Set ztratil kvůli nadávce, raketa letěla na podavače. Kyrgios v duelu s Nadalem řádil

18. 3. 2022 10:02
Španělský tenista Rafael Nadal zvládl ve čtvrtfinále prestižního turnaje v Indian Wells duel s Nickem Kyrgiosem a svou letošní bezchybnou bilanci rozšířil o 19. výhru.
Podívejte se na sestřih utkání mezi Rafaelem Nadalem a Nickem Kyrgiosem | Video: Associated Press

V dramatickém duelu s kontroverzním Australanem, v němž byly vedle krásných výměn k vidění i rozmlácené rakety, napomínání za vulgarity či eso z podání spodem, zvítězil 7:6, 5:7 a 6:4. O postup do finále se pětatřicetiletý Nadal utká v souboji generací s osmnáctiletým krajanem Carlosem Alcarazem, který vyřadil britského obhájce titulu Camerona Norrieho 6:4, 6:3.

Majitel 21. grandslamových titulů útočí na čtvrtou letošní trofej. Před rekordním triumfem na Australian Open vyhrál Nadal přípravný turnaj v Melbourne a poté přidal i výhru v Acapulcu. Pokud získá v Indian Wells čtvrtý titul v kariéře, vyrovná se Novaku Djokovičovi s 37 trofejemi na prvním místě historických tabulek v počtu titulů z akcí Masters.

Kyrgios zkoušel na Nadala své oblíbené triky:

Nadal dokázal v duelu s Kyrgiosem lépe zvládnout klíčové momenty. V závěru úvodního setu za stavu 3:5 sebral soupeři jako první na turnaji podání, vyrovnal a tie-break pak jasně ovládl 7:0, když soupeř dostal za stavu 6:0 za hlasité vulgarity adresované jednomu z fanoušků bodový trest.

Ve druhém setu se Australan dokázal i přes občasné diskuse s fanoušky zklidnit a po esu ze spodem zahraného podání se ujal vedení 4:3. Ve dvanáctém gamu pak prolomil Nadalovi podání a po efektním voleji vyrovnal na 1:1.

V úvodu rozhodující sady přečkal Nadal, jenž nasbíral celkem sedm dvojchyb, těžké momenty, sám se po druhém úspěšném brejkbolu ujal vedení 4:3 a duel už nepustil. Zápas ukončil za dvě hodiny a 46 minut čistou hrou a smečí při mečbolu.

"Po druhém setu, který jsem zakončil několika chybami, jsem věděl, že třetí sada bude kritická. Dokázal jsem ale odvrátit těch pár brejkbolů a vrátil se do normálu," popsal rozhodující fázi zápasu. "Myslím, že jsem pak odehrál dobrý třetí set. Lépe jsem returnoval a solidně podával. Nick je jedním z těch hráčů, který umí dělat velké problémy, když má motivaci, takže mám z výhry velkou radost," řekl Nadal.

Z porážky frustrovaný Kyrgios do šaten odcházel za bučení publika. Po gratulaci soupeři u sítě totiž na lavičce vztekle praštil raketou, která se nečekaně odrazila směrem do hlediště a málem trefila sběrače míčků stojícího na kraji kurtu.

Takto Kyrgios málem trefil podavače míčků:

"Chtěl bych se tomu chlapci omluvit. Byla to nehoda, byl jsem po konci zápasu hodně frustrovaný. Raketa se nešťastně odrazila, rozhodně to nebyl úmysl," omlouval se Kyrgios posléze na Instagramu a sháněl se po kontaktu na sběrače, aby ho odškodnil raketou. Ten následně jeho omluvu přijal.

Alcaraz předvedl proti Norriemu suverénní výkon a v kalifornské poušti je nejmladším hráčem v nejlepší čtyřce od roku 1988, kdy tu do semifinále postoupil tehdy sedmnáctiletý Andre Agassi. S Nadalem se utká podruhé v kariéře. "Je těžké hrát s Rafou, ale já si ten den užiju, užiju si i ten zápas. Nestává se každý den, že si zahrajete se svým idolem," řekl Alcaraz, jenž si na turnaji Masters zahraje semifinále poprvé v kariéře.

Tenisový turnaj mužů a žen v Indian Wells (tvrdý povrch):

Muži (dotace 9,554.920 dolarů):

Dvouhra - čtvrtfinále: Nadal (4-Šp.) - Kyrgios (Austr.) 7:6 (7:0), 5:7, 6:4, Alcaraz (19-Šp.) - Norrie (12-Brit.) 6:4, 6:3.