ní to být rozhodně nemusí. Bertensová se v předchozím kole blýskla skalpem pětinásobné wimbledonské šampionky Venus Williamsové a postarala se o odklizení další favoritky.

Světová dvacítka velmi ráda tvoří hru, hraje důrazně, naopak Plíšková v poslední době často raději nevymýšlí, bývá trpělivější než dřív, ale současně také pasivnější. A to může být proti Nizozemce problém.

Nicméně věřit si Češka může, v hlavě obou hráček jistě zůstává poslední vzájemný duel z dubnového turnaje ve Stuttgartu, Plíšková tam na antuce Bertensovou vyřídila výsledkem 6:2, 6:2.

Z elitní desítky žebříčku už jsou v pavouku jen osmá Plíšková a desátá Kerberová. Za třetí papírovou favoritku lze považovat Serenu Williamsovou, jež je v dolní polovině stejně jako Češka. Případný vzájemný duel by se mohl odehrát v semifinále.

Myslet na něco takového je ale pochopitelně zbytečné. Plíšková ví, že soustředit se musí jen a jen na Bertensovou. 

Český tenis na Wimbledonu žije v obou kategoriích i po "middle sunday". To je samo o sobě pozitivní a výrazně překvapivou zprávou. Bude to ještě veselejší? Wimbledonské snahy Karolíny Plíškové a Jiřího Veselého můžete sledovat v online reportážích na Aktuálně.cz. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy