Sekl s kouřením a teď hlásí: Ještě jsem tady. Z veterána Ferrera ale Berdych strach nemá

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
8. 7. 2017 6:57
Španělský tenista David Ferrer si prošel bouřlivým dospíváním, donedávna dokonce kouřil, nyní v 35 letech změří síly s českou tenisovou jedničkou Tomášem Berdychem ve třetím kole Wimbledonu.
David Ferrer
David Ferrer | Foto: Reuters

Londýn - Pracant, dříč a neúnavný běžec u základní čáry. To jsou stále atributy, které zdobí Španěla Davida Ferrera i v 35 letech, když už trochu ustupuje ze scény a padá na žebříčku.

Do 3. kola Wimbledonu postoupil ovšem i se štěstím. V prvním kole sice musel přetlačit Richarda Gasqueta, ale v dalším zápase mu vzdal Belgičan Steve Darcis. I proto česká tenisová jednička Tomáš Berdych nemá z někdejší světové trojky velký strach.

Přitom je to sotva čtyři roky, co byl "rychlonožka" z Valencie na vrcholu sil. Zahrál si finále French Open, usadil se v první trojce a předváděl nejspíš nejlepší tenis kariéry.  

Postupně se začal z nejužší špičky vytrácet a nyní ho najdete až na 39. místě žebříčku. V kuloárech už se začíná šeptat o tom, zda španělský daviscupový reprezentant po sezoně neukončí kariéru. Ten ale zatím konec razantně odmítá.

"Skončím v momentě, kdy budu cítit, že se chci víc věnovat rodině, a budu chtít začít novou kapitolu života. Ale zatím ne, vím že už asi nebudu hráč první desítky, ale pořád se můžu tenisem bavit," řekl v květnu novinářům Ferrer.

Když si vezmete, jak s tenisem začínal, jak ho musel jeho dřívější letitý trenér Javier Piles vyloženě nutit k tréninku, je jeho nynější láska k tomuto sportu úsměvná.

Jako teenager totiž nosil dlouhé vlasy, řádil na motorce, hrál na kytaru a bloudil po barech. Tenis byl vedlejší koníček, na který měl ovšem obrovský talent, a trenér to věděl. 

"Když nechtěl pracovat, zavřel jsem ho na pár hodin do skladu míčků, do místnosti o rozměrech dva na dva metry," přiznal Piles.

Jednou se po takovém trestu Ferrer sbalil a šel si raději vydělávat na živobytí jako pomocný dělník na stavbě. Vydržel to jen týden a vrátil se zpátky.

"Když je vám sedmnáct, pochybujete o budoucnosti a těžko přijímáte, že vám někdo dobře radí. Za ten týden jsem si uvědomil hodnotu některých věcí v životě," přiznal španělský tenista s odstupem času.

Jedna neřest z mládí mu ale dlouho vydržela. Byl léta vášnivým kuřákem. Podle hlasů jiných hráčů zvládl i krabičku denně, přesto piloval základní čáru jakoby nic. Sám o tomto zlozvyku moc nemluví, ale kolují o něm různé historky.

Kouřil i na toaletě před zápasem

"Před pár lety kouřit přestal, ale vzpomínám si, že před naším zápasem na Turnaji mistrů jsme si oba odskočili na malou a on měl přitom celou dobu cigaretu v ústech," prozradil v nedávném rozhovoru pro sportklu.rs srbský tenista Janko Tipsarevič. 

Zdravějším životním stylem si Ferrer zřejmě prodlužuje kariéru, ale ani tak z něho Tomáš Berdych před duelem wimbledonského třetího kola nemá strach.

"Travař to není. Hru má nepříjemnou, ale zatím neměl pořádný test. Porazil Gasqueta, ale ten se v šatně chudák ani nemohl pořádně posadit a pak odehrál tři gamy. Známe se, těším se a mohlo by to být dobrý," řekl o Španělovi rodák z Valašského Meziříčí.

Pravda je, že Ferrer došel v All England Clubu nejdále do čtvrtfinále, minimálně výsledkově je to jeho nejméně oblíbený grandslam. Berdych proti němu má těsně negativní bilanci 8:9, ale loni obě vzájemná utkání, dokonce na antuce, vyhrál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy